Inzerce

Je to chřipka nebo jen nachlazení?

( aktualizováno 13. ledna 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 15493x )

Je důležité znát rozdíl mezi chřipkou a nachlazením. Nachlazení je mírnější onemocnění dýchacích cest než chřipka. Zatímco při nachlazení se můžete cítit špatně pár dní, chřipka vás může obtěžovat několik dní až týdnů. Chřipka také může mít za následek vážné zdravotní problémy, jako je zápal plic a v některých případech je nutná hospitalizace.

shutterstock.com

Jaké jsou běžné příznaky nachlazení?


Symptomy nachlazení obvykle začínají bolestí v krku, která během pár dnů zmizí. Poté nastupuje rýma, ucpaný nos, čtvrtý nebo pátý den přichází kašel. U dospělých není horečka běžná, ale zvýšená teplota je možná. U dětí se může horečka objevit. Rýma má nejprve charakter vodnaté sekrece, posléze dostane hlenovitý vzhled a je hustší. Nápadně zelený hlen může být příznakem, že se k nachlazení přidala bakteriální infekce, například vedlejších dutin nosních. Běžné nastydnutí je způsobováno několika stovkami různých virů. 

Projevy nachlazení trvají obvykle asi týden. Během prvních tří dnů je nachlazení nakažlivé, proto je vhodné zůstat doma a odpočívat.
Pokud se příznaky po týdnu nelepší, může se jednat o bakteriální infekci, což znamená, že bude potřeba nasadit antibiotika. V takovém případě navštivte lékaře.

Někdy se může nachlazení zaměnit s alergickou rýmou (senná rýma) nebo infekcí dutin. Pokud onemocnění začíná rychle a po týdnu se zmírňuje, je to průběh typický pro nachlazení. Probíhá-li choroba jinak, raději navštivte lékaře, který zjistí, zda se nejedná o alergii nebo zánět vedlejších nosních dutin.

Jaké jsou běžné příznaky chřipky?


Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou (38 až 40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.
Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.
Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.

Čtěte také: Chřipku není radno podceňovat, ale vyležet

Je to chřipka nebo nachlazení?


Jak tedy zjistíte, zda máte chřipku nebo nachlazení? Mnozí odborníci radí změřit teplotu. Obtíže mohou být často velmi podobné, ale nachlazení málokdy doprovází horečka nad 38 °C. Tato tabulka vám může pomoci určit, zda jste pouze nachlazení nebo máte chřipku.

nachlazení nebo chřipka


Kdy mám jít k lékaři s chřipkou nebo nachlazením?

Pokud již máte chřipku nebo jste nachlazení, je důležité navštívit svého lékaře, pokud máte také některý z následujících závažných příznaků:

 • Přetrvávající horečka - horečka trvající déle než tři dny může být příznakem jiné bakteriální infekce, která by měla být léčena antibiotiky
 • Bolestivé polykání - silná bolest v krku může být projevem streptokokové angíny, která vyžaduje antibiotickou léčbu
 • Přetrvávající kašel - pokud kašel nezmizí po dvou nebo třech týdnech, je třeba vyloučit zánět průdušek nebo astma. Trvalý kašel může být způsoben i sekretem odtékajícím ve spánku ze zanícených vedlejších dutin nosních
 • Přetrvávající ucpání nosní dutiny a bolesti hlavy - při nachlazení a alergii může dojít k zablokování drenáže vedlejších dutin nosních, což může vést k jejich zánětu. Pokud máte bolesti v oblasti očí a nosu, může se jednat o bakteriální infekci a možná budete potřebovat antibiotika

Čtěte také: Antibiotika a probiotika patří k sobě

Může se také stát, že dojde k nutnosti neodkladného lékařského ošetření. U dospělých jsou známkami krize:

 • krutá bolest na hrudi,
 • nesnesitelná bolest hlavy,
 • dušnost,
 • závrať,
 • zmatenost,
 • úporné zvracení.

U dětí jsou varovnými příznaky:

 • potíže s dýcháním nebo zrychlený dech,
 • modravé zbarvení kůže,
 • neochota pít,
 • letargie a spavost,
 • extrémní podrážděnost nebo úzkost,
 • příznaky, které se zlepšovaly, ale najednou se zhoršují,
 • horečka s vyrážkou.

Přecházení chřipky může způsobit i zánět mozkových blan

Přecházení chřipky může vyvolat virové nebo bakteriální zápaly plic, zánět srdečního svalu, mozkových blan a záněty v oblasti dýchacích cest. Když se chřipka neléčí a neudržuje klidový režim, zvyšuje se pravděpodobnost komplikací. A to jak primárních, způsobených virem, nebo sekundárních - způsobených bakteriální infekcí jako je zánět dutin, středního ucha nebo průdušek.

Možnosti prevence chřipky nebo nachlazení

 • V první řadě je třeba se dle možností vyhýbat místům, kde se výskyt nemocných může koncentrovat. V dětství do této skupiny patří školky a školy, kde se šíření respiračních chorob zabrání jen velmi těžko. V pokročilém věku se to však netýká jen ordinací lékaře, ale všech uzavřených a málo větraných prostor, kde se zdržují lidé – dopravní prostředky, zastávky městské hromadné dopravy, kanceláře. Jejich návštěva neznamená automaticky nemoc, zvyšuje se tím však pravděpodobnost, že nemoc napadne i vás.
 • Pravidelně větrejte místnosti, ve kterých pobýváte. Kapénky se tak rozptýlí do prostředí a nemají možnost uchytit se v dýchacích cestách.
 • Důležité je také si pravidelně mýt ruce. Po cestě autobusem nebo odemykání několika dveří ve společných prostorách je lepší na to nezapomenout. Pokud je třeba rychlé řešení během dne, lze doporučit i antibakteriální gely.
 • Pokud smrkáte, jsou lepší papírové kapesníky, které se po použití vyhodí.
 • Je potřeba zajistit stravu bohatou na vitamíny, nevyhýbat se ovoci a zelenině, což je rozhodující zvláště u dětí.
 • V neposlední řadě je důležité se dobře oblékat a nepodceňovat povětrnostní vlivy.
 • Vhodnou prevencí pro posílení imunity je pravidelný pohyb, procházky na čerstvém vzduchu, případně návštěva sauny a následné otužovací procesy.
 • Kvalitní a dostatečný spánek. Spánek pomáhá a urychluje regeneraci a rekonvalescenci.

U mimořádných případů může chřipka končit úmrtím v prvních dnech onemocnění za příznaků těžké intoxikace, a to i u lidí do té doby zcela zdravých. Nekomplikované onemocnění trvá přibližně jeden týden, avšak u značné části případů dochází ke komplikacím, jako je např. zánět středního ucha, zánět dutin a zápal plic. Komplikace chřipky, zejména zápal plic, ohrožují především život osob oslabených jinou chronickou nemocí nebo lidí ve vysokém věku.

Zdroj: www.webmd.com, www.mzcr.cz

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 243 lidí

Mohlo by vás zajímat

Co je to pandemie chřipky?

Slovo chřipka - influenza bylo do angličtiny převzato z italštiny. Původním zdrojem chřipkové infekce jsou domácí zvířata.

Uvažujete o očkování proti chřipce? Teď je na něj ta nejvhodnější doba.

Vysoké horečky, zimnice, třesavka, kašel, únava a silné bolesti hlavy, svalů a kloubů. Podobné nepříjemnosti mohou s nastupujícím podzimem potrápit téměř každého. Chřipkový virus si nevybírá a nakazit se může každý bez výjimky - malé dítě, školák, dospělý v produktivním věku od kolegy v práci, těhotná žena v MHD i senior v nákupním středisku. Nejúčinnější prevencí chřipky je očkování. Ovšem je potřeba ho podstoupit ještě před nástupem chřipkové sezóny, aby si tělo stačilo včas vytvořit protilátky. Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je právě teď.

Chřipku nepřecházejte, riskujete vážné komplikace

Chřipku mnozí z nás považují za banální onemocnění, které se mnohdy nezdráháme přechodit. Pokud ale chřipku neléčíte a nedáte organismu dostatek klidu na to, aby nemoc zvládl, mohou přijít komplikace od zánětu srdečního svalu po zápal plic, které mohou v některých případech končit až tragicky.

Přestože čeští senioři mají strach z chřipky a jejích následků očkování podceňují

Z chřipky máme respekt, mohla by nám podkopat zdraví a navždy omezit kvalitu našeho života, přiznávají čeští senioři. Strach mají zejména z toho, že by se už nedostali zpět do původní kondice a nemohli se věnovat svým koníčkům. Přesto o očkování uvažuje jen málo z nich.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.