Inzerce

Léčba chřipky

30. října 2008,   |   přečteno: 75843x

Onemocníte-li chřipkou a nepatříte-li mezi rizikové pacienty, nezbude vám, než léčit příznaky chřipky.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE
Léčba chřipky

Onemocníte-li chřipkou a nepatříte-li mezi rizikové pacienty, nezbude vám nic jiného, než léčit její příznaky. Chřipka je virové onemocnění, takže pokud nedojde ke komplikaci a následné bakteriální infekci, je užívání antibiotik zbytečné.

Horečka

Základem léčby je snížení teploty a bolesti, proto se doporučují přípravky s paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou, jsou většinou volně prodejné a liší se názvem, obsahem účinné látky v jednotlivé tabletě (tobolce, sáčku, atd.), velikostí balení a hlavně cenou. Tyto přípravky často ještě obsahují vitamin C, případně jiné látky působící proti bolesti. Velmi často se používají také přípravky s obsahem ibuprofenu, který působí především na bolesti kloubů, ale také snižuje teplotu a zmírňuje bolest hlavy. Dávkování naleznete v příbalovém letáku.

Kašel, rýma , pálení v krku

Pokud se během chřipky objeví zánět dolních cest dýchacích, je vhodné užívat léky na kašel. Usnadní vykašlávání nebo kašel ztlumí. Rýma není pro chřipku typická, ale velmi často se přidává jako druhotná bakteriální infekce. Na ucpaný nos pomáhají nosní kapky. Velmi oblíbené jsou kombinované přípravky na chřipku s pseudoefedrinem, které uvolňují ucpaný nos, odstraňují tlak v uchu a pálení v krku. Kombinace účinných látek v lécích proti chřipce a nachlazení nabízí komplexní účinek na odstranění všech příznaků chřipky.

Podpůrná léčba

Ke zmírnění příznaků chřipky a také v prevenci lze použít vitaminové preparáty, ať již vitamin C nebo multivitaminové přípravky. Z léčivých rostlin pomáhají rostlinné přípravky obsahující echinaceu, čaje s lípou, jitrocelem, mateřídouškou , podbělem, diviznou, jablečníkem a proskurníkem lékařským, nejčastěji ve formě bylinných sirupů nebo čajových směsí.

Systémové enzymoterapie

V případě systémové enzymoterapie se používají léky, ve kterých je vhodná kombinace enzymů příznivě ovlivňující imunitní systém. Doporučuje se lék užívat v prevenci před chřipkovým onemocněním, nebo podávat jiný preparát v okamžiku, kdy chřipka propukla. Pokud dojde v průběhu chřipky k bakteriální superinfekci, která vyžaduje léčbu antibiotiky, není třeba původní léčbu enzymovým preparátem omezovat - naopak, přípravek zvýší průnik antibiotika do tkáně.

Homeopatie

Při homeopatické léčbě máme rovněž k dispozici homeopatické léky pro prevenci i pro akutní fázi onemocnění. Doporučuje se ale homeopatickou léčbu nekombinovat s používám přípravků klasické medicíny.

Virostatika

Virostatika jsou léky působící přímo proti původci, to znamená proti viru. V české republice se jedná o dva registrované léky, který jsou Relenza a Tamiflu.

Léky jsou určeny a zdravotní pojišťovnou hrazeny vybraným skupinám pacientů, kteří nebyli proti chřipce očkováni, případně u nich bylo očkování kontraindikováno. Jedná se o například o děti s cystickou fibrózou, onkologickým onemocněním a imunosupresivní léčbou, dospělé pacienty s chronickým srdečním nebo plicním onemocněním a pacienty s nedostatečnou imunitní odpovědí. Lék může být ostatním pacientům předepsán, ale musí ho celý uhradit sami.

Tekutiny

Ještě důležitější než některý z léků je dostačný pitný režim. Při horečce potřebujete denně 2 až 4 litry tekutin.

Strava

Strava by měla být spíše kašovitá, nedráždivá, bohatá na vitaminy.Vitaminy, zvláště vitamin C, je možno užívat i jako prevenci. Pokud snášíte mléko, není nic lepšího na noc než sklenice teplého mléka s medem.

Vzhledem k tomu, že mnoho přípravků na chřipku a nachlazení je volně prodejných a také díky reklamě v médiích, která je před očekávanou epidemií vždy velmi intenzivní, přichází mnohdy pacient do lékárny s jasnou představou, co mu pomůže. Přesto je vždy dobré svoji volbu konzultovat s lékárníkem, zejména jedná-li se o lék pro dítě. Tam je důležitý nejen správný výběr léku, ale také volba lékové formy a dávkování odpovídající věku dítěte.

A nakonec, neváhejte s návštěvou svého ošetřujícího lékaře. Ten nejlépe pozná jestli již nějaká komplikace nastala, nebo jestli ve Vašem případě hrozí. Chřipka rozhodně není banální onemocnění. Zejména tehdy, jestliže horečka přetrvává déle než 5 dnů a začnete vykašlávat větší množství hlenu, hrozí, že došlo k bakteriálnímu zápalu plic, který nasedl na chřipku. Zde je bezpodmínečně nutné po předchozím lékařském vyšetření nasadit antibiotika.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Kačenqa ♥1 poděkování

zdáár jk je_? :)* Marinqo !!! :-*

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. února 2011, 13:49:55

Mařka :))1 poděkování

Ahojkýýý....lol

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. února 2011, 13:50:42

Danica

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

20. listopadu 2013, 10:32:55


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 329 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

    My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

  • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

    Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

  • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

    Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.