Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Aby bylinky léčily a neublížily

( Redakce | přečteno: 18086x )

Češi patří ve spotřebě léků na banální problémy mezi největší konzumenty na světě.

shutterstock.com

Češi na jedné straně víc než mnohé jiné národy věří pilulkám a například ve spotřebě těch na banální problémy typu rýma nebo občasná bolest hlavy nebo zad patříme mezi největší konzumenty na světě. A druhou stranu i zde se v posledních letech začínají hodě prosazovat bylinky a to nejen ve formě hotových preparátů z lékárny. Stále populárnější jsou různé bylinné čaje a nemálo lidí si alespoň nejběžnější léčivky samo pěstuje. Avšak pozor, ani bylinky nejsou bez rizik a zvlášť s některými by se mělo zacházet podobně jako s léky a třeba je bedlivě dávkovat.

 Aby bylinky léčily a neublížily

Bylinky mohou léčit nebo alespoň osvěžit náš organismus. A nemusíme je přitom jen pít. Pomáhat mohou i jako přísady do koupele či ve formě aromatických olejů. Asi nejznámějším bylinkovým čajem je v Česku heřmánek. Nálev z heřmánku dokáže uklidnit a zmírnit a nejvíce prosluly jeho protizánětlivé účinky. Jenže, heřmánek se v poslední době stává jedním z alergenů, a proto se čaj z něj, podobně ostatně jako jiné bylinkové čaje, nehodí k dlouhodobému pití. Dětem z rodin, kde se už nějaká alergie objevila, by se pro jistotu neměl dávat vůbec. A platí to i pro heřmánkové koupele, heřmánek navíc hodně vysušuje.

Heřmánek však není mezi bylinkami jediným rizikem: tím dalším je třeba třezalka, která se doporučuje třeba a uklidnění. Jenže, podobně jako třeba gingko biloba nebo obyčejný česnek, působí také na srážlivost krve, a proto může být - jak ukázal nedávný zámořský výzkum - nebezpečná třeba před operacemi, jelikož může způsobit obtížně zvladatelné krvácení. Proto je dobré případně užívání bylinných preparátů nebo pití bylinných čajů probrat s lékařem podobě jako mu říkáte o lécích, které užíváte.

Jaké jsou možnosti užití nejznámějších bylinek? Horečku dokáže snížit čaj obsahující šípek, který je navíc proslulý vysokým obsahem vitaminu C. Odolnost vůči nachlazení má zvyšovat také nálev z obyčejné kopřivy. Nadýmaní dokáže zabránit čaj z fenyklu, který mohou ostatně pít již velmi malí kojenci, které nadýmání často trápí. Doporučuje se proto i jejich kojícím matkám, aby tlumil v mléce účinek nadýmavých látek. Kromě toho fenykl podporuje chuť k jídlu.

Podobně působí i chutný čaj z máty, která navíc dokáže pročistit krevní oběh. Výhodou máty je, že čaj z ní lze podávat i jako vychlazený letní nápoj. Klasikou je lipový čaj, používaný při kašli. Měsíčkový čaj působí proti menstruačním bolestem. V lékárnách lze zakoupit nepřeberné množství předem namíchaných čajů, jako jsou bylinkové směsi proti nevolnosti, urologické čaje či čaje redukční.

Směsi na bylinkové čaje je dobré kupovat od renomovaných výrobců, protože například sušené byliny na trhu mohou obsahovat plísně a podobně.

Bylinky ale nemusejí vonět jen z hrnků s čajem. Oblibu si v posledních letech získaly také aromatické oleje, ať už používané do lampiček či přímo do koupele. Osvěží například citron, eukalyptus, máta či bergamot, sedativní účinky mají vůně z heřmánku, levandule, santalu či majoránky. Proti depresím by měla pomoci i vůně z levandule či růže, bolesti zažene majoránka či opět levandule. Některé esenciální oleje, jako je třeba máta, eukalyptus a šalvěj, se hodí i na inhalaci. Masírovat lze například směsí rozmarýnu, zázvoru a jalovce. Olej z australského čajovníku lze použít i ve vysoké koncentraci jako dezinfekci na malé ranky. Kloktat například při bolestech v krku je možné eukalyptus, šalvěj či tymián. Kapka mátového oleje může také zahnat nevolnost.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce