Inzerce

Alergická rýma

12. ledna 2007, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 21649x

Řadě pacientů s alergickou rýmou pomáhají nosní kapky s akutními potížemi. Prevencí je omezení kontaktu s alergenem.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
62 Kč

Sledujte pylovou sezónu s nosními kapkami v ruce


Alergie je přemrštěná odpověď imunitního systému na zcela běžné podněty nazývané alergeny. Přílišná imunitní horlivost způsobuje, že naše tělo jako nebezpečné vnímá i podněty zcela neškodné. Alergenem může být v podstatě jakákoliv látka bílkovinné povahy ve vzduchu, vodě i na zemi. V extrémním případě může imunitní systém považovat za zlo i složky vlastních tkání.

Alergická rýma

Po prvním kontaktu s alergenem si imunitní systém danou látku trvale zapíše mezi „škůdce“ a díky existenci tzv. paměťových buněk si ji zapamatuje. Opakovaná setkání vedou ke tvorbě protilátek třídy IgE, specifických pro určitý alergen. Pro vznik alergické reakce chybí ještě třetí složka, kterou jsou buňky produkující zánětlivé látky, tzv. zánětlivé mediátory. Nachází se v poměrně hojném počtu hlavně v nosu, očích, dýchacích cestách a zažívacím traktu. To je důvodem, proč se alergie projevuje hlavně v těchto oblastech. Na nich se protilátky zachytí a číhají. Když se alergen objeví, specifická IgE protilátka ho rozpozná a vydá signál k útoku, kterého výsledkem je uvolnění látek podporujících zánět a vznik alergické reakce.

Sezónní alergická rýma

Velmi častým projevem alergie je sezónní alergická rýma pylového původu. Provází ji vodnatý výtok z nosu, nebo naopak ucpaný nos, zánět spojivek, svědění očí a nosu, pálení v krku a záchvaty kýchání. Projevy alergické rýmy se pravidelně zlepšují a zhoršují a průběh nemoci kopíruje celou pylovou sezónu. I když je koncentrace pylů nejvyšší na jaře, alergická rýma se vyskytuje i v létě, kdy kvetou trávy a na podzim, kdy látá vzduchem pyl vysokého plevele. Záleží na tom, na který druh je přecitlivělost vyvinutá.

Pyly patří mezi vzduchem přenášené alergeny, to však neznamená, že jsou nebezpečné jenom ve vzduchu. Pro alergika může nastat problém i po konzumaci medu, nebo jiného včelího produktu, který obyčejně pyl obsahuje také. Mezi rostliny nebezpečné pro alergiky patří různé druhy kvetoucích trav a byliny jako je jetel, ambrózie, řepka, z dřevin topoly, bříza lípa, jasan a mnoho jiných.

Chronická alergická rýma

Celoroční alergická rýma má stejné, i když ne tak prudké příznaky, jako sezónní rýma. Alergenem je obyčejně prach obsahující roztoče, kterým se dobře daří ve vláknech a prachu. Může se vyvinout i u disponovaných lidí, kteří jsou profesně spojeni s určitými alergeny, jako jsou zemědělci, pracovníci v laboratořích, pekaři, malíři, koželuhové a další.

Jak zjistit, na co jsme alergičtí

V případě, že jsme se s daným alergenem již potkali, obyčejně přijdeme k lékaři s hotovou diagnózou. Když svůj alergen dosud neznáme, lékař má k dispozici několik testovacích metod. Mezi základní patří kožní testy, stanovení hladiny specifických protilátek v krvi a doplňková vyšetření na ORL.

Léčba alergické rýmy

Nejlepší léčbou alergické rýmy je prevence. Obecně platí, že když není podnět, není ani projev alergie. I když je těžké se alergenům vyhnout úplně, můžeme se snažit o minimalizaci kontaktu s nimi. Celá řada médií pomáhají sledovat pylovou sezónu a informuje o aktuálním výskytu alergenů. Pro alergiky je také ideální prostředí u moře, kde je nízká koncentrace pylů a vysoké vlhkosti.

Léčba alergie spočívá v léčbě příznaků způsobených alergickou reakcí, snižování citlivosti imunitního systému na alergizující podněty a stabilizaci buněk, které produkují zánětlivé mediátory. Samotná léčba je komplikovaná a přísně individuální vzhledem k různým funkcím, které imunitní systém jako držitel obranného štítu organizmu má. Výběr správného postupu náleží do rukou odborníka imunologa-alergologa. Koupí nosních kapek, které by měly být určeny jak na infekční, tak na alergickou rýmu, nic nezkazíte. Důležité je, aby se váš nos uvolnil a snížila se tvorba vodnatého výtoku. Celé řadě pacientů s alergickou rýmou pomáhají nosní kapky přežít nástup akutní potíží.

autor: Redakce Ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 326 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mgr. David Hrdý (Zdravotní židle) 10. listopadu 2019, 17:10:36

    Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 10. listopadu 2019, 18:27:13

    Ahoj jo dám vědět .Přijedeme až večer máme to daleko jsem z Moravy až. Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 10. listopadu 2019, 18:26:37

    Ahojte tak ako sa máte v tieto upršané dni? Ja celkom ok ako kedy a ako kde :-) Eli hlavu hore… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.