Inzerce

Martina: můj nový život začal v 55 letech

aktualizováno 11. května 2014, Renata Vyšínová   |   přečteno: 8861x

„Vždycky jsem se považovala za ženu, kterou jen tak něco neporazí. Pak se mi ale začalo stávat, že jsem neudržela moč. Tak hrozně jsem se necítila snad nikdy. Začala jsem se vyhýbat lidem, opustila svůj koníček a pohádala se s půlkou světa,“ vzpomíná Martina.

foto: shutterstock.com

Vážně jsem si myslela, že mě jen tak něco na kolena nedostane. Mám tři děti, celý život jsem pracovala na poště, takže jsem vytrénovaná tělesně – neustálým zvedáním balíků, ale i psychicky z jednání s lidmi ve frontách před přepážkou. V práci jsme samé ženské, takže jsem příběhů o potížích během přechodu a po něm vyslechla desítky. Byla jsem přesvědčená, že se to dá zvládnout, aniž by člověk musel nějak „plašit“ dopředu.

U mne začala menopauza klasicky - návaly horka, podrážděností, občasnou závratí – to všechno šlo zvládnout v pohodě. Pak se mi ale začalo stávat, že jsem při smíchu, zvedání balíků nebo při rychlém pohybu neudržela moč. Prostě jsem měla „trošku“ mokré prádlo. Vlastně si nepamatuji chvíli, kdy se to stalo poprvé, ale docela dobře si pamatuji ten trapas, když se mi to stalo v práci a já jsem se musela jít převléknout. Tou chvílí začalo období, na které opravdu nezapomenu. Nejen, že jsem neustále nosila vložky a bála se, kdy to zase přijde, ale musela jsem se vzdát i toho, co mi dělalo radost – tedy tance. Nejdřív jsem zkoušela před hodinou tance nepít. Ale moc to nepomohlo – jen jsem si přidělala další problém, protože mne bolela hlava z dehydratace. Samozřejmě jsem si vzala i vložku, ale stejně to nestálo za nic, protože jsem neustále myslela na to, jak udržet moč, než na ladné pohyby. Takže jsem se z kurzu odhlásila – vymyslela jsem si nějakou výmluvu o tom, že musím hlídat vnouče… Bohužel mne můj problém neopustil, nepomohlo nepít, nepomohlo se ujišťovat, že to bude dobré. Za toho asi půl roku, kdy jsem se prala se svou inkontinencí, jsem přečetla všechny rady – takže jsem nepila kávu, posilovala pánevní dno, pila nějaké čaje na močový měchýř… Ale nepomáhalo to a já byla čím dál nervóznější, takže jsem se stačila pohádat snad s každým – manželem, dětmi, v práci i se sousedkou na patře. A právě při naprosto zbytečné hádce s ní jsem se najednou rozbrečela. Takže jsme skončily u ní v obýváku a já jí „vylila“ srdce. Kdybych věděla, že v ní najdu oporu a takovou pomoc, zaklepala bych na její dveře dávno. Anička totiž beze slova vstala a odešla do koupelny, aby se za chvíli vrátila s něčím, co mi změnilo život. Byly to inkontinenční kalhotky. To, co bylo mým strašákem a noční můrou, se ocitlo přímo přede mnou. Ale k mému překvapení to nebyla nevzhledná „hrouda potupy“, jak jsem si celou dobu myslela, ale něco, co vypadalo jako normální spodní prádlo. Hrozně si mi díky Aničce ulevilo – zvlášť, když mi vyprávěla o svých několika měsících obtíží. Ona tyhle speciální kalhotky uviděla u své dcery, která měla problémy s inkontinencí po velmi náročném porodu.

Vím, jak těžké období to bylo, kolik nervů, breku a vzteku mě to stálo. Moc bych si přála, aby můj příběh pomohl jiné ženě, která už se nebude muset zbytečně trápit a stydět. Není příjemné inkontinencí trpět, ale už existuje pomoc. Moderní inkontinenční kalhotky jsou elastické, pohodlné, skvěle padnou a dovolují mi zcela volný pohyb, přitom se na ně ale mohu zcela spolehnout – a to dokonce i při náročnějších tanečních figurách…

Máte podobné zkušenosti? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 19 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.