aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Celková anestezie v zubní ordinaci. Jaké jsou výhody, jaká rizika?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 13977x )

Řízené bezvědomí. Tak by se dal nazvat stav celkové anestezie, tedy umělého uspání pacienta, které je prováděno u řady chirurgických zákroků. Občas anestezii žádají i pacienti u zubního lékaře, aby nevnímali bolest a vyhnuli se psychickému traumatu. Je to ale opravdu ta nejlepší možnost pro zdraví?

shutterstock.com

Lokální anestezie je snazší

Současná stomatologie ve většině případů využívá lokální anestetika. Bolest při zákroku pacient necítí, protože místa v ústech, která by mohla být bolestivá, jsou znecitlivěna vpíchnutím lokálního anestetika pomocí injekce, pacient je však při vědomí. Lokální anestézii zubaři aplikují nejčastěji při extrakcích zubů, jejich broušení, odstranění hlubších zubních kazů, zavedení zubního implantátu apod.

Oproti tomu proces uvedení do celkové anestezie je mnohem složitější a předchází mu řada kroků, nemluvě o rizicích. Je nutné podstoupit například předoperační vyšetření, nemít 14 dní před zákrokem žádnou infekci, 24 hodin předtím nepožít alkohol a nekouřit a 6 hodin před zákrokem nepít ani nejíst. Anesteziolog, který musí být stomatochirurgickému úkonu vždy přítomen, navíc musí být dokonale seznámen s pacientovým zdravotním stavem.
Po zákroku je pacient schopen přesunu domů v doprovodu dospělé osoby, nutný je i dohled doma do druhého dne. Automobil lze řídit až po 24 hodinách,“ upozorňuje MDDr. Soňa Humpolíčková, zubní lékařka z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Čtěte také: Zápach z úst – jak se ho rychle zbavit?

Jaká jsou rizika při celkové anestezii?

Celkovou anestezii zubní lékaři volí u rozsáhlejších, složitějších zákroků operativního typu. Protože se jedná se o výrazný zásah do organismu, musí pacient před úkonem absolvovat zdravotní prohlídku a standardní předoperační vyšetření. Celková anestézie sice pro pacienta nemusí mít žádné trvalé následky, přesto je však lepší se předem informovat o možných zdravotních rizicích. Mezi ně může patřit například bolest v krku po intubaci (do dýchacích cest zavádí anesteziolog rourku, která se odstraňuje ještě před úplným probuzením), zhoršená koordinace nebo třesavka. Vzácnější je zvracení a nevolnost či chrapot nebo ztížené dýchaní. Určité nebezpečí komplikací při celkové anestézii existuje, ale při spolupráci s dobrým lékařem jej lze minimalizovat.

Čtěte také: Anestezie – není se čeho bát

Kdy je lepší se nechat uspat?

Jsou pacienti, u nichž bývá celková anestezie při provádění stomatologických zákroků lepším řešením než anestézie lokální. Mezi ně patří především děti či dospělí pacienti, kteří nejsou schopni spolupracovat při operativním zákroku.
Celkovou narkózu lze zvolit tehdy, má-li pacient nepřiměřený strach z lékařského zákroku, nebo pokud se jedná o rozsáhlý stomatochirurgický výkon, který nelze provést pouze v lokální anestezii,“ vysvětluje MDDr. Humpolíčková a dodává: „Každý případ je však nutné posoudit individuálně a vybrat pro daného pacienta to nejlepší řešení.“

Celková anestezie sice přináší úlevu zčásti pro pacienta, který si z ošetření u zubního lékaře nebude nic pamatovat, i pro stomatologa, jenž nemusí dělat přestávky při ošetření v případě, kdy se pacientovi nedaří spolupracovat. Zároveň ale celková anestezie přináší i rizika a negativa, u každého pacienta je proto nutné zodpovědně zvážit nutnost jejího užití.

Zdroj: Dentální klinika Jan Stuchlík

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=banner-300x300&utm_campaign=zuby

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 884 lidí

Mohlo by vás zajímat

Problémy s ošetřením chrupu nespolupracujícího dítěte

Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce