Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Odchlípení sítnice (Amotio retinae)

Sítnice je světločivná vrstva, která vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Má deset vrstev, ale nám postačí rozdělení na vrstvu s buňkami, které vnímají světlo, a na vrstvu pigmentovou. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Eva

Ahoj, prosím mohli byste mi říct jak se u Vás odchlípení sítnice projevovalo? Budu vděčná za cokoli. Hlavně mě zajímá ten časový posun..odchlípne se sítnice a co pak? hned ze začně dělat ta "clona" před okem? Převelice děkuji za jakoukoli reakci.

Jitka

Ahoj Evo, pokud máš podezření, že se Ti s okem děje něco divného, raději moc neoddaluj vyšetření. U někoho spadne rovnou "opona" přes oko, u jiného se zpočátku objevují záblesky a clona je až další fáze. U mě třeba při prvním odchlípení až na clonu nedošlo ( operace byla dřív ), ale při dalším odchlípení to šlo dost rychle. Objevila se nejdřív malá černá clona, u mě šla z vnějšího koutku oka, u někoho může jít odjinud. Do dvou dnů - než mě vzali k další operaci - se pak ta "opona" zatáhla skoro přes celé oko. Čím dřív v takovém případě oko odoperují, tím větší je šance na zachování zraku. Nevím, zda jsem Ti pomohla, máš-li nějaký další konkrétní dotaz, ráda Ti odpovím. Ovšem hlavně přeji, aby Tvoje případné podezření na problém se sítnicí vyšetřením nepotvrdil. Měj se fajn, Jitka

Hana
3x

Dobrý den, je moc dobře, že je možné o takových problémech mluvit s lidmi, kteří něco podobného zažili nebo zažívají...mně je 25 a nedávno jsem měla pětileté "výročí" od prvního odchlípení... zažila jsem jich pak nakonec šest, mám za sebou plyn v oku, silikon, operaci šedého zákalu, ambulantní olaserování, problémy s vysokým niktroočním tlakem a musím říct, že ze všeho toho jsou nejhorší jsou ty nervy...stávalo se mi, že jsem dostávala záchvaty úzkosti jen z toho, že jsem koutkem oka zahlédla vlastní (tmavé) vlasy na rameni...po všech těch peripetiích, kterými jsem si prošla bych určitě už nikdy nikdy nikdy neváhala s návštěvou lékaře s tím, že to určitě nic není a do rána to jistě zmizí... nemá cenu se stresovat, jestli to, co vidím jsou ony popisované světelné záblesky nebo ne. Je lepší zajít k lékaři hned a třeba zbytečně. Nikdy se mi nestalo, že by mě lékař ochotně nevyšetřil a trpělivě mi nevysvětlil co se to vlastně děje a to byly časy, kdy jsem tam chodila třeba jednou za 14 dní zbytečně a bez objednání... hrozná doba...teď už jsem asi 3 roky stabilní a plánujeme miminko, tak si začnu pečlivě pročítat příspěvky týkající se sítnice a porodu. Všem přeju hodně štěstí, pevné nervy a lidi, kteří Vás podrží, když to bude třeba!

Jitka
1x

Ahoj všem, doufám, že to není nic nedovoleného - přidávám odkaz na stránky s touhle tématikou: http://www.amocesitnice.estranky.cz/ Třeba se díky tomu "rozpohybují" :-).

Ivana Mračková
1x

Dobry den, mojej starej mame zistili odchlipenie sietnice a je objednana na operaciu o mesiac, pri tom doktorka povedala, ze sa za mesiac nestihnu spravit vysetrenia na nu potrebne..Nechce sa mi to verit, v com zhruba spociva predoperacne vystrenie ? Dakujem

Jitka
2x

Ahoj Ivano, tak to se mi taky zdá zvláštní. Předoperační vyšetření zahrnuje i u očních operací hlavně EKG, odběry a rozbory ( krev, moč ). Na vyšetření odesílá - většinou na polikliniku praktický lékař. Podle mých zkušeností jsou výsledky předoperačního vyšetření k dispozici nejdéle do druhého dne. Praktický lékař k EKG a laboratorním výsledkům doplní info o tom, jaké léky pacient užívá, jestli má křečové žíly apod. Jediné co mě k tvojí otázce ještě napadá - tohle vyšetření musí být aktuální ( někde vyžadují, aby nebylo starší 14 dnů, někde 3-4 týdnů ), neměla lékařka spíš na mysli, že je třeba s vyšetřením ještě počkat?

Zdeněk Macek
3x

Ahoj Ivano, 1 měsíc se mně zdá dlouho, zvlášť u operace odchlípnuté sítnice, kde zpraidla není nač čekat. Mně se ochlípla sítnice (už podruhé) shodou okolností během hospitalizace s jiným problémem a předoperační vyšetření mně udqlali za 1 den. Zdraví Zdeněk

Erika

Ahoj Veronika,rada by som sa ta opytala,ze ako sa ti dari s ocami.Vies,aj ja mam uz 3 roky silikonovy olej v lavom oku.A teraz mi pomaly odchadza aj prave oko.A musim sa priznat,ze mam strach :-( Lebo moj ocny lekar mi otvorene povedal,ze oci s olejom mi do staroby nevydrzia :-( A tak hladam ludi s podobnym osudom

JIrka
3x

Ahoj mám rok v pravém oku silikonový olej.A příjde mi že se něco děje i se zdravým levým.Jak jsi na tom ted ty?

Naty

Ahojte aj ja potrebujem radu ako dlho vám vydržal silikónový olej, mam za sebou už 4 x operáciu sietnice a čaká ma asi ďalšia..... Momentálne mám v oku silikónový olej, lebo plyn mi nikdy neudržal sietnicu. Ešte nemám ani 40 rokov tak ma to aj desí, že olej nevydrží navždy....

Veronika
5x

Dobrý večer všem. Chtěla bych jen připojit svoji zkušenost. V mých 19 letech jsem několik dní pozorovala v levém oku jakoby clonu. Zkrátka jsem neviděla na horní polovinu oka. Po návštěvě mé oční lékařky mi bylo řečeno, že mám asi odchlípenou sítnici na levém oku. Na to jsem byla objednaná na vyšetření do Motola a za pár dní na to jsem měla jít ve čtvrtek do nemocnice a v pondělí mě měli operovat. Ve čtrtek mi hned provedli vyšetření a zjistili, že mám odchlípenou sítnici i na pravém oku a během několika hodin jsem už ležela na sále. Operace probíhala v celkové narkóze. Ale přesný postup operace bohužel nevím. Před operací jsem měla 9 a 6 dioptrií a po opraci mám 15 a 13 dioptrií. Jinak ale vidím až na malou jizvu na levém oku v pohodě, jen když je tma, tak vidím hůř. Nosím kontaktní čočky. Nyní mi je 26 let a musím to zaklepat, zatím žádné jené problémy nemám. Doufám, že už to tak vydrží! Všem vám moc přeji, ať se vám daří a ať ty naše oči drží!! :-) S pozdravem Verča

Tereza
3x

Dobrý den, můžu se jen zeptat, k jaké chodíte paní doktorce v motole? :)

Zuzana Louvarová

Dobrý den, mám olej v obou očích a tak se mi tu špatně cokoli hledá, ráda bych se zeptala, jak probíhá vypštění je to v CA?

Zuzana
3x

Zdravím, může mi někdo popsat jak probíhá vypouštění, nebo jako spíš jestli to je lokálně nebo v CA a jak dlouho se vám rovnalo koukání, děkuji

Zuzana
1x

kdyby se chtěl někdo podělit o zážitky, tak můžete napsat na [email protected], ráda bych si s někým o tom popovídala,kdo si umí představit jaké to je

Petra
12x

dobry den, manzelovi vcera zjistili odchlipnuti sitnice s dirou(zpusobene urazem pri hokeji). Muzete mi prosim rict jak dlouho trva operace a jak dlouho je pacient po operaci v nemocnici? Co je to ten silikonovy olej? predem moc dekuji za odpeved Petra

Shadow
5x

Ahoj, přidám sem i svou zkušenost. S odchlípenou sítnicí jsem šla na operaci akutně asi před 15 lety. Na jednom oku už byla odchlípená a vlastně mrtvá, v druhém se ji doktoři pokusili zachránit. Šla jsem na operaci v době, kdy to u nás asi vlastně teprve začínalo, připravili mě na možnost, že se to třeba nepovede. Nu, když nemá člověk na výběr mezi rychlou a skoro rychlou slepotou (sítnice by vydržela asi tak čtvrt roku), člověk zvolí risk. Sítnici mi přidělali silikonovým páskem (asi je to takový, o kterém tu už byla výše řeč), byla jsem i na jedné laserové operaci, k tomu mám i zelený a šedý zákal. V současné době na vidícím oku mám tedy přidělanou sítnici, silikonový olej v oku už patnáctým rokem a to nemám diabetes. Říkali mi, že olej může časem ztrácet průzračnost a omezit vidění, ale pořád je to menší z rizik. Nikdo do oka nechce vrtat, dokud ono samo ještě nějak vidí. Místo čočky, která měla vrozený šedý zákal mám tzv. kapsulární kroužek, myslím, že nejde přímo o umělou čočku. V podstatě jsem asi takový „dinosaur“ léčby odchlípené sítnice mezi starou a moderní ophtalmologií. Nicméně, to důležité, co na kroužku a oleji vnímám jako jednoznačně pozitivní, už patnáct let vidím navíc, což je vlastně už víc jak polovina mého života. Je to dar, byť nevidím dobře, vidím aspoň něco. Postupně se mi zrak trochu zhoršuje, každých pár let tu změnu pozoruji. Nikdo mi ale nemůže říct, jak dlouho sítnice vydrží, jaké to bude za pár let. Všem, kdo mají podobné potíže držím palce, ať jim to dopadne co nejlépe! Chtěla jsem se jen podělit o zkušenost, že je tu někdo, kdo má olej v oku mnohem déle než dva roky. Riziko dlouhého uchování oleje v oku je v jeho zakalení a myslím, co si tak vzpomínám z pravidelných návštěv, i v tom, že olej postupně tlačí na čípky a tyčinky sítnice, takže asi rychleji a ve větším množství odumírají. Kéž by jednou existovaly oči umělé a natolik schopné, aby problém případné slepoty dokázaly řešit. Do té doby asi musíme být rádi za vše, co nám oko aspoň na čas nebo trochu zachrání.

Míra

Držím palce, ať ta sítnice vydrží co nejdéle. Díky za to, že ses podělila o svou zkušenost s 15 lety s olejem. Svoji anabázi popisuji výše v diskusi, jestli mám naději ještě 15 let vidět (asi mě ten trvalý olej nemine), je to hodně povzbuzující. Je mi 39 a do 54 ještě můžu zvládnout plno věcí. Dcera jde do první třídy a když budu použitelně vidět, až jí bude 21 (a taky pracovat a pomáhat jí být třeba na VŠ) je to skvělé, ta naděje. Dík a držim palce.

Zuzana
1x

Ten kroužek, je myslím, v zadním pouzdře udělaný otvor, protože se od oleje zakalí..

milan
1x

měl jsem uraz oka a sitnici to zasahlo nejvice olej mam v oku už patnact let a neni den abych nevěděl že v tom oku neni něco špatně nic přijemneho pro normalni život byl jsem na kontrole a doktor řikal že už se bude muset vyměnit ale jak řikam po patnacti letech

Mira
1x

A potvrzuju ještě jedno - úplně se mi změnilo vnímání času, každý den je vzácný a je škoda plýtvat časem na nepodstatné věci.

Mellina21
2x

Taky bych se chtela s Vami podelit s mou operaci sitnice.Pred 5 lety mi operovali,jelikoz mam na obou ocich -20 diop.jsem nikdy s tim nepocitala,Den ze dne jsem prestala videt na prave oko,nosim leta letouci kontaktni cocky-20 diop.Napustili mi plyn do oka po cem se mi pak udelal sedy zakal,a museli,mi operovat znovu po pul roce.Na oko sice vidim ale porad mlhave ,a zadny nadeje uz si nak nedavam.Fizickym pracim se moc nevyhybam "nak to ani nejde kdyz mam rodinu,asi mi to i nikdo neveri ?ze bych nesmela nic tezkeho zvedat .Praci nemam, a ani nenajdu mam prukazku ZTP/Ptak ze to je problem kdyz to nekde ukazi ,S ocima jsem mela problemi uz od detstvi ,a nak jsem se utesovala ze se to bude slepsovat :-)))opak je pravdou .Jsem rada ze nejsem jedina ktera ma takove problemi a ze to tady muzu napsat a nekdo mne i pochopi.

Zuzana
1x

A máte invalidní důchod? A druhé oko je v pořádku? Mě za pár měsíců končí rodičoská a nevím co se sebou....

Tereza
1x

Dobrý den! Jen chci tady napsat, že jsem také prodělala operaci odchlípené sítnice. Měla jsem to na hradě za minutu dvanáct :( Bylo mi tak sedm let a našli mi to. Letěli jsme hnedka do fk motol. Po dvou letech mi to přešlo na levé oko. Prodělala jsem tím pádem druhou operaci. Teď chodím často na lasery a ty mi zabrání k tomu, abych šla na operaci znova. Nesmím dělat sporty. Můžu jen plavat, jezdit na kole a nebo dělat kordiční cvičení. 3tve mě, že studujia musím namáhat oči, ale stím člověk nic neuděla :)

Radim
2x

Tak vás zdravím po delší době. V úterý 24.1.2012 mi vypustili v Praze z levého oka silikonový olej, který jsem tam měl téměř 6 let. Do oka mi byla vložená umělá čočka s parametry, které by mi měla vyhovovat. Byl mi do oka " napuštěn " plyn, který jsem vnímal jako bublinu, ale už se vstřebal jelikož ta bublina před pár dny zmizela, což je prý v pořádku. Vše se jím zatím líbí a sítnice, musím to zaklepat, drží. Do 16.2. mám dodržovat klidový režim a ještě mi pan doktor bude " něco laserem upravovat na čočce " při příští návštěvě. Vidění na blízko se zlepšilo a jsem schopný menší písmenka číst. Vidění na dálku se mám pocit pomaličku zlepšuje, určitě to vidění je lepší jak se silikonovým olejem. Mozek se to prý všechno musí " zase naučit " . Četl jsem, že po vypuštění silikonového oleje z oka, se vidění rovná 3 - 6 měsíců. Takže mi nezbývvá nic jiného, než čekat a jak mi bylo řečeno, oko trénovat tím, že budu koukat na předměty vzdálené a na blízko. Mám si třeba prý sednout, vzít nějaký předmět a přibližovat ho a vzdalovat od oka. Zatím z toho mám dobrý pocit. Ještě je brzy na to, chtít po tom oku, aby vidělo dobře. Během následujících měsíců budu věřit, že se vidění bude nadále lepšit ( ikdyž pomalu ) a za pár měsíců se zase ozvu. Doufám, že jsem vám tímto příspěvkem pomohl si uvědomit, že ty těžké časy se silikonovým olejem se můžou změnit v možnost, zase na operované oko dobře vidět. Mějte se a zase se ozvu.

Leona
2x

Dobrý den,jsem ráda že jsem našla tyhle diskuze ohledně odchlípnutí sítnice.Před měsícem jsem zjistila,že mám něco s okem ,tak druhý den jsem šla k očnímu lékaři a ten diagnostikoval odchlípnutou sítnici a ještě ten den jsem prodělala operaci.A říkali, že je dobře že se to tak rychle operovalo.Mám tam plyn, který se vstřebává.14 dní po opereci jsem na to operované oko viděla úplně normálně , ale od té doby se zrak na to oko horší,vidí na dálku rozmazaně.Lékař říká, že není důvod a uvidíme až plyn úplně zmizí.Já se toho opravdu začínám bát po přečtení vašich příspěvků vidím, že s viděním mají problémy všichni.Máte-li někdo zkušenost tak se prosím podělte.Děkuji a ozvu se jak to probíhá dále.

Leona
3x

Dobrý den, podělím se o další zkušenost.Jsem skoro 2 měsíce po operaci, plyn už jen minimáln skoro celý vstřebán.Vidění je špatné,doktor říká, že neví proč ,nevidí prý důvod proč se zrak zhoršuje,vše je prý v pořádku až na to, že špatně vidím.Před operací jsem měla jen 2 dioptrie na čtení, takže ten rozdíl vidění na zdravé oko a nemocné mně dělá celkem problém.Když jsem se ptala na brýle tak říkal ,že zatím ne tak nevím proč.Za 14 dní jdu na kontrolu tak se musím znovu zeptat,taky říkal , že mohu jít už do práce,ale trochu se toho bojím,když tak vidím špatně,mám taky omezené periferní vidění.Tak to je zatím vše zase se ozvu.

Lenka
1x

|Dobrý den, Leonko, tak jak jste dopadla na kontrole? maminka prodělala tuto operaci plynem..a moc přízpěvků se zkušeností s plynem taddy není.. prosím, napiště nám tady nebo na mail, děkuji Lenka. [email protected]

Leona
1x

Dobrý den, já jdu na kontrolu až ve středu 3.10. Zítra je to přesně 2 měsíce od operace tak vám mohu napsat jak jsem na tom teď.Začala jsem chodit do práce nic moc musím bojovat, protože když je oko unavené tak se mně zamží celé a vidím rozmazaně což je hodně něpříjemné.Jinak mám omezené periferní vidění a za tmy mám kolem světel takovou svatozář a to je hodně nepříjemné, takže nemohu řídit a i sedět vedle řidiče a dívat se před sebe je hrůza.Jsem zvědavá jestli se něco dozvím na kontrole ,jestli mám naději na nějaké i když malé zlepšení.Jinak se zatím s tím učím žít a mohu napsat, že to není jednoduché a někdy jsem na tom dost psychycky špatně.Ale věřím , že vaše maminka dopadne dobře , přece se to musí někomu podařit, když tady čtete samé negativní příspěvky. Zatín nashledanou.

Leona
1x

dobrý den , Lenko snažím se vám napsat na mail , ale stále se mně to vrací.Když tak ho zkuste napsat znovu nebo napište mně na můj mail, který je [email protected] . Budu ráda když napíšete.

Lenka
1x

Dobrý den, Leonko, email jsem V8m poslala.. Maminka má zítra kontrolu, tak dám vědět..

Jirka
10x

Dobrý den, rozhodl jsem se také podělit o zážitky s odchlípnutou sítnicí. Před 2 roky jsem jednoho rána zjistil stín do půlky oka. Oční správně zjistila, že mám odchlíplou sítnici a musím hned do špitálu. Ještě ten den jsem nastoupil do FNsP v Ostravě a chystal se na operaci něčeho, co jsem vůbec nikdy před tím neslyšel. Jako příčinu jsme nakonec s doktorem usoudili zvedání těžkého břemene (zvedání motorky v Albánii). První operace proběhla lokální anestezii (LA) zevní cestou. Na oko mi přišili pod spojivku silikonovou plombu, která měla pomoci. Až na LA to bylo celkem v pohodě. Cca po 3týdnech, kdy se podsakování sítnice začalo zvětšovat, mi byla doporučena druhá operace vnitřní cestou PPV (vitrektomie). Opět tedy v LA operováno, sítnice přichycena a do oka napuštěn silikonový olej. Druhou LA už jsem snášel podstatně hůř a museli i více umrtvovat. První dojem po operaci strašný. Oko vypadalo hrozně, vidění skoro žádné. Postupně se samozřejmě situace lepšila, oko splasklo, já blbě, ale přece začal viděl. z původních -3 jsem byl na +5, což nešlo do korekce s druhým okem -3. Sítnice držela, chodil jsem na pravidelné kontroly. Postupně se začal zvedat nitrooční tlak, takže přišly na řadu antiglaukomika a také šedý zákal čočky ze silikonového oleje. Po cca 10měsících mi byl doporučen olej vypustit (před operací ještě provedeno laserování rovníku sítnice jako pojistka :-)), tudíž jsem byl přijat na 3 operaci (evakuace SO). Opět v LA, ikdyž bylo velké přemlouvání :-)! Evakuace celkem v pohodě, do oka naplněn plyn a propuštěn brzy domů. Po cca 3 týdnech jsem opět začal pozorovat stín, tudíž se rozběhlo vše znovu. Doporučena retinotomie, kdy se část problematické sítnice v periferii odstraní a údajně bude klid. V rámci 4. operace mi byla vyměněna ještě zakalená čočka za umělou, oprace opět v LA a do oka naplněn po retinotomii plyn. Po operaci v pohodě, už jsem si tak nějak zvykl :-(!!! Za další cca 2 měsíce se znovu objevil stín a ve velkém rozsahu až k centru vidění. Opět tedy hledání řešení mé "zoufalé" sítnice. Doporučena cerkláž oka, náplň silikonovým olejem a rychle!!! 5.operaci jsem již odmítl v LA a šel do celkové anestezie. Byla to pohoda, krásně jsem se vyspal, nebylo mi špatně, takže vše OK. Po operaci se vše jevilo dobře, výsledná korekce oka asi +1,5, cerkláž byla taky provedena, takže jsem byl tak nějak klidnější. Pouze do přední komory se mi dostala kapka silikonového oleje, kterou mi o 3 měsíce později na takové minioperaci číslo 6 odsáli. Od posledníh zákroku uběhlo 10měsíců a řešil jsem pouze tlak a zkoušel různé kapky. Sítnice držela, stín žádný. Zvykl jsem si za ty dva roky fungovat na jedno oko a to druhé používat pouze doplňkově. Ani řízení auta a motorky není problém. Teď na poslední kontrole mi doktor oznámil, že sítnice opět v jednom místě lehce podsakuje. Je to přesně na druhé straně, stín pozoruji v periferii a čekám, jestli skončím na v pořadí již 7. operaci. Tento příspěvek asi není příliš pozitivní, ale na druhou stranu to oko pořád trochu funguje, i když blbě. Dokud bude v pořádku to druhé, bude vše ok....otázka je, jak dlouho to bude...! Možná chybí na závěr, že se mi to přihodilo v 28 letech a nikdo v rodině s tím problém nikdy neměl. Letos se mi narodila dcera, takže zatím pozitivní nálada přetrvává a nehodlám to nikdy vzdát, i kdyby těch operaci mělo být ještě jednou tolik....

Jitka
1x

No, vidím, že nejsem sama, já už těch 7 mám za sebou... A osmou asi před sebou. Jenže věkově jsem trochu někde jinde a nemohu se srovnat...

Petra

Ahoj Jirko, mohu tě prosím poprosit o email? Jsem z Ov. Mám pravděpodobně roky, nebo měsce odchlíplou sítnici na jednom oku v periferii. Zatím není postiženo centrum vidění. Opeace nese velké rizika, tak se to zatím jen sleduje a kdyby to pracovalo, tak se teprve zasáhne. Zatím se to nehorší, ani jsem si nevšimla, že v prefireii nevidím na jedno oko. Žádný stín nevidím. Udělaly se mi zákalky a proto se na to přišlo, protože jsem vyhledala lékaře. Zajímá mě ta metoda retinopatie, neslyšela jsem o ní. Očekávám, že bych si tí mohla projít, nemyslím si, že budou zachaňovat starou a křehkou , zjizvenou sítnici, která asi již bude ve velmi špatném stavu. Nevím, zda oko může fungovat jen s částí sítnice v oku a jak dlouho. Lékařů se poptám, snad už nebudou tolik spěchat, byla jsem tam 2x a měli docela frmol. Druhé oko, zatím Ok, ale mala degeraci v periferii je tam taky. ale sítnice drží. Takže hlídají obě oči. můj email je petrapetre zavinač seznam.cz Děkuji

Tommy

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Tommy
4x

Můj případ byl tedy demokraticky eliminován, přestože byl sepsán slušně, kultivovaně a pravdivě. Jaká je tedy situace 2,5 měsíce po operaci? Dostal jsem se na stůl 48 hodin po amoci, a to nejspíš bylo příliš pozdě (podotýkám, že jsem kontaktoval nemocnici v mém bydlišti prakticky ihned.). Nyní vnímám rozsáhlý výpadek zorného pole v pravém dolním kvadrantu postiženého oka. Za týden jdu na druhou operaci, při které se bude řešit katarakta vzniklá po prvním zákroku. Pak snad bude možné definitivně vyhodnotit rozsah trvalých následků. A mé doporučení? Věnujte pozornost prvním příznakům, zvlášť pokud trpíte krátkozrakostí, prodělali jste úraz oka nebo těžší fyzickou námahu. Na vznikající trhlinu sítnice mohou upozornit černé "mušky" nebo "saze" vznášející se ve sklivci. Relativně banální včasný laserový zákrok zabrání stavu, kdy se sítnice začne odchlipovat. A to už je akutní závažný stav s nejistým výsledkem.

Tommy

Smutně se přidávám k těm, kteří po amoci už neuvidí normálně. Čočku mám vyměněnou a můžu jen potvrdit, že sítnice v rozsahu operace odumřela. Nejhorší jsou plané naděje. Operatér mi tvrdil, že amoce byla natolik v periferii, že kromě drobných skotomů v místě kryokoagulace nic nepoznám a zrak se mi vrátí nejmíň z 95%.

Lucie
1x

Dobrý den, loni jsem pociťovala nějaké problémy s okem a myslela jsem si, že se jedná jen o nějaký banální jev. Doktorka to tehdy odflákla - z dnešního úhlu pohledu a po půl roce, kdy se mi snížila periferie a nebyla jsem schopna zaostřit jsem zašla na podrobné vyšetření a byla mi zjištěna odchllípnutá sítnice. V únoru mi byl dán silikonový olej do LO a v OP bylo zpozorováno mřížkovatění a prodělala jsem na oku laser. V LO jsem měla několi trhlin a odchlípntí zasáhlo ostré vidění. Vše se zdálo v pořádku. Na konci května na kontrole mi bylo zjištěno, že i přes SO se sítnice zvrásčuje a SO již prošel svoji životností. V červnu jsem podstoupila opět další zákrok, sítnici upravili a opět napustili SO. Měsíc po operaci mi bylo řečeno, že místo, které mi spravovali je v pořádku a drží, ale zbytek sítnice v oku se také, i přes nový SO, zvrásčil a bylo mi řečeno, že došlo k zakalení čočky a čeká mě tedy umělá při mé již 3.operaci. Snad bude vše v pořádku a bude mě v budoucnu čekat už jen vypuštění SO. Všechny operace jsem prodělala v celkové, neumím si představit, že bych byla při "vědomí". Snad vše dobře dopadne letos už nemocnici uvidím jen obloukem. Vše Vám držím palce.

Tomáš

Zdravím všechny amočníky a přidávám svůj, zatím krátký, příběh. 22.6. jsem spadl na kole,asi jsem se udeřil i do oka,ale měl jsem jen neurologické problémy a tržnou ránu.Po týdnu se mi objevily padající saze,šel jsem do FN v Bohunicích a mladí lékaři diagnostikovali pouze krev ve sklivci s tím, že mohu vše dělat.Po pěti dnech se mi oko začalo zatahovat a po dvou dnech (bohužel víkend) zůstala pouze 1/5 viditelná.Na soukromé klinice už našli odchlípení sítnice a nabídli operaci v Praze , ale až další týden a v LA.Vrátil jsem se do FN, a domluvil operaci za 4 dny.FN ale mne nechala z finančních důvodů běhat 2 dny po Brně sháněním přeoperačních vyšetření, což bylo v době dovolených nutné provést nejméně na 5 místech, a to jsme byl dost asertivní.Operoval dr. Kolář v CA a napustil plyn.Podle něj vše O.K., i když rozsah byl velký.žádné bolesti ani komplikace před, během ani po operaci (hospitalizace 4 dny). 6 týdnů po operaci je plyn téměř pryč, vidím však křivě, nečtu, do dálky ani počítač,a oko je použitelné jen jako periferní.Mohu pomalu řídit, zatím žádné sporty, námaha, jen plavání a chůze.Připravuji se na nový život.Na PO mám totiž katarakt s astigmatem,špatně vyrovnatelným brýlemi. Doporučení všem podobně postiženým: nic neoddalujte, mám pocit, že každá hodina dobrá ! Když se Vám něco nezdá,běžte do jiné ordinace, máte-li možnost.Před operací maimální klid.Po operaci co nejvíc polohujte aspoň 2-3 dny, aby freon nebo SO tlačil na operované místo.To vše jsem asi podcenil, a výsledek je zatím dost pesimistický.Mám 55 let a budu rád, když někdo zareaguje.Vadí mi, že v této již 6 let trvající zajímavé diskusi pacientů se nepřipojí žádný lékař.

AliceMaya

Ahoj všem, díky za tyto stránky! Já jsem k odtržené sítnici "přišla" ve Velké Británii, protože moje rodná země mě v mém věku odepsala (53 let) a protože jsem nenašla žádné zaměstnání a podpora již byla zcela vyčerpána, musela jsem tedy emigrovat. Zde jsem musela přijmout i fyzicky těžké práce, dosud jsem nikdy manuálně nepracovala a to dle mého laického posouzení způsobilo mé odchlípnutí sítnice. Začalo to přesně, jak jest zde popisováno, záblesky, černé tečky, jakoby smotky nití, což byly zřejmě krevní sraženiny. Já jsem doufala, že se věc sama upraví a vstřebá a s tímto stavem jsem setrvala asi 9 týdnů. Mezitím se situace začala zhoršovat, černý stín od středu nosu, který se pomalu rozrůstal, až jsem svým pravým okem viděla už jen jeho malým cípem dole. V Británii jsem úplně sama, nikoho tu neznám a moc jsem se bála, že ztratím práci. Chtěla jsem to pořešit někdy večer, aby se to můj zaměstnavatel pokud možno nedozvěděl, ale nikde mne nechtěli přijmout k ošetření, protože tady nejsem u žádného lékaře registrována a do státní, tedy bezplatné nemocnice se na specializované vyšetření dostanete až za několik měsíců. Já jsem však už tušila, že to bude něco závažného a tak jsem jela na pohotovost, kde mi jeden osvícený pan doktor to doporučení na specializované vyšetření bez váhání napsal. A pak to šlo už dost rychle - jeden den několik různých vyšetření, druhý den předoperační a třetí den odsunuli všechny plánované výkony a já šla jako první. Na sále jsem byla šílené 2,5 hodiny, umrtvení jen v lokálu, bolest veliká, myslela jsem, že mi doktor to oko vyndá zaživa. Na výběr mi nedali nic, ale dostala jsem velice podrobný popis toho, co lékaři se mnou budou provádět. Netušila jsem, že je to tak bolestivý výkon, tvrdili, že nic neucítím. Ha, ha... První den a noc jsem musela ležet jen na břiše s hlavou rovně dolů, takže jsem noc víceméně probděla, druhý den mi sejmuli obvaz, vše důkladně proměřili a tvářili se moc spokojeně. Já již méně - oko krvavé, oteklé, bolavé. Dostala jsem dvoje kapky, které musím aplikovat každé 4 hodiny 4x denně, v noci ne, po dobu 4 týdnů. První se jmenují PRED FORTE (prednisolone acetate 1%) a ty druhé CHLORAMPHENICOL = antibiotika, uchovávané v lednici. Další kontrolu mám 16 dní po té první pooperační. Byla u mne použita technika plynu a celý týden jsem musela spát jen na levém boku. Nyní jsem 13 dní po operaci, na oko nevidím, rozeznám jen světlo, stín a velikou plochu nějaké barvy a to vše mi plave za tlustou vrstvou jakoby špinavé vody pod tenkou vrstvou ledu, tak bych to přirovnala. Dost nepříjemné a hlavně za tmy, kdy vidím ostře rozmazaná světla kolem, přesně tak, jak zde už bylo popsáno. Oko vizuálně ale dramaticky nevypadá, je trošku menší a zarudlost by byla vidět jen při jeho velkém rozevření. Ve Všeobecné nemocnici v Burnley, kde mi zákrok provedli (= severozápadní Anglie), na mne všichni byli neuvěřitelně milí, všichni se mi postupně představili, věnovali mi hrozně moc času jak při vyšetření, tak i při důkladném vysvětlení, co všechno bude následovat, jaká jsou rizika a také to, že do roka nejpozději budu muset na novou operaci zákalu a že cca 20 % pacientů musí na reoperaci provedeného výkonu a že 1 člověk z tisíce po této operaci navždy oslepne. Všechny tyto informace jsem dostala ještě i kompletně vytištěné v brožuře a spousty další instruktážních letáčků. Nesmím nastoupit do žádného letadla po dobu 3 měsíců od operace a samozřejmě tahat nic těžkého, což pro mne znamená, že se nemohu vrátit domů. Zůstávám tady bez jakéhokoli příjmu a zkouším si vyřídit nějaké podpory na bydlení a v nezaměstnanosti. Ale hlavně já bez zraku žít nechci a neumím žít ani bez peněz, tak tedy nevím, co bude dál. Doktor mi na otázku, kdy budu moci do práce odpověděl, že za dva týdny. Ale když jsem ted handicapovaná, tak pochybuji, že se v konkurenci zde udržím. A věřte mi, že v práci vám Angičani nic nedarují, sedřou z vás kůži! Když to nyní mohu porovnat, tak v ČR proti tomu není žádná opravdová pracovní morálka. A toto poznání mne bude stát to nejcennější = vlastní zdraví!

Jitka
1x

Alice, zdravím, jestli máte zájem, ozvěte se mi na jipama"zavináč"seznam.cz K odchlípení sítnice jsem přišla taky při své zahraniční pracovní zkušenosti. Jak jsem psala v jednom ze svých příspěvků výše, jsem po osmi operacích, vždy použit silikonový olej. Při poslední kontrole uveden visus 0. Jinak přeji všem s problematickou sítnicí krásné Vánoce a hlavně - ať sítnice drží (a oči vidí)!!

Spegy

Také jsem zde přispěla mou zkušeností před 4 lety (pod přezdívkou spegy) na druhé stránce. Po zevní operaci pouze s použitím cerkláže a kryo špatné vidění pouze na 10% a velmi nepříznivou prognózou. V podstatě, že oko bude jen podpůrné. Snažila jsem se o velmi pozitivní přístup, nakoupila lutein v tabletách, dostala brýle na astigmatismus a krátkozrakost. Bĕhem 3 měsíců jsem brýle mohla odložit, zrak na 85%. Poté jsem již byla schopna přečíst i poslední řádek na optotypu. Ze začátku žádná fyz. námaha, postupem času vše bez omezení. Po třech letech jsem byla vyřazena z evidence rizikových pacientů a postačily pouze roční kontroly u očního lékaře. Na dotaz, zda můžu posilovat ve fitku, mi bylo řečeno, že bez problémů. Takže vlastně " šťastný konec". Operatér byl sám velice překvapen tak velkému navrácení vidění, že po úplné amoci, která byla operována až po více jak 2 týdnech a mezitím jsem se musela dostat ze zahraničí do ČR (12 hodin letu) s 25kg kufrem, 15 kg dcerou v náručích. Teď po 4 a půl letech se mi odchlípla sítnice na druhém oku! Jsem opět v zahraničí. Ani bych si toho vůbec nevšimla, pokud bych sítnici neměla dříve odchlíplou. Žádné padající saze ani jiné symptomy. Jen v periferii malý zelený proužek - jako duha. Hned mi bylo jasné, že jde o amoci. Hned operace, bohužel s použitím oleje, jelikož pod sítnicí již jizvy a proto sítnice nechtěla přilnout zpĕt. Údajně jsem díru v sítnici měla min. měsíc. Takže paradoxně při dřívější operaci, kdy byl nález mnohem kritičtější, kdy byla sítnice uplně odchlípena, poškozená makula s téměř žádnou šancí na vidění, to dopadlo mnohem lépe než teď, kdy byla "pouze" prasklina na periferii sitnice, kdy jsem nezaznamenala žádnou změnu ve vidění. V oku mám olej, tzn. mám -4,5 dioptrie (před operací 0), korekci brýlemi zatím ne. Čekám na preventivni LFK baráž obou sítnic, do té doby klidový režim. Za 6 týdnů letím domů a pokračování v operacích tam (odstranění oleje, příp. výměna čočky po možné kataraktě). Nevím jak probíhají operace jinde v zahraničí, ale tady v Mexiku to byl nezapomenutelný zážitek. Předoperační vyšetření nikdo po mně nechtěl, přijet jsem měla v den operace. Na sál jsem šla v mém civilním oblečení a v botech, jen mi dali sterilní plášť a na boty sterilní "sáčky". Po 3 hodinách v celkové anestezii mě ještě na sále probudili a hned mě posadili a běžte si domů :))) Přeju všem, co mají po amoci sítnice, aby neztráceli naději a zachovali si pozitivní přístup. Ten je totiž na celé rekonvalescenci snad nejdůležitější.

trhlinka v sítnici...

Dobrý den,chtěla bych se zeptat-pomohla někdy někomu na trhlinku v sítnici laserová baráž?Nebo jste došli vždy až k tomu oleji :(Děkuji Markéta

Veronika
1x

Laserová baráž pomáhá pouze jako preventivní opatření, pokud je sítnice již odchlípnutá laser ji zpátky nepřiloží. Sítnice se mi před pár měsíci odchlípla již po třetí a doktoři zkusili jestli laser pomůže, během dvou dnů se clona ještě víc zvětšila a hned jsem byla na sále, kde mi byl do oka dán olej.

Markéta

Děkuji za odpověď Veriniko.Dnes jsem byla na kontrole s tou trhlinkou po baráži od které uběhl měsíc.Tak jsem se dozvěděla,že ta trhlinka se nezcelý :/ ale budu ráda,když zůstane tak jak je.Hlavně paní doktorka moc nechápe jak to,že se vůbec udělala,protože mám v oku plyn takže by se to dít nemělo.Ale hold já musím mít vždy něco extra :/ No jo co bych asi nechtěla ...27 let s diabetem :(

Daniel
1x

Super stranka,dlho som hladal nieco take.Tak ja mam trosku iny problem,ja som bol po udere doskou do oka porazany sklom s okuliarov,ktore som mal vtedy. Uraz bol tak nestastny,ze mi roztrhol sosovku,znicil rohovku aj duhovku. Hned som bol operovany a oko bolo zosite min.40 stehmi.Do oka bol napusteny SO.Sietnica vyzera byt ok, aj ked na oko zatial nevidim skoro nic ken tiene a farby.Je tomu uz 6 tyzdnov a oko je stale cervene,nabuduci tyzden idem vyberat stehy,neskor SO ale lekari nedavaju velku sancu tomu oku,nakolko to riasnate teliesko moze byt poskodene.Proste smola,ani nevravim ako to oko bez duhovky vyzera,vypadam ako nejaky upir -denne svetlo neskutocne drazdi oko. Nemam fakt ani sajnu ako to dopadne nakolko sami lekari nevedia co s tym.Som rad ze som aspon nieco podobne na nete nasiel ako je toto forum. Je mi 35 a nerad by som o oko prisiel.Este otazka? Boli to vypousteni SO s oka?

tomas

Taky bych rád neco pripsal v patek me trefili paintbolovou pistoli do oka v sobotu sem s tim sel na ambulabci do vinohrad v praze v nedeli dopoledne me hned operovali praskla sirnice trosku ted mam v oku nejaky plyn který se ma casem vstrebat a zatim pres slyn nevidim nevite prosim jak dlouho to trva od operace nez se vstreba a zacnu trochu videt? Dekuju za nazory predem.

AliceMaya
1x

Ahoj Tome, také jsem měla plyn, jeho hladina bude pozvolna klesat, přirovnávala jsem to ke koukání přes tlustou vrstvu přelévajícího se špinavého ledu, kdy člověk rozezná jen obrysy, barvy, světlo a stín, nic víc a počítej asi šest týdnů, než se zcela vstřebá. Hodně štěstí!

Eva
1x

Také přidám nějaké poznatky s amocí. Před 2,5lety jsem byla nejprve na operaci oboustranného šedého zákalu v lokální anesteziiV anamnéze porucha glukózové tolerance od mládí, hypofunkce štítné žlázy. PO po operaci bez problémů, viděla jsem hned. LO po operaci jen prsty na 2m, neměřitelný nitrooční tlak. Postupně zrak zlepšen. Zbytek korekce astigmatismu brýlemi. Letos před velikonocemi LO blýskání a padající saze. Doporučený klid. Za 4 dny kontrola sekundární katarakta, laserem udělán otvor v zadním pouzdře čočky, přerušeny slivcové pruhy a ošetřena sítnice pro mřížkovitá degeneraci. Trhlina nenalezena, přestože ve vnitřním koutku jsem viděla drobné zastření. V polovině května se zastření zvětšuje, opět návštěva nemocnice. Zjištěna amoce s nakrvácením, ale trhlina opět nikde nebyla vidět. Operatér byl na nějakém kongresu v Maďarsku. Za těch 5 dní se mi roztrhla sítnice až na makulu. Operace v celkové narkóze. Pozdní alergická reakce na atb mast. Pak jen kortikoidy. 3 týdny po operaci prudké bolesti oka a hlavy, opět vysoký nitrooční tlak.útlak cév, dnes předoperační vyšetření, nasazeny prášky a kapky na snížení tlaku v oku. Zítra kontrola.V pondělí odstranění silikonového oleje v lokální anestezii. Taky bych raději brala celkovou anest. Zatím vidím pokřivené, málo barevné obrysy, ale to snad bude tím olejem, + -- 10 dioptrií navíc. Ještě jeden postřeh vidím dvojitě, musím pořád zavírat to levné oko, hlavně na vidění do blízka. Zase se někdy ozvu.

Martina

Dobrý den, Tome,mohla bych vás požádat aby jste se mi ozval na meil [email protected]?Mamince 2*operovali sítnici,teď měnili čočku...vidí ale "nakřivo" a chtěla by vědět jestli se to zpraví.Děkuji Martina

Přidat nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce