Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Vysoký tlak a onemocnění ledvin – spojení časté i neznámé

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2351x )

Věděli jste, že přirozená konstrukce našeho těla způsobuje, že krevní tlak a onemocnění ledvin bývají úzce propojeny? Vysoký krevní tlak může být mnohdy jak příčinou, tak i komplikací spojenou s ledvinovým onemocněním.

shutterstock.com

Lidé s diagnózou spojenou s ledvinami a jejich onemocněním si mohou všimnout, že jim jejich lékař pozorně sleduje krevní tlak. Ptáte se proč? Pokud trpíte vysokým tlakem neboli hypertenzí, je pravděpodobnější, že se stav vašich ledvin bude zhoršovat a možná se objeví také problémy se srdcem. Proto je pravidelná kontrola krevního tlaku velice důležitá.

Čtěte také: Vysoký krevní tlak NEBOLÍ

Tichý, ale nebezpečný

Lidé, kteří mají vysoký tlak, o tom často vůbec nevědí: v běžném životě totiž nemají žádné potíže. Jediným způsobem, jak vysoký tlak bezpečně odhalit, je tedy jeho měření. Proto byste si tlak měli nechat změřit při každé návštěvě lékaře.
„Pokud trpíte onemocněním ledvin, lékař vám může zároveň provést krevní testy, aby zkontroloval funkci ledvin a hodnoty dalších látek, jako je například draslík. Zároveň lze také zjistit přítomnost bílkovin v moči, což může být další signál problémů s ledvinami. Není také od věci změřit si tlak občas sám doma,“ doporučuje MUDr. Roman Štilec, Ph.D., primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích.

Čtěte také: Varovné signály nemocných ledvin? Otoky, únava i vysoký krevní tlak

Souvislost mezi ledvinami a krevním tlakem

Vysoký krevní tlak může časem poškodit vaše cévy. Důležité orgány – například ledviny – pak mohou začít trpět nedostatečným přívodem krve. Vysoký tlak také poškozuje malé filtrační jednotky v ledvinách a ty potom mohou přestat odstraňovat odpadní látky a přebytečné tekutiny z krve. Výsledkem může být nahromadění přebytečných tekutin v cévách, a ještě větší zvýšení krevního tlaku. Vysoký krevní tlak může být také příznakem onemocnění ledvin; ty totiž hrají klíčovou roli při udržování tlaku v normě. Nemocné ledviny nejsou schopné tlak účinně regulovat, a ten v důsledku toho stoupá.

Čtěte také: Krev v moči nelze podceňovat

Držte se předepsaného plánu

Pokud vám lékař zjistí vysoký tlak, dostanete od něj plán léčby. Jeho součástí budou pravděpodobně změny v životním stylu a léky.
„Dodržujte instrukce svého lékaře a sdělte mu každý problém či příznak, který se objeví. Léky je nutné brát i poté, co se váš krevní tlak vrátí k normálu – ukončení medikace musí nařídit lékař,“ doplňuje MUDr. Roman Štilec, Ph.D., primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích.

Mějte svůj krevní tlak pod kontrolou:

  • Choďte na všechny plánované lékařské prohlídky.
  • Zeptejte se lékaře, jak si měřit krevní tlak doma.
  • Naměřené hodnoty si každý den zapisujte a při prohlídce je ukažte lékaři.
  • Léky na snížení tlaku berte přesně, jak vám je lékař předepsal, a to i když se zrovna cítíte dobře.
  • Vedlejší účinky léků hlaste svému lékaři. Nikdy však nepřestávejte brát léky bez porady s lékařem.
  • Poctivě dodržujte dietu a cvičební plán.
  • Pokud potřebujete dietu upravit, navštivte nutričního terapeuta.
  • Nebojte se na cokoliv zeptat! Otázky si můžete sepsat a přinést je na prohlídku ke svému lékaři.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Samoměření krevního tlaku

Samoměřením krevního tlaku lze tlak zachytit v každodenních podmínkách. Ideální je provádět měření vždy jednou ráno a večer, přibližně ve stejnou dobu. Výsledky se poté i s užívanými léky zanesou do deníku.

Vysoký tlak - zvládnutelná hrozba

MUDr. Samuel Heller, II. interní klinika, 2. května 2002

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce