Inzerce

Alergiků stále přibývá, možností léčby rovněž

( Redakce | přečteno: 16156x )

Alergická rýma, pálení očí, případně potíže s dýcháním nebo ekzém. Tak lze popsat nejčastější projevy alergie.

shutterstock.com

Alergická rýma, pálení očí, případně potíže s dýcháním nebo ekzém. Tak lze popsat nejčastější projevy alergie. Většinou jde o reakci na pyly, momentálně břízy, lísky nebo olše. Ale přibývá rovněž lidí, alergických na potraviny, léky nebo třeba kov.

 Alergiků sále přibývá, možností léčby rovněž

Dílem je stoupající počet alergiků potřeba připsat na vrub zlepšující s diagnostice, ale i tak je podle lékařů pravda, že lidí s alergickými potížemi je rok od roku více. Není přitom pravda, že jde o trápení typické pro dětský věk, protože se může objevit kdykoli v dospělosti a výjimkou není ani alergie objevující se poprvé u seniorů.

Příčina? Alergie sama je přemrštěnou reakcí organismu na vnější podněty, vyskytující se přirozeně v životním prostředí, tedy třeba na pyly, na roztoče v prachu nebo třeba na bílkoviny ze zvířecích slin, ulpívající na srsti. Alergická reakce je ve skutečnosti zánětem, který ovšem není nijak nakažlivý, a nelze jej proto ani ovlivnit antibiotiky. Podle alergoložky Evy Vernerové z pražské motolské nemocnice stojí za stoupajícím počtem lidí s alergiemi celá řada sčítajících se vlivů.

Jde podle ní o celou řadu vlivů, které se sčítají – děti se setkávají s méně infekcemi, naopak užívá více léků, vliv má zřejmě i jinak užitečné očkování, stabilizátory v potravě, například v oblíbených mléčných výrobcích, výfukové zplodiny i fakt, že se děti méně pohybují venku. Vadí i to, že lidé vyrůstávají ve srovnání s minulostí ve sterilním prostředí, imunitní systém se tak přirozeně neposiluje.

Naštěstí přibývá i možností léčby. Na alergii se pohlíží jako na komplexní problém a podle toho vypadá i terapie, která už nehasí pouze akutní potíže. „Důležité je, aby alergici své potíže nebagatelizovali a aby brali léky pravidelně a dlouhodobě jako prevenci, nikoli tehdy, až je postihnou problémy,“ radí alergoložka Vernerová z Motola. Objevují se nové léky, které netlumí pouze produkci histaminu, nejtypičtější látky v případě alergické reakce, ale působí i proti některým dalším látkám. V úvahu navíc připadá i takzvaná vakcinace, u ní je však třeba počítat s tím, že se naplno projeví až po několika letech.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Tamara

Zajímala jsem se o alternativní léčbu pro svého syna, a také jsme jí vyzkoušely, ale zatím výsledky nejsou patrné.

Gábina

Alternativní léčbu neodsuzujme, někomu může pomoci více než konzervativní postupy.

Hyňa
1x

Ono je podle toho jak komu. Někomu pasuje toto a jinému zase něco jiného. Já neodsuzuju nic. Každý alergik by vyzkoušel třeba i vodu ze zázračné studánky, jen aby ho nepálily oči. Teď jsem nasadil Zyrtec a minimálně nejsem tak ospalý.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 304 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie přicházejí nečekaně a v každém věku. Otestujte sebe i své blízké

Pálení oči, nosu, kýchání, svědění kůže nebo noční kašel mohou být příznakem reakce na některý z alergenů, které se nacházejí všude kolem nás. Jaro a rozkvetlá příroda každoročně přivádějí do ordinací odborných lékařů tisíce lidí.

V létě si dávejte pozor na citrusové vůně

Vlivem zvýšené intenzity slunečních paprsků se v létě u lidí častěji objevují popáleniny, alergické reakce a podráždění pokožky. Vyrážky ale mohou vznikat také důsledkem kombinace slunečních paprsků a látek obsažených v kosmetice. Parfemace výrobků trápí podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele Evropské komise až 16 % ekzematiků. O vzniku alergických reakcí i o složení přípravků na léto se v komentáři rozpovídal dermatolog Tomáš Kampe.

Homeopatická lékárnička pro alergiky

Krásné počasí, které nám letošní jaro nabízí, láká k pobytům venku. Přesto toto období může být pro někoho nepříjemná část roku, hlavně pro alergiky reagující na pyl jarních a letních rostlin. S kvetoucí vegetací přicházejí jejich pravidelné sezónní alergické potíže, jako rýma, podráždění očí, dušnost, kašel. Jak na alergie homeopatickou léčbou?

Pyl

Pyl je pro rostliny v podstatě totéž, co spermie pro živočišnou říši. Pro člověka je z hlediska tohoto produktu důležitý vysoký obsah živin a alergizujících látek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.