Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Chřipka může těhotenství hodně zkomplikovat

( Barbora Neubergerová | přečteno: 27880x )

Během chřipkové epidemie by se měly těhotné ženy vyhnout městské hromadné dopravě a nechodit do velkých obchodních domů. Právě tam se mohou snáz nakazit. Zvlášť proto, že nastávající maminky jsou vůči infekcím náchylnější.

shutterstock.com

Prvním krokem v prevenci chřipkového onemocnění je včasné očkování proti sezónní chřipce. Pokud žena teprve uvažuje o těhotenství, je nejlepší vakcinaci neodkládat a nechat se naočkovat dříve, než dojde k početí. Uvažuje-li o očkování gravidní žena, je na místě, aby svůj záměr konzultovala s gynekologem, který zváží její aktuální zdravotní stav a očkování buď doporučí, nebo navrhne jeho odložení.

V každém případě je třeba si uvědomit, že očkování proti chřipce má pouze dočasnou účinnost a je proto nutné ho každoročně opakovat. Vakcinace z předchozích let v nastupující chřipkové sezóně neochrání.

Vyhněte se nemocným s chřipkou

Přijde-li období respiračních viróz, měly by těhotné začít dodržovat některé zásady. Samozřejmostí by mělo být časté mytí rukou a pravidelný přísun vitamínu C ve stravě, nejlepším přírodním zdrojem je čerstvé ovoce a zelenina.

Nastávající maminky by se měly vyhýbat místům se zvýšenou koncentrací nemocných. Omezit na minimum by proto měly cestování v hromadných dopravních prostředcích, návštěvu hypermarketů, společenských akcí i čekáren lékařských ordinací. „Každá těhotná žena by si měla uvědomit, že v době jiného stavu dochází ke snížení obranyschopnosti organismu. Jde o přirozený mechanismus chránící plod v děloze matky před agresivním útokem imunitního systému. Tento mechanismus má ale i vedlejší efekt a tím je zvýšená vnímavost vůči virovým infekcím,“ vysvětluje gynekolog a porodník docent Pavel Calda ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Rizikovými místy jsou i dětské kolektivy, tedy mateřské školky a školy.

Viróza může způsobit řadu komplikací

Přestože není prokázáno, že by chřipkové viry byly příčinou vzniku vrozených vývojových vad plodu, mohou způsobit celou řadu problémů a komplikací.

Dojde li k infekci během prvních tří měsíců gravidity je těhotenství ohroženo vyšším rizikem potratu. Nákaza v závěru těhotenství, v době těsně před porodem, zase může znamenat přenos nemoci na novorozence.

Nebezpečné jsou i dlouhotrvající teploty, které chřipku doprovázejí. „Teplota nad 38°C může znamenat riziko pro plod. Ve vážných případech je na místě i hospitalizace,“ doplňuje lékař.

Přečtěte si o tom, že i na obyčejnou chřipku se dá zemřít.

Jaké léky jsou vhodné

Přesto, že si to mnozí lidé nechtějí připustit, chřipka, čili influenza, může způsobit vážné zdravotní problémy a to v době jiného stavu platí dvojnásob. Pokud se tedy u těhotné ženy objeví teploty nad 38 °C, bolesti svalů a kloubů a urputný kašel, neměla by nemoc podceňovat.

 „V době těhotenství by měla jít stranou veškerá samoléčba. Ne všechny léky, které jsou volně dostupné v lékárnách, jsou pro těhotnou bezpečné. To platí i o kapkách do nosu.

Bezpečnost užívaných léků se mění i v závislosti na délce trvání gravidity, proto by jejich užití mělo být vždy konzultováno s lékařem. Opatrnost je na místě i u bylinných čajů a podpůrných preparátů obsahujících výtažky z rostlin.

Pokud žena chce posílit svou imunitu pomocí vitamínových preparátů a potravinových doplňků, měla by užívat jen ty, které jsou určeny přímo pro nastávající maminky,“ doporučuje doc. Pavel Calda.

 

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Chřipka - léky

Ucpaný nos, urputná rýma nebo naopak bolest hlavy, kloubů a strašlivá únava provázející chřipku, to jsou nepříjemnosti, které vás mohou přepadnout kdykoli. Je dobré začít s nimi bojovat co nejrychleji a mít doma po ruce některý z přípavků, který pomůže zmírnit všechny průvodní potíže.

Prevence chřipky u dětí

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění chřipkou je u dospělých očkování. Jak je tomu u dětí?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce