Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Až 60% Čechů nedbá na správnou ústní hygienu. Důsledkem jsou zubní kazy, zánět dásní i parodontitida

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7799x )

Podle různých statistik trpí devět z deseti lidí v České republice, mnohdy aniž by o tom vědělo, nějakým onemocněním dutiny ústní. Většině problémů lze přitom snadno předejít prevencí. K té vedle pravidelných prohlídek u stomatologa patří také profesionální dentální hygiena a především pečlivá péče o chrup v domácím prostředí. Alarmující je, že pouze každý třetí ví, jak má tato vypadat.

shutterstock.com
„Když k nám do ordinace přijde nový pacient, často je překvapen naším doporučením, jak by se měl doma o zuby správně starat,“reaguje na tento fakt MUDr. Jan Stuchlík z pražské dentální kliniky.

Z průzkumů stomatologů vyplývá, že například mezizubní kartáček nebo dentální nit, které jsou pro komplexní ústní hygienu nezbytné, dvě třetiny z nás vůbec nepoužívají, a někteří dokonce ani netuší, že tyto pomůcky existují. Bez nich však není možné zuby dostatečně vyčistit, což způsobuje nejen tvorbu kazů, ale také zánět dásní, který v případě zanedbání vede k parodontitidě a následné ztrátě chrupu. Správná hygiena přitom dokáže zamezit většině potíží, se kterými lidé do stomatologických ordinací míří.
„Pečlivé čištění je pro zdravé zuby zásadní – ty čisté se jednoduše nekazí,“ konstatuje doktor Stuchlík.

Čtěte také: Co hradí zdravotní pojišťovny u zubaře?

Pravidelnou domácí ústní hygienu je třeba provádět dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, a po večerním čištění už nic nejíst a pít jen vodu. Součástí večerního čištění je také hygiena mezizubních prostor.
„Zuby doporučuji čistit mechanicky kartáčkem s měkkými vlákny po celém jejich povrchu, každý zub ze všech stran, a nezapomínat ani na méně dostupná místa jako zadní zuby nebo místo za posledním zubem. Prostory mezi zuby je třeba dočistit ještě mezizubním kartáčkem a dentální nití,“ vysvětluje správnou techniku čištění Jan Stuchlík. „Zubní pasta je pouze pomůckou – pokud totiž na zubech zůstane plak, fluoridy se ke sklovině ani nedostanou,“ dodává zkušený stomatolog.

Spolu s každodenním čištěním jsou nedílnou součástí péče o chrup také pravidelné preventivní návštěvy stomatologa a dentální hygienistky. Ty by měl každý absolvovat nejméně dvakrát ročně, i zde však mají Češi stále rezervy.
„Jen asi 30% z celkového počtu lidí, kteří pravidelně chodí na preventivní stomatologické prohlídky, podstoupí také ošetření u dentální hygienistky,“ upozorňuje MUDr. Stuchlík na nedostatky zubní prevence u nás.

Čtěte také: Dentální hygiena – co obnáší a proč je tak důležitá?

Přestože se může zdát, že Češi v péči o zuby zaostávají, situace se postupně zlepšuje a i u nás se lidé stále víc zajímají o správnou ústní hygienu a nové možnosti v oblasti stomatologie.
„Lidé si začínají uvědomovat, že péče o zuby a dásně je nejen základem zdravých a krásných zubů, ale často i jedním z předpokladů úspěchu v osobním i profesním životě,“
objasňuje lékař současný trend ve srovnání se situací před několika lety, kdy například profesionální dentální hygiena byla v České republice ještě velkou neznámou.

Čtěte také: Gangrenózní zub? Nejčastější příčinou je neléčený zubní kaz

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

83%
17%
Zatím hlasovalo 92 lidí

Mohlo by vás zajímat

Problémy s ošetřením chrupu nespolupracujícího dítěte

Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce