Inzerce

Barva moči nás může upozornit na vážné onemocnění

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 66506x )

Normální barva moči se pohybuje od světle žluté až po tmavě jantarovou. Způsobuje ji barvivo urochrom a její intenzita závisí na tom, jak moc je moč koncentrovaná. Barva moči se může změnit vlivem požití určité potraviny, potravinářského barviva, potravinového doplňku nebo léku. Někdy však může být neobvyklá barva moči důkazem infekce nebo vážného onemocnění.

shutterstock.com

Čerstvá moč má jantarově žluté zbarvení, které se připisuje některým bilirubinoidům. Intenzita zbarvení závisí na koncentraci a množství moči, které je dáno příjmem a výdejem tekutin. První ranní moč bývá tmavší a hustší, což je způsobeno nižším příjmem tekutin během noci.

Červená nebo růžová moč

Červená barva moči nemusí vždy znamenat závažný problém. Příčinou může být:

 • Krev v moči – přítomnost krve bývá hlavním důvodem červeného zabarvení moči. Obvykle nejde o silné krvácení a objeví se bez další příznaků. Faktory, které mohou způsobit krev v moči (hematurii), se pohybují od namáhavého cvičení, infekce močových cest, zvětšené prostaty až po kameny v ledvinách nebo močovém měchýři, onemocnění ledvin nebo rakovinu ledvin či močového měchýře. Přítomnost krve v moči může mít souviset i s úrazem, například s pádem či autonehodou.
 • Potraviny – červená řepa, ostružiny nebo rebarbora ​​mohou změnit barvu moči na červenou nebo růžovou.
 • Léky – zčervenání moči mohou způsobit např. některá projímadla, antibiotika, antipsychotika nebo anestetika.
 • Jedovaté látky – moč se zbarví červeně také při chronické otravě olovem nebo rtutí.

Čtěte také: Nádory ledvin - příčina vzniku není zcela známá

Oranžová moč

Oranžové zabarvení bývá nejčastěji projevem nedostatku tekutin až dehydratace. Jedná se o signál, že je třeba zvýšit množství tekutin, neboť podceňování pitného režimu způsobuje únavu a může vést k celé řadě zdravotních problémů, protože z těla neodcházejí škodliviny tak, jak by měly.

Oranžovou barvu mohou dále způsobit:

 • Potraviny a potravinové doplňky – hlavním viníkem jsou především ty, které obsahují vitamin C a také mrkev a mrkvové šťávy.
 • Léky – antibiotika, lék na ředění krve warfarin, některá projímadla a léky užívané při chemoterapii.

Čtěte také: Fakta o pitném režimu a prevenci rakoviny ledvin

Modrá nebo zelená moč

Modré nebo zelené zbarvení moči může být důsledkem:

 • Potravin – chřest může dát moči nazelenalý nádech, stejně jako charakteristický zápach.
 • Léků – řada léků způsobuje modrou barvu moči, např. amitriptylin (antidepresivum), cimetidin (lék na žaludeční vředy).
 • Onemocnění – familiární hyperkalcémie, vzácná dědičná porucha, která způsobuje vysokou hladinu vápníku, je někdy nazývána jako syndrom modrých plenek, protože děti s touto poruchou vylučují modrou moč.

Tmavě hnědá moč

Tmavě hnědé zbarvení moči mohou způsobit:

 • Potraviny – po konzumaci velkého množství fazolí Fava, rebarbory nebo aloe může mít naše moč tmavě hnědou barvu.
 • Léky – řada léků může zapříčinit ztmavnutí moči, např. léky proti malárii, antibiotika nebo laxativa.
 • Onemocnění – některé poruchy jater, zejména hepatitida a cirhóza a vzácné dědičné onemocnění tyrosinemie mohou změnit barvu moči na tmavě hnědou. Stejně tak akutní glomerulonefritida, onemocnění ledvin, které omezuje jejich schopnost odstranit přebytečné tekutiny a odpadní látky.

Bezbarvá moč

Je-li tato tekutina čirá a bezbarvá, může to být způsobeno:

 • zvýšeným příjemem tekutin
 • Léky: diuretika(léky na odvodnění), léky na vysoký krevní tlak
 • Onemocnění: cukrovka, selhání ledvin

Čtěte také: Poznejte příznaky cukrovky včas

Zakalená moč

Zakalení moči mohou způsobit infekce močových cest nebo ledvinové kameny.

Kdy k lékaři

Lékaře bychom měli navštívit, pokud je změna barvy moči doprovázena nepříjemným pálením, štípáním nebo bolestí při močení, stejně jako v případě jiných obtíží při močení. Neméně znepokojivá je přítomnost krve v moči, zvýšená únava nebo bolest břicha. Důvodem k okamžité návštěvě lékaře je tmavá moč v těhotenství, pokud je v ní přítomna krev.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 208 lidí

Mohlo by vás zajímat

Ledvinové kameny hrozí častěji úředníkům, kteří mají rádi maso

Tupá bolest v zádech, časté nucení na močení, mírně zvýšená teplota a pocit únavy. To mohou být příznaky "ledvinových kamenů", neboli urolitiázy. Jestli vám způsobí zdravotní obtíže, nebo vás dokonce ohrozí na životě, záleží hlavně na tom, jak jsou velké a kde přesně je máte.

Mýty a fakta o samoléčbě a fytopreparátech

Každý den na nás míří informace na internetu a reklamy na potravinové doplňky, které by nás jako mávnutím kouzelného proutku měly zbavit veškerých zdravotních potíží. Jak je to ale doopravdy? Lékaři z České urologické společnosti varují, že se v případě urologických potíží na volně dostupné preparáty nevyplácí spoléhat.

Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

Zánět močového měchýře - potíže pomůže zmírnit homeopatie

Zánět močových cest je po chřipce a nachlazení nejtypičtějším onemocněním tohoto ročního období. Lze mu však účinně předcházet a také ho efektivně léčit, pokud se začne včas. Při léčbě infekcí močových cest a ledvin lze využít mnoho homeopatických léků, vybraných přesně podle symptomů každého pacienta. Pokud trpíte často těmito infekcemi, je na místě se obrátit na odborníka – homeopata, který individuálně zvolí správný homeopatický lék a jeho dávkování. Homeopatická léčba je efektivní a je bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.