Inzerce

Vitamín C – fejeton

7. listopadu 2008, Jan Žamboch   |   přečteno: 9860x

Někdy je slovník trochu nepřesný, anebo se poměry rychle mění. Limey v americké angličtině znamená označení pro anglického námořníka.

Vitamín C – fejeton

Někdy je slovník trochu nepřesný, anebo se poměry rychle mění. Limey podle jednoho anglicko-českého slovníku mj. v americké angličtině znamená označení pro anglického námořníka nebo Angličana obecně. Nechal jsem se na to ptát u jistého amerického vojenského námořníka a ten to slovo vůbec nezná. Zato kanadský intelektuál ano. Toho jsem se ptal osobně. Hovorově až hanlivě se jím označují Angličani, což onen slovník uvádí pro angličtinu australskou a novozélandskou. Pokud bychom chtěli to slovo dát do češtiny, pak asi nějak jako citróňák. Lime totiž v 18. století znamenalo citrón (dnes lípa, vápno a také limetta, což je takový malinký citrón, u nás zatím málo známý). A citrón je považován za druhé jméno vitamínu C.

Se známou experimentálně modernistickou londýnskou čtvrtí Docklands sousedí čtvrť Limehouse. Kdybychom dostali nevděčný úkol její název přeložit do češtiny, pak něco jako "sklad citrónů".

V Londýně na Trafalgar Square stojí na vysokém sloupu postava slavného válečníka. Je to admirál Nelson, který ve slavné bitvě u Trafalgaru porazil napoleonské námořní síly a tím uchránil Británii před nebezpečím invaze. Zvítězil jednak díky neobvyklé taktice, jednak díky tomu, že anglické námořnictvo bylo opravdu silné a schopné dlouhých námořních blokád. A to mj. díky znalosti, jak se pomocí citrónů uchránit před kurdějemi, nemocí z nedostatku vitamínu C, nemocí, která pravděpodobně způsobovala mezi námořníky větší ztráty, než bitvy samotné.

Tuto znalost poskytl britským námořním silám lékař James Lind, který v jejich službách provedl na tu dobu vynikající experiment. 12 námořníků nemocných kurdějemi rozdělil do 6 dvojic a každou z nich léčil jinými, předem definovanými přídavky k jinak stejné stravě. Jedna dvojice dostávala 2 pomeranče a 1 citrón. Během 6 dnů se vyléčila, takže se jeden námořník mohl vrátit do služby a druhý se mohl starat o 10 zbývajících kolegů, kterým byli marně léčeni jablečným vínem, octem, ředěnou směsí kyseliny sírové, mořskou vodou nebo pastou doporučenou nemocničním lékařem, která mj. obsahovala česnek, hořčičné semínko, peruánský balzám a myrhu.

V roce 1753 Lind svá zjištění publikoval a doporučil je britskému námořnictvu. Za nějaký čas jeho doporučení využil James Cook při své cestě kolem světa - za 3 roky a 18 dní zemřel jen jeden muž a to na jiné dlouhodobé onemocnění bez známek kurdějí. V roce 1776 své poznatky publikoval. A již 19 let nato Lindem navržená opatření zavedla i armáda. Lind byl ovšem v té době již rok mrtev. Skladování citrusů v okolí Docklands pak dalo název oné londýnské čtvrti a britští námořníci po nich získali přezdívku, která se v určitých kruzích nakonec rozšířila na všechny Brity.

Přínos Jamese Linda nespočívá v tom, že poukázal na prospěšnost citrusů při léčbě kurdějí, to se tušilo již předtím, ale v tom, že provedl skutečný experiment a přinesl spolehlivý důkaz. S určitou výhradou k malému počtu členů jednotlivých léčených skupin by uspořádání jeho experimentu obstálo i v dnešní době. A to není málo, ještě dnes jsou redakce lékařských časopisů zaplavovány "vědeckými" sděleními, která světu říkají pouze to, že jejich autoři postupovali mnohem hůře, než James Lind.

autor: Jan Žamboch

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • pič (vyhřezlá plotýnka) 18. srpna 2019, 18:33:28

    běžte makat a nic vas nebude bolet Diskutovat

  • Martin (Rivotril) 18. srpna 2019, 21:23:15

    skus gerodorm na spanie Diskutovat

  • Petr st. (Rivotril) 18. srpna 2019, 01:01:34

    Ahoj Michale, diky. Dostal jsem anginu, takze atb. byla nutna. Mne nespavost zpusobuji i vitaminy,… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.