Máte potíže s dýcháním? Zkontrolujte riziko CHOPN.

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2931x )

CHOPN (Chronická obstrukční plicní nemoc) je velmi častým onemocněním a nejčastější příčinou návštěv u plicních lékařů. Příznaky a rizika vzniku bývají opomíjeny. Většina nemocných přichází k praktickým a plicním lékařům pozdě, tj. až při dušnosti, která omezuje jejich různou životní aktivitu.

shutterstock.com

CHOPN je zánětlivá nemoc plic, která způsobuje zúžení dýchacích cest. Ty se stávají méně průchodnými a náchylnějšími k infekcím. Lidé, kteří trpí CHOPN, jsou zároveň více ohroženi nádory plic. Choroba navíc zhoršuje průběh dalších nemocí, především kardiovaskulárních. Klíčové pro oslabení projevů CHOPN je její včasné odhalení. Podstoupit spirometrické vyšetření by proto měl každý, u koho se ve dvou po sobě jdoucích letech objeví kašel přetrvávající alespoň tři měsíce.

Co vše může způsobit CHOPN?

Mezi rizikové faktory pro vznik CHOPN patří:

 • Kouření tabáku: Nejvíce význačný rizikový faktor vzniku CHOPN je dlouhodobé kouření. Čím více let kouříte a čím více krabiček denně, tím větší je vaše riziko. Kuřáci vodní dýmky, cigaret, marihuany a lidé, kteří jsou velmi vystavováni pasivnímu kouření, jsou ve velkém riziku.
 • Kombinace astma (chronického onemocnění dýchacích cest) a kouření: Tato kombinace zvyšuje riziko CHOPN.
 • Expozice prachu a chemikáliím v zaměstnání: Dlouhodobá expozice chemickým výparům a prachu v zaměstnání může dráždit vaše plíce a způsobovat v nich záněty.
 • Věk: CHOPN se vyvíjí pomalu v průběhu let, takže většina lidí je nejméně 35 let stará, když se začnou objevovat příznaky.
 • Genetika: Nepříliš časté genetické onemocnění známé jako alfa-1-antitrypsin deficience je zdrojem některých případů CHOPN. Jiné genetické faktory pravděpodobně činí některé kuřáky více náchylnými k této nemoci.

To, který faktor u konkrétní osoby způsobí rozvoj choroby, je dáno nejen intenzitou a pravidelností jeho působení na organismus, ale také genetickými předpoklady.

Kdy je třeba pomyslet na CHOPN

Závažnost onemocnění určují hlavně subjektivní důsledky z hlediska pacienta – dušnost, kašel, vykašlávání, míra soběstačnosti vzhledem k chorobě. Je to velmi důležité pro správné stanovení léčby a lékaři proto předkládají pacientům tzv. dotazník CAT. Jde o soubor osmi otázek, na které nemocný jednoduše odpoví zaškrtnutím příslušného políčka s určitou bodovou hodnotou. Součet těchto dílčích hodnot udává celkové „skóre“, které umožňuje posoudit závažnost dopadu nemoci na konkrétního pacienta.

Příznaky CHOPN

Z příznaků je nejzávažnější dušnost, která je u CHOPN typicky závislá na stupni tělesné zátěže. Proto se také k posouzení dušnosti u CHOPN používá mezinárodně uznávaná pěti- stupňová škála dušnosti, kterou vyvolá různě intenzivní tělesný pohyb (viz tab.1)

mMRC – modifikované stupně dušnosti dle Britské lékařské výzkumné rady
StupněPopis dušnosti
0 mám dušnost jen při veliké tělesné námaze
1 obtížně dýchám při rychlé chůzi po rovině, nebo když jdu do kopečka
2 pro dušnost jdu po rovině pomaleji než lidé stejného věku, nebo musím zastavit, když jdu svým tempem po rovině
3 musím se pro dušnost zastavit asi po sto metrech, nebo po několikaminutové chůzi po rovině
4 mám takovou dušnost, která mi brání opouštět dům, nebo jsem dušný při oblékání, svlékání

Příznaky se objevují nejprve jen při zvýšené námaze, ale pak i v klidu. Na vině je chronický zánět průdušek, který vede k jejich zužování a tvorbě hlenu. Mnoho lidí si myslí, že jsou to přirozené důsledky jejich letitého kouření, práce v prašném prostředí, prodělané dýchacího onemocnění, nebo vyššího věku a proto k lékaři nejdou. Dělají tím ale osudovou chybu. Jen včasná diagnóza a léčba dokáže zkvalitnit a prodloužit jejich život.

Příznaky CHOPN se často objevují až ve chvíli, kdy došlo k závažnému poškození plicní tkáně a postupem času se příznaky ještě zhoršují. U chronické bronchitidy je nejčastějším symptomem kašel, který je přítomen nejméně po tři měsíce v roce, dva roky po sobě.

Mezi další příznaky CHOPN patří:

 • Dušnost, hlavně při fyzických aktivitách
 • Sípání
 • Bolest na hrudi
 • První věc, kterou po ránu musíte udělat je vyčistit si hrdlo, protože vaše plíce produkují velké množství hlenu
 • Chronický kašel s množstvím hlenu, který může být průhledný, bílý, žlutý nebo nazelenalý
 • Modrání rtů nebo nehtů (cyanóza)
 • Časté respirační infekce (infekce dýchacích cest)
 • Únava
 • Neúmyslný úbytek hmotnosti (v pozdějších fázích)

Lidé s CHOPN často zažívají epizody nazývané exacerbace, během kterých se jejich symptomy zhorší a jsou přítomny po několik dní i déle.

Diagnóza CHOPN

K podezření na CHOPN pomáhají informace o příznacích CHOPN, ale zásadním je vyšetření funkce plic, spirometrie provedená před a po inhalaci léku rozšiřujícího průdušky. Podle výsledku lze rozdělit bronchiální obstrukci na čtyři stupně: lehkou, středně těžkou, těžkou a velmi těžkou. Poté se stanoví další vyšetřovací postup. K dalším důležitým vyšetřením patří účelně stanovené podrobné vyšetření plicních funkcí, 6minutový test chůzí a pátrání po souvislostech se srdečním onemocněním, postižením horních dýchacích cest a po bronchiálním astmatu.

Léčba CHOPN

Cílem léčby je:

 • zmírnit příznaky (léky, plicní rehabilitací, druhotnou prevencí)
 • zpomalit pokles plicních funkcí a přirozené zhoršování stavu vlivem věku a souběžných nemocí
 • zlepšit kvalitu života (udržet vhodnou tělesnou aktivitu, zabránit náhlým zhoršením, léčit souběžné nemoci a prodloužit život

Léčbu je nutné cíleně zaměřit na jednotlivé typy CHOPN a vždy individuálně směřovat léčbu na každého jednotlivce podle zjištěných nálezů a optimalizovat ji (její snášenlivost, pravidelnost a dlouhodobost).

Léčbu lze rozdělit do čtyř kroků:

1.krok: Omezit nebo odstranit rizikové faktory (aktivní, pasivní kouření, znečištění ovzduší jinými škodlivinami, infekce dýchacích cest)

2.krok: Univerzální léčba všech typů CHOPN je zaměřena na:a) snížení tíže a počtu příznaků krátkodobě působícími inhalovanými léky,tj. podávanými podle potřeby, a dlouhodobě působícími léky inhalovanými pravidelně, vychovávat ke správné inhalační techniceb) zvýšení tolerance tělesné zátěže - hlavně plicní rehabilitacíc) zlepšení kvality života (tělesná aktivita, dieta, očkování proti infekci, léčba přidružených nemocí)

3.krok: Cílená léčba podle zmíněných jednotlivých typů CHOPN. To znamená např. intenzivní eliminaci sekretu a infekce u CHOPN s bronchiektaziemi nebo u opakovaných zhoršení a při bronchitickém typu, nebo kombinace bronchodilatačních léků s inhalačními kortikoidy u typu CHOPN s astmatem

4.krok: Týká se nejtěžších stadií CHOPN, tj. léčby dechové nedostatečnosti akritických stavů (domácí kyslíková léčba, umělá plicní ventilace, plicní transplantace apod.).

Prognóza CHOPN je závažným problémem, neboť současná medicína umí zpomalit zhoršování nemoci, ale nedokáže CHOPN zabránit i když je léčba komplexní a finančně nákladná. Proto je prevence této nemoci stejně důležitá jako léčba. CHOPN se stává civilizační nemocí a je zvyšující se příčinou úmrtí mezi nemocemi ve světě i v ČR. 

Den otevřených ordinací plicních lékařů - 21. listopadu 2018

Letošní Den otevřených ordinací plicních lékařů přinese zapojení řady odborných pracovišť po celé České republice.

Jejich seznam je zde ke stažení ve formátu .pdf

chopn

Zdroj: www.copn.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 563 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Vdechněte inhalátorům nový život

Neodhazujte použité a expirované inhalátory do koše, vracejte je do lékáren.

Plicní lékaři hledají 300 000 lidí s CHOPN

„Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a změnou životních návyků. V počátečních stadiích ji však lidé zaměňují za astma, nebo její projevy ignorují.

Chronická obstrukční plicní choroba

Hlavní příčinou chronické bronchitidy je kouření cigaret. Čím vyšší je spotřeba cigaret, tím hůře.

Máte problémy s dýcháním? Jděte na spirometrii, radí odborníci

Během následujících pár měsíců by chtěli odborníci přesvědčit pacienty i lékaře, aby si víc uvědomili výhody spirometrie. Vyšetření, které dokáže rychle a spolehlivě odhalit nemoci plic a dýchacích cest. Umožní tak včasnou a hlavně správnou léčbu. "Pro pacienty i pro lékaře je včasné odhalení nemoci základním předpokladem k úspěšné léčbě," říká prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc., předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti. V České republice trpí dýchacími potížemi odhadem 20 procent populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.