Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Dětská cukrovka změní život celé rodině

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8887x )

V posledních letech zaznamenávají lékaři zvýšený nárůst dětské cukrovky (diabetu). Každým rokem v ČR takto vážně nemocných dětí přibude o 200 až 300.

shutterstock.com

 „Léčba tohoto autoimunitního onemocnění je poměrně složitá a představuje zátěž nejen pro dítě, ale i pro celou rodinu. Měření hladiny krevního cukru v krvi (glykémie), dávkování inzulínu, stravování, přiměřený pohyb, celkový denní režim – to vše se řídí podle určitých pravidel, jejichž nedodržování má za následek velké zdravotní komplikace,“ říká renomovaný dětský diabetolog profesor MUDr. Jan Vavřinec, DrSc. Nemoc děti částečně ovlivňuje i při návštěvě předškolních i školních zařízení. Bez nadsázky se dá tedy říci, že dítě nemocné cukrovkou převrátí život celé rodině.

Čtěte také: Poznejte příznaky cukrovky včas

Naprostá většina takto nemocných dětí trpí diabetem I. typu (nemoc nemá mnoho společného s diabetem II. typu, který vzniká u starších lidí nebo u lidí s nadváhou). Podstata nemoci tkví v tom, že si tělo samo nedokáže ve slinivce břišní vyrobit inzulín, který nutně potřebuje ke správné regulaci krevního cukru (glukózy), protože buňky produkující inzulín jsou postupně zničeny vlastním imunitním systémem. Snižování inzulínu může probíhat skrytě po měsíce či léta. Spouštěčem choroby může být obyčejná viróza. Typickými příznaky nedostatku inzulínu jsou nadměrné močení, velká žízeň, únava, úbytek váhy.

„Pokud není včas zahájena léčba, může dojít k rozvoji diabetického kómatu s těžkým celkovým stavem a bezprostředním ohrožením života. Léčba spočívá v tom, že se nemocnému tělu musí dodávat chybějící inzulín. Snaha je dosáhnout a udržet příznivou glykémii,“ říká profesor Vavřinec. Inzulín se většinou dopravuje do těla inzulínovými pery, případně pumpami. Glykémie se vyjadřuje v chemických jednotkách milimol na litr (mmol/l). U zdravého mladého člověka glykémie neklesne pod 3,3 mmol/l a nalačno nestoupne přes 5,6 mmol/l. Bez inzulínu glykémie rychle stoupá do velmi vysokých hodnot, někdy i přes 30 mmol/l.

Čtěte také: Hypoglykémie - nízká hladina krevního cukru

Léčba cukrovky je poměrně náročná. Rodinný život se s touto diagnózou velmi změní. Dítě si musí najednou velmi často měřit glykemii, celá rodina se musí naučit zásady pro výpočet správné dávky inzulinu, je potřeba změnit stravovací návyky a rovněž je třeba dohlížet na přiměřený pohyb dítěte. Cukrovka prostě změní životní styl celé rodiny. Dítě musí dodržovat řadu určitých pravidel a musí si být rovněž velmi dobře vědomo veškerých zdravotních komplikací, které s cukrovkou souvisí.

Protože diagnóza diabetu I. typu je skutečně velmi závažné onemocnění a velmi ovlivňuje život celé rodiny, je třeba si s ní naučit žít. Proto v České republice existuje zařízení, ve kterém se mohou dětí a jejich rodiče naučit správnému životnímu stylu a veškerým pravidlům, které cukrovka vyžaduje. Rodiče, kteří absolvovali tento léčebný kurz, se naučili jako tuto nemoc běžně zvládat. Pobyt v tomto léčebném zařízení hodnotí velmi pozitivně a dodávají, že jim byl skutečně velkým přínosem.

Pobyt rodiče-doprovodu je hrazený z prostředků všeobecného zdravotního pojištění u dítěte mladšího 6 let automaticky, u starších jen po schválení revizním lékařem příslušné zdravotní pojišťovny. V rámci lázeňské léčby dětí s diabetem je zajištěna komplexní lázeňská péče s možností zaškolení (edukace) rodičů dětí s nově zjištěným diabetem. Specializovaná komplexní edukace je plně hrazená pojišťovnou.

Čtěte také: Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Edukační tým v léčebně se skládá z dětského diabetologa, sestry se specializací v oboru edukace a léčba diabetiků, nutričních terapeutů, psychologa, dětské sestry s proškolením v diabetologii a fyzioterapeutky.
„Rodiče i větší děti při pobytu naučíme, jak a kdy si měřit a zaznamenávat glykémii a jakým způsobem musejí tělu dodávat inzulin. Školíme je, jak správně jíst – tedy, že je nutné v jídle dodržovat pravidelnost, množství a skladbu potravin. Nabádáme je k pohybu, protože fyzická aktivita reguluje glykémii. Dostanou také konkrétní rady, jak se zachovat při komplikacích, které jim tato nemoc může přinést - při hypoglykémii či hyperglykémii, “
vysvětluje edukační sestra Léčebny Mánes Ivana Gajová. Hypoglykémie je nízká hladina glukózy, hyperglykémie naopak vysoká.  

Účastníci absolvují každý den jednu až dvě výukové hodiny podle témat pod vedením lékaře, edukační sestry, nutriční terapeutky nebo psychologa. Součástí pobytu jsou balneologické procedury - perličkové koupele, nožní perličkové koupele, plavání v bazénu, pitná kůra a cvičení pod vedením fyzioterapeutky.

Rodiče říkají, že bez edukačního pobytu v léčebně by si nevěděli v některých situacích rady.
„Při odchodu z nemocnice jsme dostaly mnoho informací, ale až tady jsme je vstřebaly a naučily se je použít v praxi,“ říká maminka devítileté Lucinky Jiřina Matoušková. Na to, že má její dcera cukrovku, se přišlo v létě při preventivní prohlídce. Protože neměla před tím žádné zjevné potíže, byl to pro rodinu šok. Nyní už nemoc zvládají  - dcerka si ráno píchne inzulin, nají se a odejde do školy. O velké přestávce si pro kontrolu změří glykemii a zavolá hodnoty mamince. Pokud by měla nějaký problém, matka by jí poradila, jak dál postupovat.  Na obědy chodí dcerka domů, protože matka je doma. Komplikovanější by to bylo, pokud by musela být v zaměstnání až do odpoledne.
„Lucka by musela chodit na obědy do školy, ale asi by to zvládla, protože ve škole mají diabetiky a v jídelně se vaří i pro ně,“
říká paní Matoušková.

Pobyt v léčebně pomáhá rodičům i psychicky – setkání s rodiči, kteří mají stejně nemocné dítě, jim dodává sílu – vědí, že v tom nejsou sami.

Čtěte také: Prediabetes je závažným varováním, že přijde cukrovka

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce