V důsledku zvýšených hladin kyseliny močové, což je přirozený produkt látkové přeměny tzv. purinů (látek vyskytujících se v buněčných jádrech), dochází k ukládání solí...
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Ale naše tělo bylo právě k všestrannému pohybu „vyrobeno“. Jednostranná námaha, ale i sezení, mu velmi nesvědčí. Právě proto je stále víc lidí, kteří si na bolest zad stěžují – a to čím dál v mladším věku.
Jde tedy nějak předejít bolesti zad, pokud je vaším pracovním údělem sezení? Možností máte hned několik:
- Skvělou prevencí je pohyb. A to pěkně pravidelně, nejlépe každý den. Nespraví to ale hodinka tenisu nebo jiný podobný sport. Při takových zatěžujete jen jednu svalovou skupinu. Pokud vás nemají bolet záda, potřebujete protáhnout všechny svalové partie. Nejlepší na to je chůze, jízda na kole nebo plavání.
- Bolesti zad předejdete i dobrou židlí, správnou výškou stolu a dostatečnému přísunu světla, které znamená, že se nemusíte nijak trvale naklánět, pootáčet nebo jinak nepřirozeně sedět. Naprosto ideální jsou systémy, které vás i při sezení nutí zatěžovat svaly, vyrovnávat rovnováhu.
- Většina bolestí v zádech je následek svalového napětí nebo namožení. Potíže může také způsobit vadné držení těla, proto je dobré dávat si pozor na pozici páteře při sezení – lze zvážit i to, zda by se vám nehodila podložka, která udrží vaši páteř v lepší pozici.
Jak si poradit, když záda už bolí?
Bolest zad je jeden pojem, ale skrývá v sobě mnoho možností. Nejprve je dobré zjistit, co vás vlastně bolí. Jsou to namožené svaly kolem páteře, jsou to plotýnky, nervy, nebo je bolest příznakem zánětu? Na tyto otázky byste měli hledat odpověď nejlépe s lékařem. Příčinou bolesti může být uskřinutý nerv, artritida, osteoporóza... Ačkoli bolesti zad nemívají vážnou příčinu, stejně je dobrá dávat pozor na to, kdy a jak vás bolí. Například bolesti v klidu, například v noci, mohou mít zánětlivý, ale i nádorový původ. Bolesti zad, které jsou spojené s bolestí břicha a hrudníku mohou ukazovat na nemoc některých orgánů. Pokud spolu se zády bolí i nohy, nebo jsou necitlivější, může jít o problémy s nervem…
Najít příčinu bolesti je zásadní i proto, aby mohl lékař určit správný postup léčby. Základem bývá většinou klid na lůžku a teplo. Léky proti bolesti jsou sice také řešením, ale nikoli dlouhodobým – a zvlášť v případě, že si je nasazujete sami.
Když nejhorší bolest poleví, měli byste začít se cvičením. Ovšem dávejte pozor na to, abyste si vybrali pohyb, který páteři a zádům vyhovuje. Ideální je plavání a cvičení ve vodě. Výsledkem by mělo být zpevnění svalového korzetu kolem páteře.
Zádům a páteři se kromě tepla velmi líbí i masáž – v tomto případě raději odborná. Podobně ulevit může také akupunktura nebo zásah chiropraktika.
Bolest zad také uspokojivě léčí elektrická stimulace a ultrazvuk. Ve spojení s teplem uvolní, prohřejí a nastartují hojivé procesy.
Poslední variantou je operace. Není nutná ve velkém procentu případů, ale pokud všechny ostatní varianty zklamou, pak nezbývá nic jiného. Před operací
Měla by být i v praxi až na posledním místě, když všechny předchozí varianty zklamaly. Základem úspěchu je odstranit nadváhu a změnit svůj životní styl. Zeptejte se svého lékaře, jistě vám poradí, jak je správné sedět, stát či zvedat ze země těžší břemena. Pomůže také odstranit ze života stresové faktory či naučit se je zvládat bez obtíží.
Přečtěte si také
Bolesti zad v době těhotenství
Šest tipů, jak správně pracovat u počítače
Otisk chodidla odhalí zdravotní problém
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář