Inzerce

Sylva: Na jaře mi začne alergická rýma

( Eva Vlastníková | přečteno: 7463x )

Trápení s alergickou rýmou má pětadvacetiletá Sylva už řadu let. Stále hledá způsob, jak si ulevit od ucpaného nosu ve chvíli, kdy začnou kvést trávy, na které je alergická. Protože jde o období několika měsíců, potřebuje metodu, kterou může používat dlouhodobě.

shutterstock.com

„Jsem alergička, jaro je pro mě obdobím, kdy musím být na sebe velmi opatrná, protože mě alergická rýma provází doslova na každém kroku. Léky mě z nejhoršího dostanou, ale někdy mi kape z nosu tak, že mě to opravdu obtěžuje,“ napsala nám v rámci připravovaného projektu „Hledáme pro vás řešení“.

Hledám prevenci rýmy

Sylva se s alergií na pyly naučila žít, přesto by ráda věděla, jestli si může ještě pomoci i jinak. „Kamarádka mi doporučila nosní sprej s mořskou vodou. Já se ale sprejů docela bojím, protože jsem se dočetla, že si na nich můžu vytvořit závislost. Můžete mi poradit, jestli můžu mořskou vodu používat dlouhodobě?“

Pyly jsou na jaře všude v ovzduší, nejde se jim vyhnout.  „Chodím ráda do přírody, tak si vždy vezmu předepsaný lék, ale zajímalo by mě, jestli výplach nosu mořskou vodou může být prevencí. A jestli pomůže před výletem nebo po něm. Jak si ji mám aplikovat, abych po návratu domů nestrávila večer kýcháním?“

 

Otázky Sylvy odpověděl MUDr. Rami Katra, otorinolaryngolog z Fakultní nemocnice Motol:

Může si Sylva pomoci v době, kdy jsou ve vzduchu alergeny, výplachem nosu mořskou vodou?

Ano může. Vycházíme-li z předpokladu, že alergeny se usadí na nosní sliznici a tím spouští celou kaskádu reakcí, můžeme pravidelnými oplachy mořskou vodou tomuto procesu odplavením alergenů zabránit. Zároveň je třeba ale říci, že pokud jsou obtíže takového závažného charakteru, bylo by vhodné zvážení antialergických léků, zvláště těch, které brání uvolňování histaminu. Jejich účinek je velmi dobrý.

Jak dlouho může bez rizika používat nosní kapky s mořskou vodou?

Existují fyziologické roztoky čištěné mořské vody obohacené o mangan, které slouží zejména ke zmírnění některých příznaků alergické rýmy  jako je svědění a pálení nosu. Doporučuji střídat po čtrnácti dnech s mořskou vodou bez příměsi. Tímto způsobem lze postupovat i preventivně před nástupem pylové sezóny. 

Zároveň je třeba ale říci, že pokud jsou obtíže takového závažného charakteru, bylo by vhodné  zvážení antialergických léků, zvláště těch, které brání uvolňování histaminu. Jejich účinek je velmi dobrý.  Vždy je vhodné své potíže konzultovat s alergologem.  

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Tereza

Mohu doporučit bylinný nosní sprej rymastop na alergickou rýmu. Mě teda fakt pomáhá, hlavně na ucpaný nos. Je to můj nejlepší kamarád po celou dobu toho kýchacího období :)

Alča

Přidávám se. Já na rymastop nedám dopustit a fajn je, že ho můžeš užívat jak dlouho chceš, je čistě z bylinek.

Martin

Zdravím ve spolek. Jestli neznáte výplach nosu konvičkou, tak ho určitě vyzkoušejte. Je to skvělá, neškodná a prověřená metoda proti rýmě. Navíc je téměř zadarmo. Popsal jsem ji tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0009.html


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 283 lidí

Mohlo by vás zajímat

Krvácení z nosu - epistaxe

Krvácení z nosu může být různě silné, ale jen zřídka ohrožuje pacienta na životě. Často ustává dříve než nemocný vyhledá lékařskou pomoc.

Rhinoskopie

Rhinoskopie je vyšetření obou nosních dutin pomocí jednoduchého nástroje. Nosní dutiny jsou tvořeny nosním vchodem , nosní přepážkou a vlastním prostorem dutin.

Nechcete brát antibiotika zbytečně? Nechte si změřit CRP.

O nadužívání antibiotik se mluví neustále, ale stejně si je radši necháme předepsat, i když nemáme bakteriální infekci potvrzenou kultivací. Zbraní proti zbytečnému braní antibiotik při virových infekcích může být měření hladiny bílkoviny označované CRP. Hladina CRP je relativně snadno a rychle zjistitelným signálem, jestli v těle probíhá infekce a jestli ji způsobují bakterie nebo viry.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.