Celková anestezie v zubní ordinaci. Jaké jsou výhody, jaká rizika?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10765x )

Řízené bezvědomí. Tak by se dal nazvat stav celkové anestezie, tedy umělého uspání pacienta, které je prováděno u řady chirurgických zákroků. Občas anestezii žádají i pacienti u zubního lékaře, aby nevnímali bolest a vyhnuli se psychickému traumatu. Je to ale opravdu ta nejlepší možnost pro zdraví?

shutterstock.com

Lokální anestezie je snazší

Současná stomatologie ve většině případů využívá lokální anestetika. Bolest při zákroku pacient necítí, protože místa v ústech, která by mohla být bolestivá, jsou znecitlivěna vpíchnutím lokálního anestetika pomocí injekce, pacient je však při vědomí. Lokální anestézii zubaři aplikují nejčastěji při extrakcích zubů, jejich broušení, odstranění hlubších zubních kazů, zavedení zubního implantátu apod.

Oproti tomu proces uvedení do celkové anestezie je mnohem složitější a předchází mu řada kroků, nemluvě o rizicích. Je nutné podstoupit například předoperační vyšetření, nemít 14 dní před zákrokem žádnou infekci, 24 hodin předtím nepožít alkohol a nekouřit a 6 hodin před zákrokem nepít ani nejíst. Anesteziolog, který musí být stomatochirurgickému úkonu vždy přítomen, navíc musí být dokonale seznámen s pacientovým zdravotním stavem.
Po zákroku je pacient schopen přesunu domů v doprovodu dospělé osoby, nutný je i dohled doma do druhého dne. Automobil lze řídit až po 24 hodinách,“ upozorňuje MDDr. Soňa Humpolíčková, zubní lékařka z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Čtěte také: Zápach z úst – jak se ho rychle zbavit?

Jaká jsou rizika při celkové anestezii?

Celkovou anestezii zubní lékaři volí u rozsáhlejších, složitějších zákroků operativního typu. Protože se jedná se o výrazný zásah do organismu, musí pacient před úkonem absolvovat zdravotní prohlídku a standardní předoperační vyšetření. Celková anestézie sice pro pacienta nemusí mít žádné trvalé následky, přesto je však lepší se předem informovat o možných zdravotních rizicích. Mezi ně může patřit například bolest v krku po intubaci (do dýchacích cest zavádí anesteziolog rourku, která se odstraňuje ještě před úplným probuzením), zhoršená koordinace nebo třesavka. Vzácnější je zvracení a nevolnost či chrapot nebo ztížené dýchaní. Určité nebezpečí komplikací při celkové anestézii existuje, ale při spolupráci s dobrým lékařem jej lze minimalizovat.

Čtěte také: Anestezie – není se čeho bát

Kdy je lepší se nechat uspat?

Jsou pacienti, u nichž bývá celková anestezie při provádění stomatologických zákroků lepším řešením než anestézie lokální. Mezi ně patří především děti či dospělí pacienti, kteří nejsou schopni spolupracovat při operativním zákroku.
Celkovou narkózu lze zvolit tehdy, má-li pacient nepřiměřený strach z lékařského zákroku, nebo pokud se jedná o rozsáhlý stomatochirurgický výkon, který nelze provést pouze v lokální anestezii,“ vysvětluje MDDr. Humpolíčková a dodává: „Každý případ je však nutné posoudit individuálně a vybrat pro daného pacienta to nejlepší řešení.“

Celková anestezie sice přináší úlevu zčásti pro pacienta, který si z ošetření u zubního lékaře nebude nic pamatovat, i pro stomatologa, jenž nemusí dělat přestávky při ošetření v případě, kdy se pacientovi nedaří spolupracovat. Zároveň ale celková anestezie přináší i rizika a negativa, u každého pacienta je proto nutné zodpovědně zvážit nutnost jejího užití.

Zdroj: Dentální klinika Jan Stuchlík

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

42%
51%
Zatím hlasovalo 370 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Jak napravit škody na zubech po vánočním mlsání

Vánoce a Silvestr daly zabrat nejen štíhlé linii, ale i zubům. Škody teď pomůže napravit zdravá strava, správná péče a návštěva stomatologa.

Manuální versus elektrický kartáček

Věnujete vašemu chrupu všemožnou péči a očekávaný výsledek se stále nedostavil? Možná jste pochybili již při výběru zubního kartáčku. Pokud právě stojíte před rozhodnutím, jestli si pořídit elektrický zubní kartáček nebo zůstat u klasického manuálního, přinášíme vám srovnání obou typů.

Je vhodné podávat dětem fluoridované tablety?

Doporučovat všem dětem bez rozdílu podávání fluoridových tablet je velmi nevhodné.

Ortodoncie - léčba nepravidelností chrupu pomocí rovnátek

Před 10 lety bylo průměrně ze všech ortodonticky léčených pacientů jen 8 % dospělých, v současné době jich je 38 %. Jaký je rozdíl mezi ortodoncií dříve a nyní? Jak dlouho trvá ortodontická léčba? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v následujícím článku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.