karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Inkontinence trápí jeden a půl milionu lidí v České republice

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10340x )

Skoro třicet procent z nás má potíže s únikem moči, tedy inkontinencí. Odborníci se shodují na tom, že by se o tomto problému mělo začít víc a otevřeně mluvit. Lidé by měli ztratit ostych s problémy zajít k lékaři, protože pak se jich mohou dřív a snáz zbavit.

shutterstock.com

Pokud má člověk dostatek informací o tom, proč k inkontinenci může docházet a jak jí předcházet, může svůj stav ovlivnit. Právě proto vyhlásila Mezinárodní společnost pro inkontinenci (ICS) týden  od 18. - 24. 6. již čtvrtým Světový týden kontinence.  Podle ICS a Světové federace inkontinentních pacientů (WFIP) inkontinencí trpí na celém světě až 260 milionů lidí. Smyslem celosvětové akce je upozornit na problém inkontinence a zaměřit pozornost na prevenci a péči o inkontinentní pacienty.

Podle výzkumu České společnosti podpory zdraví a IncoFora z roku 2009 trpí 6 procent populace starší 15 let denním únikem moči, týdně pak dalších 11 procent. Jedenkrát týdně a častěji tak v České republice trpí inkontinencí téměř jeden a půl milionu lidí. Pokud do počtu inkontinentních osob zahrneme i osoby udávající únik moči alespoň jedenkrát měsíčně, pak se jedná až o 28 procent obyvatel. Inkontinence se nevyhýbá ani mužům.

Předseda IncoFora, prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., přednosta Urologické kliniky VFN v Praze upozorňuje: „Ze srovnání výsledků reprezentativního šetření z roku 2003 a 2009 vyplývá, že klesá počet inkontinentních osob, které navštěvují lékaře (pokles z 52 procent na 35 procent), a současně se oddaluje první návštěva lékaře. Vyšší informovanost ale může vést k většímu spoléhání na samoléčbu, navzdory skutečnosti, že včasná návštěva lékaře, ať praktika či gynekologa nebo urologa, je nejdůležitějším krokem k úspěšnému léčení inkontinence.“

Podle doc. MUDr. Jaroslav Feyereisla, CSc., ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí, trpí ženy inkontinencí více než dvakrát častěji a dodává „Nechce-li být žena ve čtyřiceti inkontinentní, musí co nejdříve po porodu začít posilovat svaly pánevního dna, protože většinou existuje reálná šance inkontinenci zdárně ovlivnit. Základem bývá cvičení, které v 90 procentech případů pomáhá. Z výzkumu vyplývá, že pravidelně cvičí 22 procent pacientek a 38 procent cvičí nepravidelně.“

V rámci projektu IncoFora vznikla síť pěti tzv. Pelvis klubů, v nichž ženy cvičí soubor cviků na posilování svalů pánevního dna. Pelvis kluby fungují v Praze, Brně, Liberci a v Plzni. Přihlásit se ke cvičení je možno prostřednictvím stránek IncoFora nebo Pelvis klubu, nebo přímo na tel. 724 207 874. Ženy mohou cvičit i doma – podle  audiovizuálního programu Gymnastika svalů pánevního dna, který si lze objednat.

Nejčastějším řešením inkontinence jsou vložky či kalhotky

Podle citovaného výzkumu je nejčastějším řešením problémů spojených s únikem moči použití absorpčních prostředků - inkontinenčních vložek, plen či kalhotek, které používá 44 procent respondentů, následuje užití léků (30 procent) a chirurgická léčba (6 procent).

„Ve skupině pacientek ve věku 45-64 let používá inkontinenční prostředky dokonce 64 procent žen. Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou inkontinenční prostředky z pojištění hrazeny, v závislosti na závažnosti inkontinence,“ uvádí člen IncoFora, MUDr. Lukáš Horčička, předseda Urogynekologické společnosti ČR. Podle WFIP představuje cena a úhrada inkontinenčních prostředků důležitý faktor, který zdraví a kvalitu života osob trpících únikem moči. V České republice jsou úhrady upraveny zákonem č. 369/2011 Sb.

Jak jste na tom Vy? Tajíte své problémy a raději si inkontinenční pomůcky kupujete ze svého - napište nám v diskusi nebo na mail redakce@ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
Mila

Ani ja nespecham k lekari povidat si s nim o me urgentni inkontinenci.Latkove plenky-tedy detske osusky si kupuji za svoje penize a celoigelitove-gumove kalhotky z internetu take.Davam si je do prace,na cestovani,ale i na doma-na spani,nebo kdyz neco varim a nejde od toho odejit.Moje pritelkyne mi tvrdi,ze si ty plenky davam jen pro svoje pohodli,ale casto mi pomaha s vymenou mokrych plinek.Obcas si vezmu jednorazovky,ale preferuji klasiku


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

64%
36%
Zatím hlasovalo 600 lidí

Mohlo by vás zajímat

Prostata - Zbytnění prostaty

Nejčastějšími projevy zbytnění prostaty jsou obtíže při močení. Zbytnění prostaty může močení ovlivnit mnoha způsoby.

Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Mezi zevní pohlavní orgány patří zevní rodidla.

Ultrazvukové vyšetření malé pánve

Ultrazvuk malé pánve je nebolestivé vyšetření orgánů v malé pánvi. Mezi vyšetřované orgány patří močový měchýř, slepé střevo, děloha, vaječníky a u mužů prostata.

Inkontinence žen pohledem gynekologa

MUDr. Jaromír Mašata, Gynekologicko-porodnická klinika, 30. května 2002

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce