Inzerce

Alergická rýma

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 22551x )

Řadě pacientů s alergickou rýmou pomáhají nosní kapky s akutními potížemi. Prevencí je omezení kontaktu s alergenem.

Sledujte pylovou sezónu s nosními kapkami v ruce


Alergie je přemrštěná odpověď imunitního systému na zcela běžné podněty nazývané alergeny. Přílišná imunitní horlivost způsobuje, že naše tělo jako nebezpečné vnímá i podněty zcela neškodné. Alergenem může být v podstatě jakákoliv látka bílkovinné povahy ve vzduchu, vodě i na zemi. V extrémním případě může imunitní systém považovat za zlo i složky vlastních tkání.

Alergická rýma

Po prvním kontaktu s alergenem si imunitní systém danou látku trvale zapíše mezi „škůdce“ a díky existenci tzv. paměťových buněk si ji zapamatuje. Opakovaná setkání vedou ke tvorbě protilátek třídy IgE, specifických pro určitý alergen. Pro vznik alergické reakce chybí ještě třetí složka, kterou jsou buňky produkující zánětlivé látky, tzv. zánětlivé mediátory. Nachází se v poměrně hojném počtu hlavně v nosu, očích, dýchacích cestách a zažívacím traktu. To je důvodem, proč se alergie projevuje hlavně v těchto oblastech. Na nich se protilátky zachytí a číhají. Když se alergen objeví, specifická IgE protilátka ho rozpozná a vydá signál k útoku, kterého výsledkem je uvolnění látek podporujících zánět a vznik alergické reakce.

Sezónní alergická rýma

Velmi častým projevem alergie je sezónní alergická rýma pylového původu. Provází ji vodnatý výtok z nosu, nebo naopak ucpaný nos, zánět spojivek, svědění očí a nosu, pálení v krku a záchvaty kýchání. Projevy alergické rýmy se pravidelně zlepšují a zhoršují a průběh nemoci kopíruje celou pylovou sezónu. I když je koncentrace pylů nejvyšší na jaře, alergická rýma se vyskytuje i v létě, kdy kvetou trávy a na podzim, kdy látá vzduchem pyl vysokého plevele. Záleží na tom, na který druh je přecitlivělost vyvinutá.

Pyly patří mezi vzduchem přenášené alergeny, to však neznamená, že jsou nebezpečné jenom ve vzduchu. Pro alergika může nastat problém i po konzumaci medu, nebo jiného včelího produktu, který obyčejně pyl obsahuje také. Mezi rostliny nebezpečné pro alergiky patří různé druhy kvetoucích trav a byliny jako je jetel, ambrózie, řepka, z dřevin topoly, bříza lípa, jasan a mnoho jiných.

Chronická alergická rýma

Celoroční alergická rýma má stejné, i když ne tak prudké příznaky, jako sezónní rýma. Alergenem je obyčejně prach obsahující roztoče, kterým se dobře daří ve vláknech a prachu. Může se vyvinout i u disponovaných lidí, kteří jsou profesně spojeni s určitými alergeny, jako jsou zemědělci, pracovníci v laboratořích, pekaři, malíři, koželuhové a další.

Jak zjistit, na co jsme alergičtí

V případě, že jsme se s daným alergenem již potkali, obyčejně přijdeme k lékaři s hotovou diagnózou. Když svůj alergen dosud neznáme, lékař má k dispozici několik testovacích metod. Mezi základní patří kožní testy, stanovení hladiny specifických protilátek v krvi a doplňková vyšetření na ORL.

Léčba alergické rýmy

Nejlepší léčbou alergické rýmy je prevence. Obecně platí, že když není podnět, není ani projev alergie. I když je těžké se alergenům vyhnout úplně, můžeme se snažit o minimalizaci kontaktu s nimi. Celá řada médií pomáhají sledovat pylovou sezónu a informuje o aktuálním výskytu alergenů. Pro alergiky je také ideální prostředí u moře, kde je nízká koncentrace pylů a vysoké vlhkosti.

Léčba alergie spočívá v léčbě příznaků způsobených alergickou reakcí, snižování citlivosti imunitního systému na alergizující podněty a stabilizaci buněk, které produkují zánětlivé mediátory. Samotná léčba je komplikovaná a přísně individuální vzhledem k různým funkcím, které imunitní systém jako držitel obranného štítu organizmu má. Výběr správného postupu náleží do rukou odborníka imunologa-alergologa. Koupí nosních kapek, které by měly být určeny jak na infekční, tak na alergickou rýmu, nic nezkazíte. Důležité je, aby se váš nos uvolnil a snížila se tvorba vodnatého výtoku. Celé řadě pacientů s alergickou rýmou pomáhají nosní kapky přežít nástup akutní potíží.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 209 lidí

Mohlo by vás zajímat

Proč máte potíže s dýcháním, zjistí spirometrie

Trápí vás častá dušnost, zadýcháváte se při námaze nebo máte už dlouho pocit, že vám leží na plicích kámen? Všechny tyto příznaky by měly být pro vašeho lékaře důvodem, aby vás poslal na spirometrii. Ta potvrdí, zda jsou důvodem potíží nemoci dýchacích cest.

Alergie přicházejí nečekaně a v každém věku. Otestujte sebe i své blízké

Pálení oči, nosu, kýchání, svědění kůže nebo noční kašel mohou být příznakem reakce na některý z alergenů, které se nacházejí všude kolem nás. Jaro a rozkvetlá příroda každoročně přivádějí do ordinací odborných lékařů tisíce lidí.

V létě si dávejte pozor na citrusové vůně

Vlivem zvýšené intenzity slunečních paprsků se v létě u lidí častěji objevují popáleniny, alergické reakce a podráždění pokožky. Vyrážky ale mohou vznikat také důsledkem kombinace slunečních paprsků a látek obsažených v kosmetice. Parfemace výrobků trápí podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele Evropské komise až 16 % ekzematiků. O vzniku alergických reakcí i o složení přípravků na léto se v komentáři rozpovídal dermatolog Tomáš Kampe.

Homeopatická lékárnička pro alergiky

Krásné počasí, které nám letošní jaro nabízí, láká k pobytům venku. Přesto toto období může být pro někoho nepříjemná část roku, hlavně pro alergiky reagující na pyl jarních a letních rostlin. S kvetoucí vegetací přicházejí jejich pravidelné sezónní alergické potíže, jako rýma, podráždění očí, dušnost, kašel. Jak na alergie homeopatickou léčbou?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.