Inzerce

Cysty ledvin jsou poměrně častým nálezem

21. března 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 18883x

Cysty ledviny jsou dutiny různé velikosti vyplněné tekutinou. Příčina jejich vzniku není jasná, může se na ní podílet ucpání drobných kanálků, které vedou tvořenou moč, nebo horší prokrvení v části ledviny. Cysty ledvin mohou být vrozené, vzniklé vývojem nebo získané. Může se vyskytovat jedna, několik nebo velké množství cyst na jedné ledvině.

foto: shutterstock.com

Cysty ledviny jsou dutiny vyplněné tekutinou nacházející se ve tkáni ledviny. Jejich původ není zcela jasný, výskyt stoupá s věkem, předpokládá se ucpávání vývodných kanálků ledvinné tkáně. Několik malých cyst lze považovat téměř jako normální nález.

Čtěte také: 7 signálů, že ledviny nefungují, jak by měly

Příznaky výskytu cyst ledvin

Naprostá většina prostých cyst ledvin je zcela bez klinických příznaků. Většinou se diagnostikují náhodně při ultazvukovém nebo CT vyšetření.
Vzácně, při rozměrech kolem 10cm a více, se může cysta projevit tlakem v bederní oblasti a může být i hmatná. Při krvácení do cysty nebo při infekci cysty mohou být bolesti v boku. Extrémně velká cysta také může způsobovat překážku v odtoku moči z ledviny a následné městnání v odvodném systému ledviny (hydronefrózu).

Čtěte také: Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Prosté cysty

Mají různou velikost od několika milimetrů do více než 10 cm. V převážně většině případů nemají žádné příznaky. Velmi vzácně je jejich počet tak vysoký, že svou přítomností redukují objem normální tkáně ledvin natolik, aby docházelo k selhání ledvin. Prosté cysty jsou vyplněny čirou tekutinou nebo mohou být prokrvácené, v tom případě může být nesnadné jejich odlišení od nádorových cyst.

Léčba

K léčbě se přistupuje ve většině případů při obtížích pacienta nebo při komplikacích. Tehdy je indikována punkce a vypuštění cysty s následnou sklerotizací, při níž se dutina cysty zjizví a cysta se nemůže opětovně naplnit. Výkon se provádí ambulantně, případně za krátkodobé hospitalizace. V lokální anestézii je umrtvena kůže a podkoží, pod kontrolou ultrazvukového a RTG přístroje je tenkou jehlou nabodnuta cysta, její obsah odsát a následně je aplikován speciální roztok (Aethoxysclerol) do dutiny, který způsobí sterilní zánět výstelky dutiny a následně zjizvení a zánik cysty. Pouhé odsátí tekutiny bez sklerotizace vede ve většině případů k recidivě onemocnění, i tak je znovuobjevení cysty možné. Tekutina z punkce je obvykle odeslaná na cytologické vyšetření.
Marsupializace cysty – při tomto zákroku se odstraní část stěny cysty a tím dojde vyléčení prosté cysty.
Velice vzácně je nutná resekce ledviny (odstranění části ledviny s cystou, je-li např. podezření na zhoubný nádor, zdravá část ledviny je ponechána), nebo nefrektomie (odstranění celé ledviny s cystou v případě, že není technicky proveditelná resekce).

Parapelvické (intrasinusoidální) cysty

Jedná se pravděpodobně o rozšíření mízních cév v okolí pánvičky ledviny. Cysty bývají velikosti 1-2 cm a jejich počet obvykle nepřesahuje 10. Mohou způsobovat mikroskopickou hematurii (přítomnost červených krvinek v moči), vzácně bolesti ledviny nebo vysoký krevní tlak (hypertenzi). Jejich vzhled při vyšetření ultrazvukem někdy může imitovat městnání moči v ledvině a je nutno toto rozlišit pomocí vylučovací urografie (rentgen močových cest po podání kontrastní látky do žíly) nebo CT. Pokud nezpůsobují žádné příznaky ani není podezření na zhoubný nádor, nevyžadují žádnou léčbu.

Čtěte také: Desatero pro zdravé ledviny

Autosomálně dominantní polycystóza ledvin

Jedná se o vrozené, genetické onemocnění. Patří mezi nejčastější dědičné onemocnění, které se obvykle začíná projevovat ve středním věku nemocného (mezi 30 a 50 lety). Dochází k postupnému selhávání funkce ledvin. Velice zřídka se choroba začíná projevovat již u plodu nebo v dětství. Ledviny jsou velmi zvětšené, obvykle hmatné, obsahují desítky až stovky cyst různé velikosti. Mezi cystami je zpočátku normální tkáň ledviny, později v průběhu nemoci se postupně mění v nefunkční vazivo. Pacienti mohou mít krev a bílkovinu v moči, bolesti v boku, bolesti břicha, hypertenzi, apod. Častá je přítomnost kamenů v ledvinách, která se v tomto případě velmi obtížně řeší. Současně se mohou vyskytovat cysty jater, slinivky, sleziny a plic, postižení srdečních chlopní, divertikly tlustého střeva a častější jsou také aneurysmata (výdutě) mozkových tepen. Léčbou je při komplikovaném průběhu (opakované infekce, krvácení) odstranění jedné nebo obou ledvin. V konečném stadiu selhání ledvin je nezbytná hemodialýza a zařazení na čekací listinu transplantace ledviny.

Získaná cystóza ledviny

Může se vyvinout až u 80 % pacientů s chronickým selháním ledvin, kteří jsou dlouhodobě hemodialyzovaní. Počet cyst je obvykle 3-5, ledviny mají normální velikost nebo jsou zmenšené. U tohoto onemocnění častěji vzniká zhoubný nádor ledviny – až u 25 % nemocných. Léčba obvykle není nutná, důležité je sledování cysty pomocí ultrazvuku a v případě podezření na karcinom jejich chirurgické odstranění.

Zdroj: www.cus.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 56 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Xy (Neurol) 21. srpna 2019, 06:52:51

    Pak jste ovsem nebyla v koncich, nemela silnou depresi ci uzkost, ktera je velmi patologicka a… Diskutovat

  • Vendy (operace krční páteře) 21. srpna 2019, 10:02:45

    Ahoj Jani.pises důchod nepřiznání?to snad po operaci krční páteře ani není možný? … Diskutovat

  • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. srpna 2019, 23:45:26

    Ahoj Kati,jo máš pravdu ležím ,leduju nohu která vypadá blbě fialovo modro napuchlá, mám… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.