Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Fakta o pitném režimu a prevenci rakoviny ledvin

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 12741x )

Česká republika drží s 27 pacienty na 100 tisíc obyvatel delší dobu první místo v žebříčku výskytu rakoviny ledvin. Skutečností, která diagnostiku a léčbu rakoviny ledvin ztěžuje ponejvíce, je, že pacient zpočátku rakovinu nezpozoruje a některé příznaky považuje za přechodné. Díky tomu až 30 % lidí navštíví poprvé lékaře s již rozvinutou rakovinou, která je mnohem hůře léčitelná.

shutterstock.com
Doc. TesařováKolem rakoviny ledvin navíc panuje řada mýtů, včetně toho, že vysoký příjem tekutin před rakovinou ochrání. Málo tekutin ledvinám skutečně škodí, ale existují i jiné faktory, které mohou mít na vznik rakoviny vliv.

Lékaři si prozatím nejsou jistí, co přesně rakovinu ledvin způsobuje. Přesto panuje shoda na tom, které faktory mohou riziko jejího propuknutí zvýšit. „Dosud neznáme všechny příčiny vzniku karcinomu ledvin. Známými rizikovými faktory jsou kouření, nadváha a obezita a genetické mutace ve specifických genech. Vysoký tlak a pokročilé onemocnění ledvin, vyžadující dialýzu, také zvyšuje riziko renálního karcinomu,“ říká lékařka doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc. z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.  Řada lidí se domnívá, že je před rakovinou ledvin ochrání správný pitný režim, ani to však není potvrzeno. Dodržovat ho však má smysl v podobě prevence jiných poruch ledvin.

Malé i nadměrné množství vody škodí

Důležitou prevencí vzniku jakéhokoliv onemocnění ledvin je pravidelný pitný režim. Zdravý dospělý člověk by měl vypít v průměru 2 – 3 litry vody denně, záleží však i na množství pohybu. Jedním z mýtů o rakovině ledvin poslední doby přitom je, že čím více vody člověk vypije, tím lépe. Ne vždy je však vysoký příjem tekutin pro tělo přínosem, zejména u lidí s ledvinovou poruchou. V takovém případě je vhodné konzultovat pitný režim s lékařem.
„Existuje situace, kterou je možné označit jako otravu vodou. Nadměrné množství tekutin nabourá rovnováhu vnitřního prostředí, především dochází k snížení hladiny sodíku. Příznakem převodnění může být bolest hlavy, vyšší krevní tlak, nevolnost, zvracení a otoky. Tyto obtíže se rozvinou především u nemocných s poruchou funkce ledvin nebo srdce. Zdravé ledviny si dovedou s přechodným nadměrným příjmem tekutin zpravidla poradit. Jde o jeden z mýtů, se kterými se setkávám u svých pacientů, kteří jako zdroj svých informací používají různé internetové stránky. Odkazuji je na Onkoportal.cz, kde mohou najít skutečně ověřené informace,“ vysvětluje docentka Tesařová. Naopak snížení množství tělesné vody pod 60 % může také znamenat narušení vnitřního prostředí. Objevuje se vysychání sliznic, pokles tlaku, závratě, zrychlení pulsu a žízeň.

Káva, alkohol, perlivé nápoje – škodlivost jednoznačně neprokázána

Spojitost mezi rakovinou ledvin a pitím alkoholu, kávy či čaje prozatím nebyla studiemi prokázána. Jisté však je, že nadměrná konzumace alkoholu či kofeinu zatěžuje tělo celkově a může způsobit nemoci, které ve výsledku poškodí i ledviny. Největší podíl na příjmu tekutin by měla mít samozřejmě čistá voda.
„Samotná voda je nejbezpečnější. Existují sice zprávy o možné souvislosti perlivých nápojů s rizikem onemocnění ledvin, ale zcela průkazné studie chybí. Sladké i ovocné limonády, ale například také víno, pak mírně zvyšují pravděpodobnost vzniku močových kamenů,“ dodává docentka Tesařová.

5 zásad prevence rakoviny ledvin

Přestože příčiny rakoviny ledvin nejsou prozatím úplně jasné, odborníci doporučují zásady zdravého životního stylu, které mohou předejít řadě závažných chorob.

1.    Nekuřte
2.    Hlídejte si správnou tělesnou váhu
3.    Nezneužívejte analgetika
4.    Dodržujte zdravý pohyb
5.    Solte co nejméně

Osobám, které měli podobné onemocnění v rodině, se doporučuje preventivně navštívit ultrazvukové vyšetření ledvin, které pacienta nijak nezatěžuje. Časná stádia rakoviny ledvin mají totiž dobrou prognózu a jsou mnohem lépe léčitelná, než když pacient k lékaři přijde pozdě.

Kdo je náchylnější k rakovině ledvin?

 • Muži spíše než ženy
 • Starší osoby (riziko stoupá s věkem)
 • Osoby s vysokým krevním tlakem
 • Osoby, u kterých se podobné onemocnění již v rodině vyskytlo

3 nejčastější mýty o chorobách ledvin

Rakovina ledvin je obestřena řadou mýtů a domněnek, které mohou člověka zbytečně vyděsit nebo naopak neprozřetelně snižovat závažnost pozorovaných příznaků a příčin.

1)    Není pravda, že rakovina ledvin bolí

Rakovina ledvin může být plíživým onemocněním, které člověk nemusí v počátečním stadiu rozpoznat. Navíc řadu příznaků lze zaměnit s jinými zdravotními problémy (bolest kostí, dlouhotrvající teploty). Až u 30 % pacientů platí, že ve chvíli, kdy navštíví lékaře, je rakovina již v pokročilém stadiu.

2)    Není pravda, že krev v moči je jasným příznakem rakoviny ledvin

Pokud se v moči objeví krev, řada lidí je vyděšena tím, že má rakovinu ledvin. Může to však signalizovat zánět močových cest, u žen pak také blížící se menstruaci. V každém případě je však vhodné navštívit lékaře, zejména pokud se objeví i další podezřelé příznaky (například únava, horečka či úbytek váhy).

3)    Není pravda, že obezita ledvinám neškodí

Nadváhou může být způsobena řada nemocí (cukrovka, vysoký krevní tlak), které následně zatěžují i ledviny. Škodlivý je i vysoký příjem masa nebo nadměrné solení či slazení. Pacient s poruchou ledvin musí vždy upravit svůj jídelníček, nejlépe po konzultaci s odborníkem.

O rakovině ledvin – příznaky jsou často nejednoznačné

Rakovina ledvin je zákeřné onemocnění, zejména pokud je odhaleno v pozdějším stádiu. V raném stadiu většina lidí nepociťuje, že by se v jejich těle odehrávalo něco závažného. Nejčastěji je přivede k lékaři krev, kterou objeví v moči. Ta však patří k pozdním příznakům, které se objevují v pokročilém stadiu rakoviny ledvin. Dalšími pozdními příznaky jsou tupá bolest v oblasti ledvin a beder a hmatatelný nádor. Příznaky objevující se dříve mohou být snadno zaměnitelné s jinými zdravotními komplikacemi. Jsou to:

 • Nechutenství
 • Únava
 • Úbytek na váze
 • Dlouhotrvající horečky
 • Pocit špatného zdraví
 • Vyšší krevní tlak
 • Otoky víček a obličeje

tabulka karcinom ledvin

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Močové kameny (litiáza)

Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...

Bludná ledvina

Bludná ledvina, neboli "ren migrans", je charakterizována poruchou fixace ledviny v její ideální poloze. Ve stoji, či obecně jakékoli vertikální pozici pacienta, pak dochází k jejímu pohybu ve směru gravitace - tedy ledvina míří směrem do pánve...

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce