Jak na zklidnění žaludku po zvracení?
Dá se to říct asi takhle: jejich vliv je někdy hodně patrný, ale přesto se dá až na některé fatální případy ovlivnit. A to právě životním stylem.
"Ten kdo má nepříznivé dědičné vybavení, se u některých chorob jejich vzniku neubrání - příkladem jsou vrozené vady srdeční. U jiných komplexních onemocnění, jako je například ateroskleróza, se ale životním stylem, dietou a vůbec životosprávou dá hodně ovlivnit," říká kardiolog Michael Aschermann, předseda odborné České kardiologické společnosti. A doplňuje příklad: někdo má geneticky vyšší hladiny cholesterolu, ale drží dietu, sportuje, nekouří, hlídá si krevní tlak a třeba bere i léky na snížení hladiny cholesterolu - pak může vzniku aterosklerózy mnoho let úspěšně předcházet a některé její komplikace jako je třeba obávaný infarkt myokardu se nemusí vůbec projevit.
Naproti tomu, pokud bude člověk s stejným zděděným rizikem žít nezdravě a případně se ještě smíří s tím, že "my to máme v rodě", bude mít kolem čtyřicítky kromě vysokého cholesterolu problém s obezitou a infarkt mu bude hrozit už v tomto věku.
Podobně ovlivňuje životní styl také riziko vzniku zhoubného nádoru - dědičnost zde sice zvláště u některých typů karcinomu má velký vliv, ale přesto není třeba smířit se s tímto nebezpečím a nesnažit se mu aktivně předcházet. Řeč je například o rodinném zatížení nádory tlustého střeva a konečníku, kde by ke zdravému životnímu stylu měly automaticky patřit preventivní prohlídky.
"Pokud je nějaká choroba skutečně dědičná, tak se jen zdravým životním stylem překonat nedá, obecně ale nezdravý životní styl může stav zhoršit," uvedl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Navíc, nezdravý životní styl sám o sobě pak přímo radikálně zvyšuje riziko některých nádorů. "Na prvním místě je to kouření, tato stále opakovaná a stále opomíjená neřest dramaticky zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny plic, ale i močového měchýře, prsu a dalších," upozornil profesor Vorlíček. Jako zajímavost uvedl, že v blízké budoucnosti se u některých nádorů předpokládá genová terapie.
Přidat nový komentář