Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Fenykl obecný

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 32631x )

Fenykl má vysoký obsah silic (je součástí populárních „hašlerek“). Převládající složky jsou anethol, fenchon a estragol.

(Foeniculum vulgare Mill.)Příprava čaje

1 čajovou lžičku fenyklových nažek dáme do šálku a zalijeme vařící vodou. Po 5 minutách scedíme. Nemusíme doslazovat, protože fenyklový čaj má přirozeně nasládlou chuť.

Užívaná část

plod Plod    (Fructus foeniculi)

Sběr a úprava

V době zralosti (září) sbíráme hnědé okolíky. Poté se nechají dojít, vymlátí a vyčistí. Kdo nechce používat tento zdlouhavý postup, najde fenyklový plod v prodejnách mezi kořením.

Jak vypadá

Dvouletá nebo vytrvalá bylina, vysoká 80 – 150 cm, podobná kopru. Listy jsou dlouhé a nitkovité, zelené barvy. Květenství má sytě žluté, velikosti až 15 cm, uspořádané v bohaté okolíky. Plody jsou podlouhlé, oválné dvounažky, nejprve modré, ojíněné, později šedohnědé. Mají délku 6 – 10 mm a jsou přibližně 4 mm široké. Všechny rostlinné části silně aromaticky voní.

Fenykl obecný

Kde se rostlina vyskytuje

Fenykl pochází ze Středomoří. Rozšířený je v řadě zemí Evropy, vyskytuje se také v Iránu, Indii, Číně. U nás se pěstuje.

Co fenyklové plody obsahují

Fenykl má vysoký obsah silic (je součástí populárních „hašlerek“). Převládající složky jsou anethol, fenchon a estragol. Obsahuje také větší množství přírodního cukru. Z plodů se lisuje olej, který má rovněž široké uplatnění.Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Účinky fenyklu znali již staří Egypťané, Arabové a Číňané. Byl lékem např. na ledvinová onemocnění, na břišní křeče, na kašel a nachlazení. Pomáhal při hadím uštknutí i při výskytu vnitřních parazitů (tasemnice). Potírání lisovaným olejem bylo používané při zevních parazitech (veš, blecha).

Dnes: Používá se jak vnitřně tak zevně, nejčastěji ve formě čaje (nálevu).

Vnitřně: Podporuje vylučování mateřského mléka, podporuje správnou činnost střev, tlumí bolestivé křeče střev a působí proti nadýmání. Tyto účinky dobře znají a také hojně využívají kojící maminky, které sobě i svým miminkům připravují čaj z plodů fenyklu.

Fenykl obecný

Olej z fenyklu je známý pomocný prostředek při akutních i chronických onemocněních horních cest dýchacích.

Zevně: Odvar z fenyklu lze použít k omývání očí při různých očních zánětech. Zde se využívá jeho dezinfekčního účinku proti bakteriím i houbám, které ve formě nejrůznějších onemocnění napadají lidský organismus.

Na co si dát pozor

Velmi vzácně se může vyskytnout alergie na fenykl, riziko je větší u osob s alergií na celer. Přípravky obsahující fenyklový olej by se neměly používat u těhotných žen a malých dětí.

Pozn.: Fenykl se využívá hojně také v kuchyni. Kuchařky jistě znají tzv. sladký fenykl, který se do střední Evropy dováží především z Itálie (odtud i označení „boloňský fenykl“). Sladký fenykl se vyznačuje tvorbou nadzemních „cibulí“. Používá se jak syrový do salátů tak k přípravě teplých zeleninových jídel a mnoha pokrmů z ryb. Fenyklové nažky se používají jako koření.

Ilustrační foto: Internet

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Žabža

Od mala jsem doma do brambor dávali fenykl a občas nám maminka dělala i čaj proti nadýmání a mohu vřele doporučit. Pokud to není sugesce, tak to opravdu funguje. Zvláště, když si člověk dá zelí nebo hrách, tak potom ho nebolí břicho. Když jsem byla těhotná a kojila jsem, tak malému nedělalo dobře, když jsem jedla třeba čočku a tak jsem pila i čaj z fenyklu a už pak tolik nebrečel od bolestí bříška. Určitě holky znáte, že pomůže hadička, když je malé miminko, tak to pomáhá, ale lepší je předcházet problémům než je pak následně řešit.

Zuzka

musím souhlasit, že fenykl je super a čas od času dát do číny, ale nejsem si jistá, že je proti nadýmání. Není proti nadýmání náhodou kmín? Ten si dáváme na brambory právě protože, je jídla která nadýmají by měla mít i kmín, aby snížily plynatost. Nebo se pletu?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce