Inzerce

Chřipka může těhotenství hodně zkomplikovat

( Barbora Neubergerová | přečteno: 26122x )

Během chřipkové epidemie by se měly těhotné ženy vyhnout městské hromadné dopravě a nechodit do velkých obchodních domů. Právě tam se mohou snáz nakazit. Zvlášť proto, že nastávající maminky jsou vůči infekcím náchylnější.

shutterstock.com

Prvním krokem v prevenci chřipkového onemocnění je včasné očkování proti sezónní chřipce. Pokud žena teprve uvažuje o těhotenství, je nejlepší vakcinaci neodkládat a nechat se naočkovat dříve, než dojde k početí. Uvažuje-li o očkování gravidní žena, je na místě, aby svůj záměr konzultovala s gynekologem, který zváží její aktuální zdravotní stav a očkování buď doporučí, nebo navrhne jeho odložení.

V každém případě je třeba si uvědomit, že očkování proti chřipce má pouze dočasnou účinnost a je proto nutné ho každoročně opakovat. Vakcinace z předchozích let v nastupující chřipkové sezóně neochrání.

Vyhněte se nemocným s chřipkou

Přijde-li období respiračních viróz, měly by těhotné začít dodržovat některé zásady. Samozřejmostí by mělo být časté mytí rukou a pravidelný přísun vitamínu C ve stravě, nejlepším přírodním zdrojem je čerstvé ovoce a zelenina.

Nastávající maminky by se měly vyhýbat místům se zvýšenou koncentrací nemocných. Omezit na minimum by proto měly cestování v hromadných dopravních prostředcích, návštěvu hypermarketů, společenských akcí i čekáren lékařských ordinací. „Každá těhotná žena by si měla uvědomit, že v době jiného stavu dochází ke snížení obranyschopnosti organismu. Jde o přirozený mechanismus chránící plod v děloze matky před agresivním útokem imunitního systému. Tento mechanismus má ale i vedlejší efekt a tím je zvýšená vnímavost vůči virovým infekcím,“ vysvětluje gynekolog a porodník docent Pavel Calda ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Rizikovými místy jsou i dětské kolektivy, tedy mateřské školky a školy.

Viróza může způsobit řadu komplikací

Přestože není prokázáno, že by chřipkové viry byly příčinou vzniku vrozených vývojových vad plodu, mohou způsobit celou řadu problémů a komplikací.

Dojde li k infekci během prvních tří měsíců gravidity je těhotenství ohroženo vyšším rizikem potratu. Nákaza v závěru těhotenství, v době těsně před porodem, zase může znamenat přenos nemoci na novorozence.

Nebezpečné jsou i dlouhotrvající teploty, které chřipku doprovázejí. „Teplota nad 38°C může znamenat riziko pro plod. Ve vážných případech je na místě i hospitalizace,“ doplňuje lékař.

Přečtěte si o tom, že i na obyčejnou chřipku se dá zemřít.

Jaké léky jsou vhodné

Přesto, že si to mnozí lidé nechtějí připustit, chřipka, čili influenza, může způsobit vážné zdravotní problémy a to v době jiného stavu platí dvojnásob. Pokud se tedy u těhotné ženy objeví teploty nad 38 °C, bolesti svalů a kloubů a urputný kašel, neměla by nemoc podceňovat.

 „V době těhotenství by měla jít stranou veškerá samoléčba. Ne všechny léky, které jsou volně dostupné v lékárnách, jsou pro těhotnou bezpečné. To platí i o kapkách do nosu.

Bezpečnost užívaných léků se mění i v závislosti na délce trvání gravidity, proto by jejich užití mělo být vždy konzultováno s lékařem. Opatrnost je na místě i u bylinných čajů a podpůrných preparátů obsahujících výtažky z rostlin.

Pokud žena chce posílit svou imunitu pomocí vitamínových preparátů a potravinových doplňků, měla by užívat jen ty, které jsou určeny přímo pro nastávající maminky,“ doporučuje doc. Pavel Calda.

 

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Inzerce

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 304 lidí

Mohlo by vás zajímat

Co je to pandemie chřipky?

Slovo chřipka - influenza bylo do angličtiny převzato z italštiny. Původním zdrojem chřipkové infekce jsou domácí zvířata.

Uvažujete o očkování proti chřipce? Teď je na něj ta nejvhodnější doba.

Vysoké horečky, zimnice, třesavka, kašel, únava a silné bolesti hlavy, svalů a kloubů. Podobné nepříjemnosti mohou s nastupujícím podzimem potrápit téměř každého. Chřipkový virus si nevybírá a nakazit se může každý bez výjimky - malé dítě, školák, dospělý v produktivním věku od kolegy v práci, těhotná žena v MHD i senior v nákupním středisku. Nejúčinnější prevencí chřipky je očkování. Ovšem je potřeba ho podstoupit ještě před nástupem chřipkové sezóny, aby si tělo stačilo včas vytvořit protilátky. Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je právě teď.

Mýty a fakta o očkování proti chřipce

Mýty týkající se škodlivosti očkování odborníci považují za jeden z hlavních důvodů, proč se dlouhodobě nedařilo zvýšit proočkovanost populace v České republice nad 5 %. Oproti tomu například v Německu, Francii, Velké Británii a dalších státech západní Evropy se proočkovanost pohybuje nad 20 %. Ročně přitom na chřipku a komplikace s ní spojené zemřou v ČR zhruba dva tisíce lidí.

Chřipku nepřecházejte, riskujete vážné komplikace

Chřipku mnozí z nás považují za banální onemocnění, které se mnohdy nezdráháme přechodit. Pokud ale chřipku neléčíte a nedáte organismu dostatek klidu na to, aby nemoc zvládl, mohou přijít komplikace od zánětu srdečního svalu po zápal plic, které mohou v některých případech končit až tragicky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.