Inzerce

Katka: Davídek zapomíná při rýmě na kapesník

( Eva Vlastníková | přečteno: 8199x )

Maminky dětí ze školky to dobře znají – v kolektivu stále kolují nějaké infekce, děti si předávají opakovaně rýmu. Jak tomu ale předejít neustále tekoucímu nosu, když potomek ještě neumí smrkat?

shutterstock.com

„Vysmrkej se pořádně,“ slýchali jsme všichni od maminek. Pravidelná a důkladná nosní hygiena zabraňuje vzniku dalších nemocí, u dětí zejména zánětu středního ucha nebo nosních dutin. „Vím, že by měl Davídek častěji smrkat, ale nedaří se mi ho to naučit a s učitelkami ve školce také není moc domluva,“ stěžuje si maminka Katka. Ta si záhy poté, co její syn nastoupil do školky, povšimla, že v době rýmy a nastuzení chodí neustále s ucpaným nosem.  „Když syn dostane rýmu, doma vždy dbám na to, aby pravidelně smrkal. Jinak mu to jde na průdušky,“ napsala Katka v rámci připravovaného projektu „Hledáme pro vás řešení“.

Davídek už je dost velký a vysmrkat se umí, jenže v zaujetí hrou na to pravidelně zapomíná. „Vtahuje rýmu do sebe, to nevidím ráda,“ podotýká Katka. Syn kvůli tomu několikrát za rok zbytečně onemocní a Katka by se právě proto chtěla následkům nevyléčené rýmy vyhnout. Navíc už nechce řešit stížnosti ostatních maminek, které v Davídkovi vidí potencionální riziko nákazy pro další děti.

Na rýmu zapomínají i učitelky

„Doma máme kapky s mořskou vodou, připadají mi šetrné. Užívá je celá rodina a i malému pomáhají, ale ve školce mu je paní učitelka kapat nebude a syn je na to, aby si je kapal sám, ještě malý. Můžete mi poradit, co kromě žádostí učitelkám, aby Davídka dávaly častěji vysmrkat, můžu udělat? Pomůže, když mu rádo stříknu do nosu kapky, aby měl nos několik hodin uvolněný?“

 

Problémy malého Davídka konzultoval MUDr. Rami Katra, otorinolaryngolog z Fakultní nemocnice Motol:

Pomohou v době rýmy nosní kapky aplikované před odchodem do školky, aby neměl Davídek stále ucpaný nos?

„Pokud se jedná o běžnou rýmu, tak je možné aplikovat nosní kapky s vazokonstrikčním účinkem i před odchodem do školky. Má to ale malý háček, jejich efekt nemusí mít dlouhého trvání. Poslední dobou jsou na trhu nosní kapky s účinnou látkou Oxymetazoline, které mají dlouhodobé působení, až 12 hodin. Toto by mohla být jedna z možností, jak pomoci malému chlapci při odchodu do školky.  Pochopitelně nic nemůže nahradit řádné smrkání.“    

Co byste doporučoval mamince, aby předešla rozšíření infekce?

„Šíření infektu z horních cest dýchacích do dolních je v této věkové kategorii velmi obvyklé. Základem je péče o nosní dutinu. Systém dýchacích cest je propojen a vzájemně se i ovlivňuje. Vlastní je problematika nosní mandle, která může být zdrojem opakujících se infekcí. V těchto případech je vhodná ORL kontrola a řádné prohlédnutí oblasti nosohltanu. Také platí, že dětské kolektivy jsou jako stvořené pro přenášení infektu, někdy to trvá i několik měsíců, než se dítě promoří resp. se stane imunní pro běžné infekty.“

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Beata

Mého Míšu naštěstí smrkat naučil děda, na toho on dá. Takže to zase takový problém není, ale spíš jsem mu potřebovala zlepšit celkovou imunitu, aby zase byl zdravější a nechodil ze školky nachlazený. Poradili mi v lékárně vyzkoušet imunit hlívu ústřičnou. Prý jsou s ní hodně spokojení zákazníci. Začala jsem mu ji dávát každý den tak věřím, že nám pomůže. Mám ale už pocit, že je lepší a celkově čilejší.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 255 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Zánět vedlejších dutin nosních

Zpočátku se obvykle jedná o infekci virovou. Příkladem nejčastější, běžné virové infekce, s kterou má každý bohaté zkušenosti, je nachlazení.

Krvácení z nosu - epistaxe

Krvácení z nosu může být různě silné, ale jen zřídka ohrožuje pacienta na životě. Často ustává dříve než nemocný vyhledá lékařskou pomoc.

Rhinoskopie

Rhinoskopie je vyšetření obou nosních dutin pomocí jednoduchého nástroje. Nosní dutiny jsou tvořeny nosním vchodem , nosní přepážkou a vlastním prostorem dutin.

Alergická rýma

Řadě pacientů s alergickou rýmou pomáhají nosní kapky s akutními potížemi. Prevencí je omezení kontaktu s alergenem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.