Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Když bolí ouško

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8839x )

Bolest ucha se v dětském věku objevuje relativně často. Nejčastěji je vyvolána zduřením sliznice zevního zvukovodu nebo středoušní dutiny při zánětu.

shutterstock.com

Při prvním zabolení ouška není obvykle nutné ihned vyhledat lékaře. Ve většině případů se totiž nejedná o zánět středního ucha, ale bolest je způsobena podtlakem, který při rýmě ve středním uchu vzniká, jedná se o tzv. obstrukci (uzávěr) Eustachovy trubice, bubínek je tzv. "vpáčený".  Dochází k tomu zpravidla při nachlazení, kdy oteče sliznice nejen v nose, ale i v nosohltanu, kam ústí Eustachova trubice, spojující nosohltan a střední ucho. Tato trubice je normálně uzavřený prostor mezi svaly nosohltanu, otevírá se při každém polknutí a vyrovnává tak tlak mezi středním uchem a okolím. Pokud při rýmě její ústí oteče, nemůže se otevírat, vzduch ve středním uchu se postupně vstřebává a vzniká podtlak, který vtahuje bubínek do středouší a právě to způsobuje bolest. V této fázi se ještě nejedná o zánět středního ucha. Pokud se stav zhorší, nastává katar Eustachovy trubice - lehký, začínající zánět, kdy je bubínek lehce překrven. V obou případech stačí podávat nosní kapky, léky proti bolesti, ev. lékař předepíše ušní kapky tlumící bolest a zánět.

Zánět zevního zvukovodu

Zánět zevního zvukovodu může vzniknout ze dvou příčin

1. Zánětlivá reakce

Uvnitř zvukovodu je klasická kůže, podobná té, která pokrývá povrch celého těla, ale velmi tenká a za určitých okolností náchylná k zánětům. Zvukovod je úzký prostor, ve kterém relativně snadno uvízne například voda při koupání, šampon při mytí vlasů či nečistoty (prachové částice), a kůže uvnitř se tak může zanítit, event. reagovat alergicky. Zánět zvukovodu je velmi bolestivá záležitost – kůže zduří, a vzniká tak velký tlak, který pacientovi nedovolí ani usnout.

2. Ucpání zvukovodu mazem

Ve zvukovodu se nachází mazové žlázky, které tvoří ušní maz. Pohybem transportního mechanismu kůže je maz dopravován do vchodu zvukovodu. Jestliže je transport mazu porušen, maz ve zvukovodu zůstává, brání správné funkci bubínku, a pokud není odborně odstraněn, může dojít k utvoření mazové zátky a zhoršení sluchu a následně až k zánětu zvukovodu. Lidé, kterým maz trvale zůstává ve zvukovodu, by měli čas od času navštívit lékaře ORL a nechat si maz odborně odstranit.

V některých případech je těžké rozhodnout, zda se jedná o zánět zvukovodu, či o zánět středního ucha. Hlavním ukazatelem pak je, jestli pacient špatně slyší - zánět středního ucha se totiž mj. projevuje zhoršením sluchu. Záněty se však nezřídka objevují současně – zánět zevního zvukovodu přejde na zánět středního ucha a naopak.

Příznaky zánětu zvukovodu

 • prudká bolest
 • zalehnutí uší, závratě
 • stavy na zvracení
 • výtok z ucha (nemusí být vždy)

Léčba

Je potřeba ihned zajít k lékaři, který nasadí účinnou léčbu, pravidelné proplachování ucha, popřípadě antibiotickou mast. Pokud se jedná o zánět z důvodu uzavření sluchovodu mazovou zátkou, provede odborné odstranění mazu.

Akutní zánět středního ucha

Zánět středního ucha bývá mylně považován za ryze dětskou nemoc. Objevuje se sice nejčastěji u malých dětí, ale trpět jím mohou i dospělí jedinci. Většinou se jedná o komplikaci rýmy či jiného virového zánětu horních cest dýchacích, kdy infekce z nosohltanu projde Eustachovou trubicí do středního ucha. Porušení průchodnosti Eustachovy trubice způsobí špatnou ventilaci středního ucha, následkem podtlaku a zánětu dojde k vyloučení tekutiny do středouší.  Zvýšený podtlak v uchu vyvolává pocit zalehnutí uší.

Vedle akutního zánětu středního ucha existuje také zánět chronický, ten však na rozdíl od akutního nemusí vůbec bolet.

Příznaky zánětu středního ucha

 • prudká bolest
 • zalehnutí uší
 • zhoršení sluchu
 • výtoky ze zvukovodu

Léčba

Paracentéza (propíchnutí) bubínku při řádné anestézii (umrtvení); vypuštění hromadící se tekutiny přináší okamžitou úlevu a zabraňuje dalším možným komplikacím i samovolnému prasknutí bubínku; při jednorázovém zánětu podle stavu pacienta buď je, nebo není nutné podávat antibiotika. Paracentéza se musí provést přesně v místě k tomu určeném, aby nedošlo k poškození okolních důležitých struktur, jako je kladívko na bubínku a další struktury kostiček pod bubínkem.

Když lékař usoudí, že je nutné ouško píchnout nebo bubínek praskne sám, následné hojení se pomocí homeopatických léků urychlí.

Cizí těleso v uchu

Jednou z příčin bolestí ucha může být uvíznutí cizího tělesa, které si dítě do ucha samo zasune, nebo které se do ucha dostalo jiným způsobem. Může dojít k poranění ucha, zvláště zevního zvukovodu, případně s projevem zánětu a následnou bolestivostí.

Jak odstranit cizí těleso v uchu?

Cizí těleso z ucha sami odstraňujeme pouze v případě, je-li dostupné a viditelné v zevním zvukovodu. Nejvhodnější je použití pinzety.

Kdy navštívit lékaře?

Při neklidu, zvláště malého dítěte, hrozí při použití pinzety další zasunutí cizího tělesa hlouběji nebo poranění zvukovodu a bubínku. Proto je vhodnější vyhledat lékařské ošetření.

Úrazy ucha

Mechanické poškození bubínku – při příliš pečlivém čištění uší může v krajním případě dojít až k propíchnutí bubínku, které je velmi bolestivé. Obecně platí, že zdravé ucho má samočistící mechanismus. Není tedy potřeba ucho uvnitř nijak čistit, pouze zevní ucho by si lidé měli při koupání vytřít rohem ručníku.

Léčba: náprava/náhrada bubínku (myringoplastika - zacelení či totální náhrada děravého ušního bubínku).

Pokud je bubínek porušen (následkem poranění při čištění uší, ale také po těžkých zánětech, po skoku do vody, po úderu dlaní atd.), je nutné vzniklý otvor zacelit. Existuje mnoho operačních postupů, které spojuje jediný cíl - vytvoření nového celistvého ušního bubínku, tak aby se obnovila přirozená bariéra proti infekci a zlepšilo přirozené vnímání zvuků. Operace trvá asi hodinu. Zvukovod je ucpán těsnícími smotky, často bývá drobná řezná ranka v oblasti za uchem, nebo v oblasti chrupavčitého výběžku před zvukovodem - v místě, kde je získán materiál pro výrobu nového bubínku.

Akutrauma – poškození sluchu následkem příliš silného a hlasitého zvuku (např. na koncertě) – ostrý zvuk projde řetězcem kůstek a poškodí až struktury vnitřního ucha. Poškození vnitřního ucha může být nevratné – dojde-li k poškození buněk, které vyrábí nervové vzruchy – elektrické impulsy, jež mozek vnímá jako slyšení, nelze sluch vrátit zpět.

Barotrauma – vzniká při velké tlakové vlně (při výbuchu, ale např. i při velké facce); dochází k poškození středního a vnitřního ucha.

Léčba: náprava/náhrada středoušních kůstek (osikuloplastika)

Při akutních bolestech uší pomůže homeopatie

 1. Pokud se bolesti uší objeví náhle okolo půlnoci, homeopatický lék první pomoci bude Aconitum 9 C v dávkování 5 granulí po ½ hodině až do vymizení bolesti.
 2. Snažte se udržet dítě v klidu, zvýšený průtok krve bolest zhoršuje. 
 3. Prokapejte nos nosními kapkami.
 4. Vykapejte dítěti uši, například lihovými kapkami do uší, které jsou volně prodejné s obsahem kyseliny borité a lihu. Před aplikací je doporučujeme ohřát na pokojovou teplotu. Ze začátku vykapávejte ucho přibližně každou 1/2 hodinu asi 3-4x, následně 4-5x denně.

K léčbě počínajícího zánětu můžete použít tato homeopatika: 

 • Ferrum phosphoricum 15 C – bolest ucha nastupuje pozvolna, teplota do 38 st. C.
 • Belladona 15 C - náhlé bolesti uší pulzujícího charakteru, červený horký obličej, vysoká teplota
 • Chamomilla 15 C – vhodná pro děti, které jsou velice přecitlivělé na bolest, snadno se podráždí, mívají záchvaty zlosti, při potížích je nic neuklidní, pořád se něčeho dožadují.
 • Capsicum anuum 15 C - vhodný na pálivou bolest ucha.

Dávkování: rozpustit 10 granulí homeopatického léku v malé PET lahvi v čisté vodě a odpíjet každých 15 minut, se zlepšením intervaly prodlužujte. Léky lze i kombinovat.

V ideálním případě je možné přidat Aviaire 1x denně 5 granulí, tento homeopatický lék je na lékařský předpis. Kliničtí homeopaté tento lék předepisují svým pacientům i preventivně 1-2x měsíčně v zimním období.

Pokud bolesti uší nebo vysoké horečky i přesto přetrvávají a do několika hodin nevymizí, je nutno navštívit LÉKAŘE! 

Zdroj: Světhomeopatie.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Známky zhoršování sluchu aneb Jak mne slyšíte?

Musíte partnera v konverzaci často žádat o opakování určitých slov nebo vět, které jste dobře neslyšeli? Musíte partnera v konverzaci často žádat o opakování určitých slov nebo vět, které jste dobře neslyšeli...

Otoskopie

Pro úplnost je třeba dodat, že existuje ještě vnitřní ucho složené z blanitého a kostěného hlemýždě.

Sluch

Vyšetření sluchu pomocí jednoduchých testů nebo podrobnější vyšetření sluchu ve sluchové komoře umožní lékaři stanovit stupeň a charakter poruchy sluchu.

Akutní zánět středního ucha (otitis media acuta)

Akutní zánět středního ucha je náhle vzniklé prudké onemocnění způsobené bakteriální nebo virovou infekcí. Zánět postihuje střední ucho.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce