Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Chřipková epidemie je tady. Jak se účinně bránit?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3028x )

V rodině se chřipka zpravidla šíří tak, že onemocní jeden člen a od něj jsou následně nakaženi ostatní. Jako první velmi často onemocní děti, které se nakazí v dětském kolektivu. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými. Tohle není však vždy možné dodržet. V době infekcí je tedy nezbytná zvýšená hygiena a dodržování dalších, důležitých pravidel.

fotky-foto.cz

Správné umývání rukou není žádná věda

Ruce by se měly mýt teplou vodou a mýdlem, déle a pečlivěji než obvykle. Správné mytí rukou by mělo trvat alespoň 15 sekund a vždy za použití mýdla. Jen voda viry z rukou neodstraní. Je možné použít také speciální gely na bázi alkoholu, které lze koupit v lékárně, ale i v drogerii. Doporučuje se umývat si ruce nejen po každém příchodu domů a před konzumací jídla, ale také po každé manipulaci se špinavým prádlem, použitým nádobím nebo kapesníky nemocného. Je samozřejmé, že nemocný používá svůj vlastní ručník, a to i na utírání rukou po použití toalety. Látkové kapesníky nejsou na chřipkové kýchání příliš vhodné, mnohem lepší je používat papírové. Platí zákaz půjčování kapesníků, používání stejných skleniček, hrnečků, příborů a dalších věcí osobní potřeby.

Čtěte také: Je to chřipka nebo jen nachlazení?

Dlouhodobá prevence jako základ boje s viry

Pro úspěšné zvládnutí období častého výskytu chřipky a nachlazení posilujte imunitní systém a vyhýbejte se stresu. Studie prokázaly, že stres oslabuje vaši imunitu. Cokoli tedy uděláte pro boj se stresem, pomůže i v bitvě s viry. Zkuste si během dne dělat krátké přestávky a třeba chvíli meditujte – jednoduše zavřete oči a na několik minut se soustřeďte jen na svůj dech.

Důležitý je také vydatný spánek. Dodržováním osmi hodin spánku každou noc poskytnete vašemu organizmu možnost dostatečně se zregenerovat. Jezte zdravě a hýbejte se. Dopřejte si hodně ovoce a zeleniny, která vašemu organizmu poskytne potřebné živiny. Fyzická aktivita je dalším ze spolehlivých způsobů posílení imunity, proto se minimálně třikrát týdně věnujte alespoň 30 minut středně náročné fyzické aktivitě. Je dobré také zvážit očkování proti chřipce, které lze aplikovat dospělým a dětem od 6 měsíců věku.

Čtěte také: Nechcete brát antibiotika zbytečně? Nechte si změřit CRP.

Péče o nemocného člena rodiny

Pokud už chřipka postihla některého z rodinných příslušníků, je třeba si uvědomit, že nemocný je nejvíc nakažlivý první dny. Jestliže je to možné, vyčleňte mu po dobu jeho nemoci samostatnou místnost. Pokrmy a nápoje mu servírujte zvlášť. Jím použité nádobí také zvlášť umyjte.

Při péči o nemocného je třeba věnovat zvýšenou pozornost správnému měření teploty. Jelikož se léčba chřipky odvíjí od tělesné teploty nemocného, je potřeba průběžně monitorovat tělesnou teplotu. Při měření teploty je na místě si uvědomit, jak důležité je správné měření teploty. Ať už používáte jakýkoli teploměr, měli byste:

  • Důsledně dbát na správné umístění teploměru.
  • Měření provádět dostatečně dlouho a s ohledem na návod k obsluze konkrétního teploměru.
  • Co nejvíce eliminovat vlivy, které by mohly měření zkreslovat.

Zapamatujte si:

  • V případě elektronických teploměrů měřte teplotu alespoň 5–10 minut, u rychlých teploměrů měřte také 5–10 minut nebo zajistěte, že podpaží je již dostatečně předehřáté (měřená osoba měla 5–10 minut před měřením připaženo).
  • V případě infračerveného teploměru je třeba vyvarovat se přítomnosti potu nebo průvanu a dodržovat návod výrobce.
  • U rektálního měření odečtěte 0,5 °C. A berte v potaz, že rozdíl mezi měřením v podpaží a rektu může být i více než 1 °C.
  • Pro jistotu správného měření teploty použijte pohodlné a opravdu přesné měření pomocí kontinuálního teploměru s aplikací v mobilním telefonu. Výhodou tohoto způsobu měření je zaznamenávání naměřených hodnot během celé nemoci bez rušení nemocného.

Čtěte také: Naučte se měřit tělesnou teplotu správně

Větrejte a vyperte povlečení

Vzduch v místnosti nejúčinněji vyměníte během krátkého intenzivního větrání, kdy se okno otevře dokořán. Tímto způsobem větráme každou hodinu. Nevětráme průvanem, abychom viry nešířily do dalších místností.

Hned po skončení akutního stadia, tedy zhruba po třech dnech, se doporučuje vyprat ložní prádlo i matracové chrániče. Po celou dobu nemoci je doporučeno omývat vodou se saponátem zařízení a plochy, kterých se nemocný dotýká, například dveřní kliky, telefony, počítače či desky stolů.

Čtěte také: Desatero rad, jak vyhrát nad chřipkou

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 2 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chřipka

Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Prevence chřipky u dětí

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění chřipkou je u dospělých očkování. Jak je tomu u dětí?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce