Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-pro-klouby

Co to je nordic walking?

( | přečteno: 9006x )

Nordic walking lze velmi volně přeložit jako severský styl chůze. Poprvé byl jako samostatný sport předveden veřejnosti ve Finsku, na jaře roku 1997. Od té doby se rozšířil přes další skandinávské země do západní a nyní i střední Evropy.

shutterstock.com
Velkou popularitu má již několik let hlavně v německy mluvících zemích.

Nordic walking se vyvinul z letních tréninkových aktivit běžkařů, kteří hledali takový druh sportu, který by co nejvíce připomínal běh na lyžích. Podobně jako při něm je do pohybu zapojeno až devadesát procent všech svalů na těle. Je tak mnohem účinnější při spalování kalorií než klasická chůze nebo běh.

Jeho základem je chůze se dvěma holemi, díky čemuž se každého kroku aktivně účastní i celá horní polovina těla. Na cestě lze pak dělat přestávky vyplněné posilovacími a protahovacími cviky, při nichž se opět využívá holí. Pro děti je možné vymýšlet nejrůznější hry.

Předností ve srovnání s během je, že při nordic walkingu - jako při chůzi - odpadá fáze letu vzduchem a následný dopad na zem. Znamená to, že je mnohem ohleduplnější ke kloubům a vazům nohou. Proto bývá doporučován i lidem s nadváhou nebo s ortopedickými problémy. Při tomto pohybu se rovněž posiluje srdeční a oběhový systém, zlepšuje celková koordinace a uvolňuje se napětí svalů v oblasti ramen a týla. Díky tomu působí preventivně proti bolestem zad hlavně u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání. Na rozdíl od většiny jiných sportů lze s nordic walkingem začít prakticky kdykoli a kdekoli, tj. vyrazit z domu a vydat se na cestu, a to v jakémkoli ročním období. Chodit může člověk sám i s rodinou nebo přáteli. Protože intenzita námahy není podmíněna rychlostí chůze, ale způsobem provádění jednotlivých pohybů při ní, mohou spolu na výlet vyrazit i lidé s nestejnou fyzickou kondicí a ani jeden nebude mít pocit promarněného času.

Jediným nezbytným vybavením jsou speciální hůlky. Vše ostatní většina lidí má - jsou to především boty na lehkou turistiku a oblečení sportovního rázu.

V ČR existuje Česká asociace nordic walking (www.czech-nordicwalking.com), na jejíchž stránkách se lze dozvědět více podrobností o tomto sportu, ale také například zjistit kontakty na školení a kursy NW.

Zdroj:
Petr Nesvadba, Test servis

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Sport a cvičení
Partner rubriky Sport a cvičení

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vse-pro-klouby

Anketní otázka

Vyskytly se u vás někdy bradavice?

Zatím hlasovalo 940 lidí

Mohlo by vás zajímat

Pravidla bezpečnosti při zimních sportech

Je úplně jedno, jaký typ zimního sportu si vyberete, největší prioritou by měla být bezpečnost. Zde předkládáme několik upozornění, které je třeba mít na paměti před tím, než vyrazíme do hor.

Zdravá výživa a sport

Rekreační sportovci a vůbec všichni aktivně žijící lidé by měli ve svém stravování dodržovat určitá pravidla. Dát si před návštěvou posilovny několik knedlíků se smetanovou omáčkou není právě to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce