Inzerce

Alena: Má postižená dcera vyrostla z dětských plen, hledám větší, prodyšné

( Eva Vlastníková | přečteno: 9090x )

Pětatřicetiletá Alena pečuje o osmiletou dceru s kombinovaným postižením. V posledním půlroce dost vyrostla a už jí nestačí běžné dětské pleny. „Lékařka mi řekla, ať si vyberu pomůcky a ona mi je předepíše,“ popsala Alena.

shutterstock.com

Vybrat si zkusila v lékárně, ale z přemíry informací nebyla moudrá. „Vyzkoušeli jsme celou řadu plen, některé byly málo prodyšné a dceři hrozilo opruzení, jiné byly příliš objemné,“ popisuje Alena svou anabázi.

„Zatím řeším pleny vkládanými do kalhotek, mají výhodu, že se rychle mění, protože dcera je na vozíku. Mám také obavy, zda bude stačit to množství, které nám předepíše lékařka,“ uvedla Alena. Na použití vhodných plen jsme se zeptali doc. MUDr. Romana Zachovala, urologa.

Které pomůcky jsou vhodné pro imobilní pacienty?

U pacienta s těžkou inkontinencí je dobré používat plenkové kalhotky, které díky svému tvaru a lepítkám na suchý zip usnadní aplikaci. Při tomto stupni inkontinence je důležité, aby absorpční pomůcka měla schopnost pohltit moč a zápach. Vzhledem k dennímu využívání pomůcek a dennodennímu kontaktu pokožky s močí je nesmírně důležité, aby výrobky byly prodyšné a zajišťovaly cirkulaci vzduchu. Některé produkty jsou také antibakteriální, což zajišťuje větší šetrnost výrobků k pokožce. Zapomínat bychom neměli ani na kosmetické přípravky, které musí poskytnout dostatek regenerace pro zralou a inkontinencí namáhanou pokožku. Je dobré vědět, že existují čistící, ochranné i pečující přípravky jako pěny, krémy, gely, nebo vlhčené utěrky.

Jak je to s úhradou zdravotních pomůcek při inkontinenci? Přispívá pojišťovna?

Absorpční pomůcky pro pacienty trpící inkontinencí jsou ze zákona hrazeny ze zdravotního pojištění pacientům. Pomůcky získává pacient na základě rozhodnutí lékaře a po vyšetření, určení diagnózy a stupně inkontinence. Předepsat je může praktický lékař, urolog, gynekolog, geriatr a neurolog. Zákon určuje finanční a množstevní limit, a ten se liší dle stupně inkontinence. Pro lehký únik moči je stanoven limit až 450 Kč na měsíc, pro střední únik je stanoven limit 900 Kč na měsíc a pro těžký únik je nově od 1. dubna 2012 stanoven limit až 1700 Kč. 

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Diskuse k článku
Iveta Juráková

Je to těžké. Kamarádka má sedmiletou holčičku trpící autismem. Nechodí sama ani na hrnec, ani na záchod, takže musí nosit plenky. Je hyperaktivní, takže není lehké ji přebalit. Myslím, že takovým maminkám hodně pomůže sdílení problémů. Mně osobně hodně psychicky pomáhá diskuse se členy Komunity 111, kde řešíme, všechno, co nás maminky trápí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 366 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hrazení inkontinenčních pomůcek pojišťovnou - jak na to?

Věděli jste, že vám na inkontinenční pomůcky může přispět i vaše pojišťovna? Stačí jen překonat ostych a navštívit vašeho lékaře.

Možnosti léčby inkontinece

Čtvrtina lidí, kteří trpí únikem moči, se k lékaři nikdy nedostaví. Důvodem je většinou stud o inkontinenci hovořit.

Je možno odstranit močovou inkontinenci operací?

Je možno odstranit močovou inkontinenci operací? Slyšela jsem o operaci, která ji vyřeší pomocí implantované umělohmotné pásky. Hradí takovou operaci pojišťovna?

Prostata - Zbytnění prostaty

Nejčastějšími projevy zbytnění prostaty jsou obtíže při močení. Zbytnění prostaty může močení ovlivnit mnoha způsoby.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.