Sedm až osm set tisíc lidí v zemi trpí chronickou obstrukční plicní nemocí, která může člověk úplně ochromit.
Je to chřipka nebo jen nachlazení?
Je důležité znát rozdíl mezi chřipkou a nachlazením...
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3495x )
CHOPN (Chronická obstrukční plicní nemoc) je velmi častým onemocněním a nejčastější příčinou návštěv u plicních lékařů. Příznaky a rizika vzniku bývají opomíjeny. Většina nemocných přichází k praktickým a plicním lékařům pozdě, tj. až při dušnosti, která omezuje jejich různou životní aktivitu.
CHOPN je zánětlivá nemoc plic, která způsobuje zúžení dýchacích cest. Ty se stávají méně průchodnými a náchylnějšími k infekcím. Lidé, kteří trpí CHOPN, jsou zároveň více ohroženi nádory plic. Choroba navíc zhoršuje průběh dalších nemocí, především kardiovaskulárních. Klíčové pro oslabení projevů CHOPN je její včasné odhalení. Podstoupit spirometrické vyšetření by proto měl každý, u koho se ve dvou po sobě jdoucích letech objeví kašel přetrvávající alespoň tři měsíce.
Mezi rizikové faktory pro vznik CHOPN patří:
To, který faktor u konkrétní osoby způsobí rozvoj choroby, je dáno nejen intenzitou a pravidelností jeho působení na organismus, ale také genetickými předpoklady.
Závažnost onemocnění určují hlavně subjektivní důsledky z hlediska pacienta – dušnost, kašel, vykašlávání, míra soběstačnosti vzhledem k chorobě. Je to velmi důležité pro správné stanovení léčby a lékaři proto předkládají pacientům tzv. dotazník CAT. Jde o soubor osmi otázek, na které nemocný jednoduše odpoví zaškrtnutím příslušného políčka s určitou bodovou hodnotou. Součet těchto dílčích hodnot udává celkové „skóre“, které umožňuje posoudit závažnost dopadu nemoci na konkrétního pacienta.
Z příznaků je nejzávažnější dušnost, která je u CHOPN typicky závislá na stupni tělesné zátěže. Proto se také k posouzení dušnosti u CHOPN používá mezinárodně uznávaná pěti- stupňová škála dušnosti, kterou vyvolá různě intenzivní tělesný pohyb(viz tabulka).
Příznaky se objevují nejprve jen při zvýšené námaze, ale pak i v klidu. Na vině je chronický zánět průdušek, který vede k jejich zužování a tvorbě hlenu. Mnoho lidí si myslí, že jsou to přirozené důsledky jejich letitého kouření, práce v prašném prostředí, prodělané dýchacího onemocnění, nebo vyššího věku a proto k lékaři nejdou. Dělají tím ale osudovou chybu. Jen včasná diagnóza a léčba dokáže zkvalitnit a prodloužit jejich život.Příznaky CHOPN se často objevují až ve chvíli, kdy došlo k závažnému poškození plicní tkáně a postupem času se příznaky ještě zhoršují. U chronické bronchitidy je nejčastějším symptomem kašel, který je přítomen nejméně po tři měsíce v roce, dva roky po sobě.
Mezi další příznaky CHOPN patří:
Lidé s CHOPN často zažívají epizody nazývané exacerbace, během kterých se jejich symptomy zhorší a jsou přítomny po několik dní i déle.Diagnóza CHOPNK podezření na CHOPN pomáhají informace o příznacích CHOPN, ale zásadním je vyšetření funkce plic, spirometrie provedená před a po inhalaci léku rozšiřujícího průdušky. Podle výsledku lze rozdělit bronchiální obstrukci na čtyři stupně: lehkou, středně těžkou, těžkou a velmi těžkou. Poté se stanoví další vyšetřovací postup. K dalším důležitým vyšetřením patří účelně stanovené podrobné vyšetření plicních funkcí, 6minutový test chůzí a pátrání po souvislostech se srdečním onemocněním, postižením horních dýchacích cest a po bronchiálním astmatu.
Cílem léčby je:
Léčbu je nutné cíleně zaměřit na jednotlivé typy CHOPN a vždy individuálně směřovat léčbu na každého jednotlivce podle zjištěných nálezů a optimalizovat ji (její snášenlivost, pravidelnost a dlouhodobost).
Léčbu lze rozdělit do čtyř kroků:
1.krok: Omezit nebo odstranit rizikové faktory (aktivní, pasivní kouření, znečištění ovzduší jinými škodlivinami, infekce dýchacích cest)
2.krok: Univerzální léčba všech typů CHOPN je zaměřena na:a) snížení tíže a počtu příznaků krátkodobě působícími inhalovanými léky,tj. podávanými podle potřeby, a dlouhodobě působícími léky inhalovanými pravidelně, vychovávat ke správné inhalační techniceb) zvýšení tolerance tělesné zátěže - hlavně plicní rehabilitacíc) zlepšení kvality života (tělesná aktivita, dieta, očkování proti infekci, léčba přidružených nemocí)
3.krok: Cílená léčba podle zmíněných jednotlivých typů CHOPN. To znamená např. intenzivní eliminaci sekretu a infekce u CHOPN s bronchiektaziemi nebo u opakovaných zhoršení a při bronchitickém typu, nebo kombinace bronchodilatačních léků s inhalačními kortikoidy u typu CHOPN s astmatem
4.krok: Týká se nejtěžších stadií CHOPN, tj. léčby dechové nedostatečnosti akritických stavů (domácí kyslíková léčba, umělá plicní ventilace, plicní transplantace apod.).
Prognóza CHOPN je závažným problémem, neboť současná medicína umí zpomalit zhoršování nemoci, ale nedokáže CHOPN zabránit i když je léčba komplexní a finančně nákladná. Proto je prevence této nemoci stejně důležitá jako léčba. CHOPN se stává civilizační nemocí a je zvyšující se příčinou úmrtí mezi nemocemi ve světě i v ČR.
Zdroj: www.copn.cz
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi