Je pravda, ze cim je ochranny slunecni faktor opalovacich kremů vyssi, tim dele trva, nez se krasne opalime?dekuji
Na vznik kruhů pod očima má vliv několik faktorů
Hlavní roli hraje genetika. Každý člověk je k tvorbě kruhů pod očima náchylný jinak. Objevit se mohou v jakémkoli věku a trápí ženy i muže.
„Kůži pod očima máme od narození tenčí než jinde na těle. U všech se s věkem dále ztenčuje a současně ubývá podkožního tuku v obličeji. Jsou tak snadněji viditelné cévy, které propůjčují očnímu okolí tmavší odstín. Vliv na namodralý nádech může mít také zvýšená produkce pigmentu melaninu v očním okolí. I když je nejčastější příčinou vzniku kruhů pod očima genetika, vliv má spousta vnějších faktorů – časté vystavování UV záření, hormonální změny, nedostatek železa, nedostatečný pitný režim, stres, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, špatná životospráva, alergie, nedostatek spánku a mnoho dalšího. Objevit se mohou například během těhotenství,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Kruhy pod očima jako varovný signál těla
Kruhy pod očima mohou být také varovným signálem, že je uvnitř těla něco špatně. Bývají spojovány například s onemocněním štítné žlázy. Objevují se při onemocnění srdce, ledvin, jater či trávicího systému. Na tmavé zbarvení mohou mít vliv i některé léky.
Babské rady obvykle fungují jen krátkodobě
Tak jako existuje mnoho příčin vzniku kruhů pod očima, je známa i spousta „lidových rad“, jak se jich zbavit. Většina ale funguje jen krátkodobě.
„Studené obklady zúží cévy pod kůží, tím zmírní kruhy pod očima, avšak jen na chvíli. Podobný účinek mají i čajové sáčky s černým či zeleným čajem obsahující kofein. Masáže očního okolí napomáhají lepšímu proudění krve, čímž se modravé zabarvení redukuje. Plátky brambor či okurky jistě ničemu neuškodí, ale s největší pravděpodobností ani problém dlouhodobě nevyřeší,“ vyjmenovala Bohdana Polišenská, lékařka oční kliniky Gemini.
Jak se zbavit kruhů pod očima
Odstraněním kruhů pod očima se zabývají výrobci kosmetiky či kliniky estetické medicíny, ale i jiná zdravotnická zařízení. Způsobů, jak se „namodralé kůže“ pod očima zbavit, je vícero.
„Při úbytku tuku s propadlinami pod očima je vhodná aplikace výplně s kyselinou hyaluronovou či aplikace intradermálních nití, které zároveň pomáhají zpevnit jemnou kůži. Existují i laserové metody jako například IPL laser, které mohou zmírnit kruhy pod očima způsobené zvýšenou pigmentací. Pro udržení dobrého stavu očního okolí je důležitá pravidelná péče, která zároveň pomáhá předcházet vzniku hlubokých vrásek. K té patří používání krémů určených pro oční okolí, vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálů, pravidelný pitný režim a dostatek spánku,“ doplnila Bohdana Polišenská.
Některé zákroky a kosmetika představují hrozbu pro zrak
Zákroky a kosmetika ale mohou představovat riziko pro samotný zrak. Pokud se člověk rozhodne pro odstranění kruhů pod očima, vyplatí se kosmetiku nebo kliniku velmi pečlivě vybírat.
„Krémy s hydrochinonem mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny kůže. Retinoidy, které se užívají zejména k léčbě kožních onemocnění, se nesmí používat v těhotenství – mohou poškodit vývoj plodu. Laserové metody jsou pak spojeny s nutnou ochranou samotných očí kvůli prevenci zánětu. Použití chemického peelingu či bělicích prostředků je kontroverzní, na jemné kůži očního okolí může vyvolat alergickou reakci, a pokud se dostane do oka, tak i oční zánět. V krajním případě hrozí ztráta zraku při neodborné aplikaci výplně,“ upozornil Pavel Stodůlka z oční kliniky Gemini.
Zdroj: www.gemini.cz