Inzerce

Děti a kontaktní čočky: Rozhodující není věk, ale schopnost o ně pečovat

7. září 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3266x

Brýle, nebo čočky? Dát dětem na výběr stojí za to hned z několika důvodů. Nejvýraznějším bývá naléhání samotných dětí, které brýle nosit nechtějí ať už kvůli sportu, fyzickému vzhledu nebo posmívání spolužáků. V jakých případech se čočky pro děti hodí, od jakého věku je mohou nosit a na co dát pozor, radí Daniel Szarvas, kontaktolog e-shopu VašeČočky.cz.

foto: shutterstock.com

Proč děti nosí čočky?

Obvykle proto, že samy chtějí. Pro některé děti jsou totiž brýle zásadní překážkou při hrách a sportu, neboť omezují periferní vidění a zároveň hrozí rozbití brýlí a poranění střepy. Neméně důležitým důvodem je zapojení do kolektivu.
„Zejména děti se silnějšími dioptriemi se stávají terčem posměchu spolužáků a čočky jim tak můžou pomoci získat sebedůvěru,” vysvětluje Daniel Szarvas.

Věk není rozhodující

Dětem do 15 let může v ČR kontaktní čočky aplikovat pouze oftalmolog nebo optometrista pod přímým dohledem oftalmologa. Nejčastěji se dětem aplikují čočky kolem 13. roku, předpokládá se ale, že i mladší děti už okolo 8 let jsou schopné čočky samostatně nosit a pečovat o ně. Spíše než věk je ale rozhodující motivace, vyzrálost dítěte a zejména schopnost a zájem pečovat zodpovědně o čočky a zvládat hygienu spojenou s jejich nošením. V opačném případě hrozí stejně jako u zanedbání péče dospělou osobou eroze rohovky nebo zánět.

Podle čeho vyspělost dítěte posuzovat? Například podle schopnosti udržovat pořádek, uklízet po sobě, provádět malé pravidelné úkony jako sklízení nádobí nebo psaní domácích úkolů.

Čtěte také: Zánět spojivek u dětí

Čočky a miminka

Mýtus o nevhodnosti kontaktních čoček pro děti vyvrací i fakt, že lékaři dokonce v některých případech využívají čočky k léčbě vrozených vad u miminek.
„Klasickým příkladem je dětská afakie, tedy chybějící oční čočka. Je to vada vrozená a naštěstí poměrně vzácná. Jelikož se dětské oko neustále vyvíjí a roste, není možná náhrada chybějící čočky umělou nitrooční variantou. V těchto případech lze využít kontaktní čočku, která umožní takto postiženému oku správný vývoj ostatních zdravých částí oka,” uvádí Daniel Szarvas. Vhodným řešením mohou být čočky i v situacích, které by se u dospělého člověka řešily chirurgicky, ovšem u dítěte by zákrok vzhledem k nízkému věku mohl představovat problém.

Předškoláci a menší školáci

Zatímco u adolescentů bývají důvody pro nošení čoček zejména estetické, v předškolním a mladším školním věku se korekce kontaktními čočkami využívá především u malých sportovců. Dětem většinou nasazují a vyndávají čočky rodiče, kteří by měli být náležitě poučeni kontaktologem, jak s kontaktními čočkami zacházet a jak o ně pečovat. Tuto zodpovědnost je vhodné postupně na děti přenášet a učit je, aby si samy uměly čočky bezpečně nasadit a vyndat a také je udržovat.
„Jelikož menší děti mohou mít s manipulací s kontaktními čočkami přece jen problémy a zároveň jejich disciplinovanost v otázce hygieny a údržby čoček není často taková, jaká by měla být, jsou ideální volbou čočky jednodenní,” radí Daniel Szarvas.

Čtěte také: Umíte správně pečovat o své kontaktní čočky?

Navštivte odborníka

Nošení kontaktních čoček je pochopitelně možné na nějakou dobu vyzkoušet, a pokud by nesplnilo očekávání, může se dítě kdykoli vrátit k brýlím. V každém případě ale nejdříve navštivte s dítětem zkušeného oftalmologa. Ten vyhodnotí, zda jsou čočky pro dítě vhodným řešením, poradí s výběrem správného typu a parametrů, pomůže s aplikací a poskytne veškeré instrukce k následné péči o čočky.

Čtěte také: Okno nejen do duše: Oko ukáže až 500 zdravotních problémů

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 30 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • pič (vyhřezlá plotýnka) 18. srpna 2019, 18:33:28

    běžte makat a nic vas nebude bolet Diskutovat

  • Martin (Rivotril) 18. srpna 2019, 21:23:15

    skus gerodorm na spanie Diskutovat

  • Petr st. (Rivotril) 18. srpna 2019, 01:01:34

    Ahoj Michale, diky. Dostal jsem anginu, takze atb. byla nutna. Mne nespavost zpusobuji i vitaminy,… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.