Inzerce

Bonding je důležitý pro dítě i maminku

5. srpna 2019, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 262x

Pokud proběhne porod bez komplikací a novorozenec je zdravý, mohou maminky strávit prvních až dvou hodin po porodu s čerstvě narozeným dítětem u sebe na těle, což podporuje utváření vzájemných vazeb a přispívá ke klidnějšímu začátku života novorozence.

foto: shutterstock.com

Co vlastně znamená bonding?

Z angličtiny se překládá jako lepení nebo přilepení. Je to kontinuální pokračování života dítěte mimo dělohu. Hned po narození, když se přeruší a zasvorkuje pupečník, se dítě položí na břicho maminky. Jsou v kontaktu „skin to skin“, tedy kůže na kůži. Samozřejmě je to možné pouze za podmínky, že celý porod probíhá bez komplikací.

Jak bonding probíhá

Pokud má maminka zájem o bonding, tak dostane dítě hned po porodu na břicho. Otření a zabalení novorozence je možné provést na těle maminky. Záleží samozřejmě na ní, zda jí je to příjemné. Miminko u ní může zůstat třeba čtvrt hodiny, pak je ošetřeno na porodním boxu a zase je jí vráceno. Pokud to zdravotní stav dítěte a maminky umožní, může být miminko ponecháno s matkou i dvě hodiny.

Základní podmínkou bondingu je nekomplikovaný porod a dobrý zdravotní stav novorozence

Porod musí probíhat fyziologicky, tedy spontánně bez pomocí kleští nebo vakuumextraktoru. Po komplikovaném porodu musí stav miminka nejdříve zhodnotit lékař, pokud je dítě v pořádku, lze ho přiložit. Jiné je to u porodu císařským řezem. Pokud se provádí ve spinální anestézii, dítě můžeme na chvíli přiložit k tváři maminky. Potom je odneseno k ošetření, protože není možné, aby na operačním stole bylo dítě ponecháno na hrudi maminky. Při celkové anestézii může maminku zastoupit tatínek. Podmínkou je, že se otec musí svléknout do půl těla a novorozenec je mu přiložen „kůže na kůži". Ohlasy od tatínků jsou velmi pozitivní.

Jinak řečeno – na těle maminky vstupuje do života klidněji…

Určitě. Jak již bylo řečeno, dítě je po přiložení na břicho matky klidnější, méně pláče. Tělo maminky je pro novorozence mnohem příjemnější než vyhřátý inkubátor. Pozitivní je to i pro ženu, nosila v sobě dítě, těšila se na něj, nyní se narodilo a může ho mít hned u sebe. Buduje se tak vzájemný vztah mezi nimi.

Pokud se žena po porodu fyzicky necítí na bonding

Většina maminek má o bonding po porodu zájem. Pokud se během poporodního ošetřování maminka necítí příjemně, je prostor pro ošetření miminka. Vždy je to o domluvě maminky a zdravotní sestry. Správně by měl bonding trvat alespoň dvě hodiny, ale i kratší doba má smysl, protože jde o sblížení s miminkem.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 708 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.