Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Chřipka - nejvhodnější čas na očkování je začátek podzimu

( Irena Waldhauserová | přečteno: 21667x )

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Typické příznaky chřipky

Chřipka začíná

 • zpravidla vysokou horečkou (38 až 40 °C) provázenou zimnicí a třesavkou.
 • Následují silné bolesti hlavy, často bolesti kloubů, svalů, očí.
 • Typický je pocit velké schvácenosti.
 • Někdo může trpět i světloplachostí, ztuhlostí šíje, nevolností až zvracením, zácpou nebo nechutenstvím.

Během dalších 1 - 2 dnů se dostavují typické příznaky postižení dýchacích cest:
 • bolest a pálení v krku
 • suchý kašel
 • bolest za hrudní kostí
 • Rýma a vlhký kašel nebývají tak časté.

Jak chřipka probíhá?

Průběh onemocnění závisí jednak na typu chřipkového viru, ale zejména na kondici nemocného - jeho věku, odolnosti, přidružených (i chronických) nemocech.

Nekomplikovaná forma odezní sama zhruba do 1 - 2 týdnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou objevovat ještě měsíc po onemocnění.

K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic (vyvolaný chřipkovým virem nebo nasedající bakteriální infekcí) a postižení srdce. U dětí se může objevit zánět středního ucha. U dospělých lidí, kteří již trpí nějakou chronickou chorobou, dojde zpravidla k jejímu zhoršení.

Jak chřipku léčit?

Vaší první volbou by měl být klid a odpočinek na lůžku.

Pokud horečka přesáhne 38 ˚C, je čas sáhnout po antipyretikách (lécích na horečku) jako je např. Paralen nebo Ibuprofen. Mají tu výhodu, že zároveň působí i proti bolesti. Vždy je však nezbytné pečlivě přečíst příbalový leták, aby nedošlo k překročení maximální denní dávky, zejména u kombinovaných přípravků !!! Dětem do 16 let věku nesmí být podávány přípravky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin atd.) pro riziko vzniku Reyova syndromu.

Vhodné je tlumit kašel a zvýšit příjem vitamínů, zejména vitamínu C. Zásadní je dodržovat pitný režim, tedy vypít 2 - 4 l tekutin denně.

U nekomplikované chřipky bývá tato symptomatická léčba dostačující. Pokud se obtíže v řádu dnů nezlepší a přidá se vlhký kašel, může se jednat o zánět plic. V takovém případě nebo i v případě jakýchkoliv pochybností, navštivte lékaře! Případný přidružený bakteriální zánět se pak léčí antibiotiky.

Proti chřipkovým virům fungují dostupná antivirotika. Má-li však být léčba efektivní, je nezbytně zahájit ji max. do 48 hod od prvních projevů infekce, jinak již průběh onemocnění neovlivní. Aby se zabránilo rozvoji rezistence viru chřipky na tyto léky, je důležité jejich uvážlivé používání a použití zejména u vysoce rizikových pacientů, kteří nebyli proti chřipce očkováni.

Nakažlivost chřipky

Onemocnění je vysoce nakažlivé. Nemocný vylučuje virus sekretem dýchacích cest. Virus se přenáší se vzduchem - kašláním, kýcháním nebo prostým mluvením. Nakažený onemocní do jednoho až tří dnů.

Můžu se před chřipkou ochránit?

Otužování (zejména častým pohybem venku), pestrá strava bohatá na vitamíny, zvýšená hygiena v době chřipkové sezóny jistě pomohou snížit riziko nákazy. Nejspolehlivější ochranou však zůstává očkování, které je sice třeba kvůli proměnlivosti virů každý rok opakovat, ale:

 • Jeho účinnost se pohybuje mezi 70 a 90 %.
 • Pokud už očkovaný onemocní, průběh nemoci je mnohem lehčí.
 • Říjen nebo listopad je pro očkování ideální čas, ale lze se nechat očkovat i během epidemie, protilátková odpověď se objeví do 2 týdnů.
 • Očkování je po poradě s lékařem vhodné téměř pro každého, i těhotné (kromě 1. trimestru) a kojící ženy. Plošně se nedoporučují očkovat děti, kromě oslabených, protože průběh chřipky u nich většinou nebývá tak dramatický.
 • Pro pacienty s nemocemi jako je cukrovka, choroby srdce a ledvin a další rizikové skupiny je nezbytné a hradí je zdravotní pojišťovny.
 • Podle epidemiologů stále platí, že očkování proti sezónní chřipce je výhodné, i když nechrání proti chřipce prasečí.
 • Je zajištěno nejčastěji praktickým lékařem, zdravotní ústavy a očkovacími centry.
 • Není možné, aby samo očkování nemoc způsobilo.
 • Není třeba se obávat reakce na očkování, vážné vedlejší účinky jsou velice vzácné.
thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 198 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chřipka

Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Chřipka - léky

Ucpaný nos, urputná rýma nebo naopak bolest hlavy, kloubů a strašlivá únava provázející chřipku, to jsou nepříjemnosti, které vás mohou přepadnout kdykoli. Je dobré začít s nimi bojovat co nejrychleji a mít doma po ruce některý z přípavků, který pomůže zmírnit všechny průvodní potíže.

Chrapot

Chrapot může být příznakem celé řady různých onemocnění. Základem pro vznik hlasu je zvuk, který vzniká v důsledku vibrace hlasivek. A právě při porušení vibračních vlastností hlasivek vzniká chrapot. Jeho tíže může kolísat od lehkého zastření hlasu až po slabý dyšný chraplavý hlas.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce