Inzerce

Únavová zlomenina

7. června 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 11286x

Únavová zlomenina je nepříjemné zranění, které může potkat jakéhokoliv sportovce, od rekreačních až po ty vrcholové. Ohroženou skupinou jsou rovněž lidé s osteoporózou, jejichž kosti jsou oslabené vlivem onemocnění, tudíž náchylnější k poškození i při normální zátěži. Její záludnost spočívá v tom, že nepřichází až tak náhle, jako když si prostě něco zlomíte.

foto: shutterstock.com

Únavová zlomenina (stress fracture) je poměrně častou diagnózou vyskytující se převážně u pacientů, kteří mají trvalou fyzickou zátěž, například sportovci nebo profesionální vojáci, ale i u těch, kteří se najednou rozhodnou, že budou sportovat a s nepřiměřenou aktivitou to přeženou.

Jak únavová fraktura vzniká?

Únavová zlomenina vzniká na podkladě cyklického přetěžování a nerovnováhy mezi tvorbou a resorpcí kostní tkáně, je tedy výsledkem neschopnosti kosti regenerovat. V namáhané kosti se vlivem nárazově zvýšené zátěže tvoří mikrotrhlinky, které jsou schopny se rychle zahojit, pokud na to mají dostatek času. Nejčastěji vznikají na nosných kostech dolních končetin: lýtková, stehenní a drobné záprstní kůstky nohy. Je-li nepřiměřená zátěž dlouhodobá, začne se zprvu malá oblast poranění rozšiřovat postupně o další mikrotrhlinky. Pokud tento proces přetrvává, dochází ke kompletnímu zlomení zasažené kosti. Pro správnou léčbu je důležitá správná a včasná diagnostika, která u tohoto onemocnění není vždy zcela jednoznačná.

Rizikové faktory

 • druh sportu - nejčastější u atletů, běžců, basketbalistů, volejbalistů, hokejistů, tenistů, tanečníků, vojáků
 • zvýšená aktivita - přechod ze sedavého zaměstnání do aktivního trénování
 • pohlaví - ženy v klimakteriu
 • architektonika klenby nožní - plochonoží, ale i vysoká klenba
 • onemocnění kostí - osteoporóza
 • nekvalitní obuv
 • kouření
 • poruchy příjmu potravy
 • nízká hladina vitamínu D

Příznaky únavové zlomeniny

Bolest je zpočátku nevýrazná, po zátěži zpravidla ustoupí. Postupně se zhoršuje, objevuje se i v klidu, citlivost na dotek je v určitém místě zvýšená a může se objevit i otok. Provedení pohybu je bolestivé až nemožné.

Diagnostika únavové zlomeniny

Z pohledu lékařského přístrojového vyšetření není vhodný klasický RTG snímek, protože čerstvá únavová zlomenina nemusí být na rentgenu vůbec vidět, na RTG snímku se zlomenina projeví až v pozdních stádiích. Volbu číslo jedna v tomto případě představuje magnetická resonance, kde jsou vidět abnormality charakteru otoku v kosti a okolních oblastech již po dvou dnech od rozvoje příznaků.

Léčba únavové zlomeniny

Rychlost uzdravení závisí na včasnosti odhalení problému a zahájení léčby. Doporučuje se klidový režim a odlehčení postižené končetiny. Pokud je zlomenina diagnostikována včas, lze se poté obejít i bez fixace postižené končetiny. V některých případech je zlomenina fixována pevnou bandáží nebo sádrovou fixací.

V akutním stadiu je doporučeno ledování k redukci otoku a zmírnění bolesti. Pro rychlejší regeneraci kostní tkáně je možné použíít fokusovanou rázovou vlnu, pomocí které se stimulují kostní buňky k rychlejší regeneraci. Dále je využíván také kinesiotaping k uvolnění přetížených svalových skupin.

Prevence únavové zlomeniny

Svou zátěž zvyšujte postupně a neváhejte oslovit nejen ve svých začátcích zkušeného trenéra. Trenér i fyzioterapeut vám pomůže s výběrem vhodných kompenzačních cvičení pro posílení a stabilizaci celého těla jako prevenci problémů z jednostranné zátěže, tak aby se přetěžované části těla ulevilo, a zároveň jste předešli vzniku únavové zlomeniny.

Nepodceňte výběr svého běžeckého obutí – nechte si poradit ve specializovaných prodejnách. Na mnoha místech jsou vybaveni diagnostikou došlapu.

Nedílnou součástí je i výživa. Při léčbě i v prevenci, pro všechny výkonnostní stupně dbejte dlouhodobě na dostatečné množství vitamínů a vápníku, kromě pestré stravy ideálně v kombinaci D3, vápník, hořčík. Vitamin D3 můžete přijímat v doplňcích stravy i ze slunečního záření. Z přirozených potravních zdrojů je největším zdrojem vápníku mák.

Únavové zlomeniny se mnohdy vracejí. Často nebývají totiž dobře doléčeny a sportovec začne trénovat moc brzy, aniž by byla odhalena a eliminována příčina, která zlomeninu vyvolala.

Zdroj: www.webmd.com

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Lidna (Křivice - vitamín D) 15. listopadu 2019, 12:22:20

  Já jsem ho dostala u doktorky na předpis a dávala jsem ho poctivě. Hodně jsem četla, že… Diskutovat

 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. listopadu 2019, 18:40:52

  Ahojte na dovolenke bolo super... mala som ešte napätia a občas úzkosti ale zvládla som to aj… Diskutovat

 • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 15. listopadu 2019, 13:02:28

  Pořídila jsem si elektronickou cigaretu, a straně mne to chytlo, akorát se moc nevyznám v… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.