Inzerce

Chřipka může těhotenství hodně zkomplikovat

12. prosince 2011, Barbora Neubergerová   |   přečteno: 24351x

Během chřipkové epidemie by se měly těhotné ženy vyhnout městské hromadné dopravě a nechodit do velkých obchodních domů. Právě tam se mohou snáz nakazit. Zvlášť proto, že nastávající maminky jsou vůči infekcím náchylnější.

foto: shutterstock.com

Prvním krokem v prevenci chřipkového onemocnění je včasné očkování proti sezónní chřipce. Pokud žena teprve uvažuje o těhotenství, je nejlepší vakcinaci neodkládat a nechat se naočkovat dříve, než dojde k početí. Uvažuje-li o očkování gravidní žena, je na místě, aby svůj záměr konzultovala s gynekologem, který zváží její aktuální zdravotní stav a očkování buď doporučí, nebo navrhne jeho odložení.

V každém případě je třeba si uvědomit, že očkování proti chřipce má pouze dočasnou účinnost a je proto nutné ho každoročně opakovat. Vakcinace z předchozích let v nastupující chřipkové sezóně neochrání.

Vyhněte se nemocným s chřipkou

Přijde-li období respiračních viróz, měly by těhotné začít dodržovat některé zásady. Samozřejmostí by mělo být časté mytí rukou a pravidelný přísun vitamínu C ve stravě, nejlepším přírodním zdrojem je čerstvé ovoce a zelenina.

Nastávající maminky by se měly vyhýbat místům se zvýšenou koncentrací nemocných. Omezit na minimum by proto měly cestování v hromadných dopravních prostředcích, návštěvu hypermarketů, společenských akcí i čekáren lékařských ordinací. „Každá těhotná žena by si měla uvědomit, že v době jiného stavu dochází ke snížení obranyschopnosti organismu. Jde o přirozený mechanismus chránící plod v děloze matky před agresivním útokem imunitního systému. Tento mechanismus má ale i vedlejší efekt a tím je zvýšená vnímavost vůči virovým infekcím,“ vysvětluje gynekolog a porodník docent Pavel Calda ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Rizikovými místy jsou i dětské kolektivy, tedy mateřské školky a školy.

Viróza může způsobit řadu komplikací

Přestože není prokázáno, že by chřipkové viry byly příčinou vzniku vrozených vývojových vad plodu, mohou způsobit celou řadu problémů a komplikací.

Dojde li k infekci během prvních tří měsíců gravidity je těhotenství ohroženo vyšším rizikem potratu. Nákaza v závěru těhotenství, v době těsně před porodem, zase může znamenat přenos nemoci na novorozence.

Nebezpečné jsou i dlouhotrvající teploty, které chřipku doprovázejí. „Teplota nad 38°C může znamenat riziko pro plod. Ve vážných případech je na místě i hospitalizace,“ doplňuje lékař.

Přečtěte si o tom, že i na obyčejnou chřipku se dá zemřít.

Jaké léky jsou vhodné

Přesto, že si to mnozí lidé nechtějí připustit, chřipka, čili influenza, může způsobit vážné zdravotní problémy a to v době jiného stavu platí dvojnásob. Pokud se tedy u těhotné ženy objeví teploty nad 38 °C, bolesti svalů a kloubů a urputný kašel, neměla by nemoc podceňovat.

 „V době těhotenství by měla jít stranou veškerá samoléčba. Ne všechny léky, které jsou volně dostupné v lékárnách, jsou pro těhotnou bezpečné. To platí i o kapkách do nosu.

Bezpečnost užívaných léků se mění i v závislosti na délce trvání gravidity, proto by jejich užití mělo být vždy konzultováno s lékařem. Opatrnost je na místě i u bylinných čajů a podpůrných preparátů obsahujících výtažky z rostlin.

Pokud žena chce posílit svou imunitu pomocí vitamínových preparátů a potravinových doplňků, měla by užívat jen ty, které jsou určeny přímo pro nastávající maminky,“ doporučuje doc. Pavel Calda.

 

thermeeno_500x150_3_v2.jpg

autor: Barbora Neubergerová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 325 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mgr. David Hrdý (Zdravotní židle) 10. listopadu 2019, 17:10:36

    Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 10. listopadu 2019, 18:27:13

    Ahoj jo dám vědět .Přijedeme až večer máme to daleko jsem z Moravy až. Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 10. listopadu 2019, 18:26:37

    Ahojte tak ako sa máte v tieto upršané dni? Ja celkom ok ako kedy a ako kde :-) Eli hlavu hore… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.