Inzerce

Léčba chřipky

( | přečteno: 77033x )

Onemocníte-li chřipkou a nepatříte-li mezi rizikové pacienty, nezbude vám, než léčit příznaky chřipky.

Léčba chřipky

Onemocníte-li chřipkou a nepatříte-li mezi rizikové pacienty, nezbude vám nic jiného, než léčit její příznaky. Chřipka je virové onemocnění, takže pokud nedojde ke komplikaci a následné bakteriální infekci, je užívání antibiotik zbytečné.

Horečka

Základem léčby je snížení teploty a bolesti, proto se doporučují přípravky s paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou, jsou většinou volně prodejné a liší se názvem, obsahem účinné látky v jednotlivé tabletě (tobolce, sáčku, atd.), velikostí balení a hlavně cenou. Tyto přípravky často ještě obsahují vitamin C, případně jiné látky působící proti bolesti. Velmi často se používají také přípravky s obsahem ibuprofenu, který působí především na bolesti kloubů, ale také snižuje teplotu a zmírňuje bolest hlavy. Dávkování naleznete v příbalovém letáku.

Kašel, rýma , pálení v krku

Pokud se během chřipky objeví zánět dolních cest dýchacích, je vhodné užívat léky na kašel. Usnadní vykašlávání nebo kašel ztlumí. Rýma není pro chřipku typická, ale velmi často se přidává jako druhotná bakteriální infekce. Na ucpaný nos pomáhají nosní kapky. Velmi oblíbené jsou kombinované přípravky na chřipku s pseudoefedrinem, které uvolňují ucpaný nos, odstraňují tlak v uchu a pálení v krku. Kombinace účinných látek v lécích proti chřipce a nachlazení nabízí komplexní účinek na odstranění všech příznaků chřipky.

Podpůrná léčba

Ke zmírnění příznaků chřipky a také v prevenci lze použít vitaminové preparáty, ať již vitamin C nebo multivitaminové přípravky. Z léčivých rostlin pomáhají rostlinné přípravky obsahující echinaceu, čaje s lípou, jitrocelem, mateřídouškou , podbělem, diviznou, jablečníkem a proskurníkem lékařským, nejčastěji ve formě bylinných sirupů nebo čajových směsí.

Systémové enzymoterapie

V případě systémové enzymoterapie se používají léky, ve kterých je vhodná kombinace enzymů příznivě ovlivňující imunitní systém. Doporučuje se lék užívat v prevenci před chřipkovým onemocněním, nebo podávat jiný preparát v okamžiku, kdy chřipka propukla. Pokud dojde v průběhu chřipky k bakteriální superinfekci, která vyžaduje léčbu antibiotiky, není třeba původní léčbu enzymovým preparátem omezovat - naopak, přípravek zvýší průnik antibiotika do tkáně.

Homeopatie

Při homeopatické léčbě máme rovněž k dispozici homeopatické léky pro prevenci i pro akutní fázi onemocnění. Doporučuje se ale homeopatickou léčbu nekombinovat s používám přípravků klasické medicíny.

Virostatika

Virostatika jsou léky působící přímo proti původci, to znamená proti viru. V české republice se jedná o dva registrované léky, který jsou Relenza a Tamiflu.

Léky jsou určeny a zdravotní pojišťovnou hrazeny vybraným skupinám pacientů, kteří nebyli proti chřipce očkováni, případně u nich bylo očkování kontraindikováno. Jedná se o například o děti s cystickou fibrózou, onkologickým onemocněním a imunosupresivní léčbou, dospělé pacienty s chronickým srdečním nebo plicním onemocněním a pacienty s nedostatečnou imunitní odpovědí. Lék může být ostatním pacientům předepsán, ale musí ho celý uhradit sami.

Tekutiny

Ještě důležitější než některý z léků je dostačný pitný režim. Při horečce potřebujete denně 2 až 4 litry tekutin.

Strava

Strava by měla být spíše kašovitá, nedráždivá, bohatá na vitaminy.Vitaminy, zvláště vitamin C, je možno užívat i jako prevenci. Pokud snášíte mléko, není nic lepšího na noc než sklenice teplého mléka s medem.

Vzhledem k tomu, že mnoho přípravků na chřipku a nachlazení je volně prodejných a také díky reklamě v médiích, která je před očekávanou epidemií vždy velmi intenzivní, přichází mnohdy pacient do lékárny s jasnou představou, co mu pomůže. Přesto je vždy dobré svoji volbu konzultovat s lékárníkem, zejména jedná-li se o lék pro dítě. Tam je důležitý nejen správný výběr léku, ale také volba lékové formy a dávkování odpovídající věku dítěte.

A nakonec, neváhejte s návštěvou svého ošetřujícího lékaře. Ten nejlépe pozná jestli již nějaká komplikace nastala, nebo jestli ve Vašem případě hrozí. Chřipka rozhodně není banální onemocnění. Zejména tehdy, jestliže horečka přetrvává déle než 5 dnů a začnete vykašlávat větší množství hlenu, hrozí, že došlo k bakteriálnímu zápalu plic, který nasedl na chřipku. Zde je bezpodmínečně nutné po předchozím lékařském vyšetření nasadit antibiotika.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Inzerce
Diskuse k článku
Kačenqa ♥
1x

zdáár jk je_? :)* Marinqo !!! :-*

Mařka :))
1x

Ahojkýýý....lol

Danica

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 336 lidí

Mohlo by vás zajímat

Co je to pandemie chřipky?

Slovo chřipka - influenza bylo do angličtiny převzato z italštiny. Původním zdrojem chřipkové infekce jsou domácí zvířata.

Mýty a fakta o očkování proti chřipce

Mýty týkající se škodlivosti očkování odborníci považují za jeden z hlavních důvodů, proč se dlouhodobě nedařilo zvýšit proočkovanost populace v České republice nad 5 %. Oproti tomu například v Německu, Francii, Velké Británii a dalších státech západní Evropy se proočkovanost pohybuje nad 20 %. Ročně přitom na chřipku a komplikace s ní spojené zemřou v ČR zhruba dva tisíce lidí.

Nechcete brát antibiotika zbytečně? Nechte si změřit CRP.

O nadužívání antibiotik se mluví neustále, ale stejně si je radši necháme předepsat, i když nemáme bakteriální infekci potvrzenou kultivací. Zbraní proti zbytečnému braní antibiotik při virových infekcích může být měření hladiny bílkoviny označované CRP. Hladina CRP je relativně snadno a rychle zjistitelným signálem, jestli v těle probíhá infekce a jestli ji způsobují bakterie nebo viry.

Přestože čeští senioři mají strach z chřipky a jejích následků očkování podceňují

Z chřipky máme respekt, mohla by nám podkopat zdraví a navždy omezit kvalitu našeho života, přiznávají čeští senioři. Strach mají zejména z toho, že by se už nedostali zpět do původní kondice a nemohli se věnovat svým koníčkům. Přesto o očkování uvažuje jen málo z nich.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.