Ano, všechny tyto okolnosti jsou hezké, jak se ale chřipce bránit když jsem po transplantaci srdce a mám rakovinu. Jak se chřipce mají bránit lidé co užívají silné dávky imunosupresiv? Mám trochu pocit že na tyto pacienty se zapomíná a není jich málo.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Příznaky chřipky
Přichází velmi rychle, bez varování - nenastupuje, ale udeří. Prostě jste v jednu chvíli naprosto zdraví a za pár hodin nemocní. Virus má inkubační dobu mezi 18 až 24 hodinami. První, podle čeho chřipku poznáte je fakt, že ji neprovází rýma a kašel. Nástup chřipky zaznamenáte hlavně na teploměru. Začíná totiž hlavně vysokou horečkou - mezi 38 až 40 °C. K té se přidá zimnice a třesavka, bolesti hlavy, kloubů, zad a nohou. Bolesti hlavy mohou být tak silné, že je provází nevolnost a zvracení. Nezřídka se přidá i nechutenství, průjem či zácpa.
Teprve během jednoho až dvou dnů se přidávají příznaky onemocnění dýchycích cest, čili pálení v krku a kašel, rýma. Počítejte s tím, že při chřipce byste měli zůstat alespoň tři dny doma v posteli - ostatně bolesti, teplota a únava vám většinou nedovolí nemoc přecházet. Další zhruba týden až dva poté doznívá kašel a týma.
Chřipku nevyléčíte
Průběh chřipky je u každého jiný - hlavní je kondice, věk, zdravotní stav. Roli hraje také typ viru - druhů je několik a každý u nich vyvolá různě závažné onemocnění. Nejtěžší průběh lze očekávat u viru typu A. "Béčko" většinou způsobí lehčí nemoc a typ C, který většinou dostanou jen děti, se "spokojí" s rýmou a mírnou bolestí krku. Nebezhpečná je pro malé děti, staré a nemocné, a také všechny s poruchami imunity.
Pro chřipku - bez ohledu na typ viru - je chatakteristické to, že nejde vyléčit, musíte ji prostě prodělat a maximálně zmírnit její příznaky. Tradičním "lékem" je tedy zůstat v posteli a udělat si čaj s citrónem a medem - tedy odpočívat a zajistit přísun vitaminů.
Vloni se ukázalo, že i ty nejmodernější léky - čili antivirotika jako Tamiflu a Relenza - jsou účinná jen pokud je stihnete podat v naprostém začátku nemoci, pak už nejsou účinná. Účinné je očkování - ovšem za předpokladu, že se vakcína "trefí" do takového typu viru, který ten rok chřipku způsobuje. To ale není tak jednoduché, protože chřipkové viry velmi často mutují a pak není očkování účinné.
Máte nějaký osvědčený tip na to, jak zmírnit příznaky chřipky? Jaké máte zkušenosti s očkováním proti ní? Zapojte se do diskuse!
Přidat nový komentář