Inzerce

Co to je nordic walking?

( | přečteno: 8669x )

Nordic walking lze velmi volně přeložit jako severský styl chůze. Poprvé byl jako samostatný sport předveden veřejnosti ve Finsku, na jaře roku 1997. Od té doby se rozšířil přes další skandinávské země do západní a nyní i střední Evropy.

shutterstock.com
Velkou popularitu má již několik let hlavně v německy mluvících zemích.

Nordic walking se vyvinul z letních tréninkových aktivit běžkařů, kteří hledali takový druh sportu, který by co nejvíce připomínal běh na lyžích. Podobně jako při něm je do pohybu zapojeno až devadesát procent všech svalů na těle. Je tak mnohem účinnější při spalování kalorií než klasická chůze nebo běh.

Jeho základem je chůze se dvěma holemi, díky čemuž se každého kroku aktivně účastní i celá horní polovina těla. Na cestě lze pak dělat přestávky vyplněné posilovacími a protahovacími cviky, při nichž se opět využívá holí. Pro děti je možné vymýšlet nejrůznější hry.

Předností ve srovnání s během je, že při nordic walkingu - jako při chůzi - odpadá fáze letu vzduchem a následný dopad na zem. Znamená to, že je mnohem ohleduplnější ke kloubům a vazům nohou. Proto bývá doporučován i lidem s nadváhou nebo s ortopedickými problémy. Při tomto pohybu se rovněž posiluje srdeční a oběhový systém, zlepšuje celková koordinace a uvolňuje se napětí svalů v oblasti ramen a týla. Díky tomu působí preventivně proti bolestem zad hlavně u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání. Na rozdíl od většiny jiných sportů lze s nordic walkingem začít prakticky kdykoli a kdekoli, tj. vyrazit z domu a vydat se na cestu, a to v jakémkoli ročním období. Chodit může člověk sám i s rodinou nebo přáteli. Protože intenzita námahy není podmíněna rychlostí chůze, ale způsobem provádění jednotlivých pohybů při ní, mohou spolu na výlet vyrazit i lidé s nestejnou fyzickou kondicí a ani jeden nebude mít pocit promarněného času.

Jediným nezbytným vybavením jsou speciální hůlky. Vše ostatní většina lidí má - jsou to především boty na lehkou turistiku a oblečení sportovního rázu.

V ČR existuje Česká asociace nordic walking (www.czech-nordicwalking.com), na jejíchž stránkách se lze dozvědět více podrobností o tomto sportu, ale také například zjistit kontakty na školení a kursy NW.

Zdroj:
Petr Nesvadba, Test servis
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 378 lidí

Mohlo by vás zajímat

Odborník radí: Ve zralém věku se dietám raději vyhněte

Po vánočním klidu a svátečním hodování volí mnoho lidí v prvních měsících nového roku raději půst s vidinou rychlého shození přebytečných kil. Těch se často zbavují nezdravou cestou bez ohledu na vlastní organismus.

Neduhy Čechů při sportu: pijeme pozdě a podceňujeme přípravu

Ať už je to cyklistika, volejbal nebo běh, sportem obecně vyplňuje svůj volný čas čím dál tím víc Čechů, a upřednostňuje ho tak například před sezením u počítače nebo televize. Při této bohulibé činnosti ale dělá mnoho z nich chyby. Řada rekreačních sportovců pije při sportu správné tekutiny, doplňuje je ale až příliš pozdě. Závažnějším problémem je ale to, že většina z nich začíná sportovat bez potřebné přípravy těla na zátěž a zahřátí svalů. Vystavuje se tak riziku zdravotních komplikací.

Největší mýty o běhání – co je pravda a co výmluvy?

Běhání je fenomén dnešní doby, který si na svoji stranu získává stále více lidí. Přemýšlíte, jestli se přidat k „bláznům“, kteří i po náročném pracovním dni raději místo odpočinku u televize nazují boty a vyběhnou? Pokud váháte, protože se ztrácíte v nepřeberném množství informací, které se o běhání napsaly, už nemusíte. Vybrali jsme pro vás totiž ve spolupráci s běžeckým guru Milošem Škorpilem nejčastější mýty o běhání, abyste se zbytečně nebáli začít.

Začínáte běhat? Vyvarujte se častých chyb

Jarní počasí přímo svádí k tomu, abychom na nějakou dobu opustili prostředí posiloven a vyrazili sportovat do přírody. Jedním z nejúčinnějších kondičních, ale i kardio cvičení je běh. Jak se při našich prvních pokusech nezranit?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.