Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.
Je to chřipka nebo jen nachlazení?
Je důležité znát rozdíl mezi chřipkou a nachlazením...
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 27734x )
Prediabetes má asi pět procent populace a mnozí o něm vůbec nevědí. Prediabetes je stav, kdy hladina krevního cukru je vyšší než normálně, ale ještě není dostatečně vysoká, aby se dalo mluvit o cukrovce 2. typu. Pouhá změna životního stylu obvykle stačí k tomu, aby se člověk vrátil k plnému zdraví. Pokud se však prediabetes neřeší, je velká pravděpodobnost, že se do 10 let přehoupne v opravdovou cukrovku.
To, že se cukrovka blíží, lze předpovídat již od hodnoty glykemie 5,3 mmol/l krve. Kdo má glykemii menší, není ohrožen. Za zvýšenou glykemii na lačno označujeme glykemii od 5,6 do 6,9mmol/l a to je již vlastně nemoc, která by měla být léčena.
Prediabetes je již stav, kdy vznikají častěji srdeční infarkty a mozkové příhody, tedy stav, který poškozuje cévní stěnu. Také nádory, například trávicího traktu, urologické a gynekologické, se při tomto mírném zvýšení glykemie objevují častěji. Prediabetes probíhá v podstatě stejně jako cukrovka. Normální proces, při kterém hormon inzulin „otevírá krevní glukóze dveře“ do buněk, je nějakým způsobem narušen. Buď je inzulinu nedostatek, nebo buňky nejsou schopné na jeho podnět správně odpovědět. Glukóza tak zůstává v krvi.
Čtěte také: Hypoglykémie - nízká hladina krevního cukru
U prediabetu, na rozdíl od cukrovky, většinou nepociťujeme žádné příznaky. Prediabetes bývá odhalen při skríningových vyšetřeních u praktického lékaře, internisty, kardiologa apod. (v rámci sledování jiného onemocnění – nejčastěji ischemické choroby dolních končetin, ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody) nebo na základě rodinné anamnézy diabetu a ostatních přítomných rizikových faktorů:
Syndrom polycystických ovarií (PCOS) také zvyšuje riziko pro prediabetes, protože to souvisí s inzulínovou rezistencí. V PCOS, mnoho cysty tvoří ve vaječnících, a jedna z možných příčin je inzulínová rezistence. Pokud máte PCOS, to znamená, že mohou být odolné vůči inzulínu, a proto riziko rozvoje pre-diabetu.
Několik nedávných studií prokázalo, že nedostatek nebo naopak příliš mnoho spánku souvisí se zvýšeným rizikem inzulínové rezistence. Výzkum naznačuje, že pokud spíte méně než šest hodin nebo více než devět hodin zvyšuje se riziko prediabetu a diabetu 2. typu.
I když většina lidí s prediabetes nemá žádné příznaky, možná si všimnete, že máte větší žízeň, chodíte častěji na záchod, máte rozmazané vidění nebo jste extrémně únavení.Dalším příznakem rizika vzniku diabetu jsou tmavé oblasti kůže, tzv. akantóza. Mohou se objevit na krku, v podpaží, na loktech, kolenou a kloubech.
Čtěte také: Selfmonitoring u diabetu je pro efektivní léčbu klíčový
K diagnostice prediabetes se běžně používají dva testy:
Cílem léčby nemocného s prediabetem je snaha o normalizaci glykemií nebo alespoň oddálení manifestace diabetu 2. typu a trvalá snaha o snížení rizika kardiovaskulárních komplikací. Cílem je prevence diabetu a snížení rizikových faktorů KV onemocnění. Léčebný plán má být navržen s přihlédnutím k věku, zaměstnání, fyzické aktivitě, přidruženým chorobám, sociální situaci a osobnosti nemocného.
Čtěte také: Diabetická dieta je základem léčby diabetu
Léčebný plán zahrnuje:
Zdravá strava
Vybírejte jídla bohatá na vlákninu a bez přebytečných tuků a kalorií. Zelenina, ryby a celozrnné pečivo jsou odteď vašimi nejlepšími přáteli.
Pohyb
Důležitějším opatřením je zařazení pravidelné aerobní fyzické aktivity (rychlá chůze, rotoped, běh) minimálně 5x týdně 30-40 minut, optimálně 7x týdně 30-40 minut.
Snížení hmotnosti
Pokud máte nadváhu, je vhodné snížit hmotnost o 5 až 10 % a pak ji dlouhodobě udržet. Hlavní dietologickou úpravou je snížení příjmu druhotně zpracovaného masa (např. uzenin, paštik, mletého masa), snížení příjmu saturovaných tuků a transmastných kyselin a zvýšení příjmu polynenasycených mastných kyselin (rostlinných tuků) a zvýšení podílu potravin s nižším glykemickým indexem a potravin s vlákninou. Opakovaně je popsáno, že riziko rozvoje diabetu snižuje i vyšší konzumace kávy, listové zeleniny, ořechů a malého množství alkoholu. Chcete-li zachovat svou váhu ve zdravém rozsahu, zaměřte se na trvalé změny vašeho stravování a pohybovou aktivitu, bleskové drastické diety nejsou vhodným řešením.
Léky
Lékem první volby (při nedostačujícím snížení glykémií nefarmakologickými opatřeními) je u prediabetu metformin. Léčba metforminem je u nemocných s prediabetem obdobně jako u diabetiků 2. typu zahajována nejnižší dávkou (500 mg) podanou jednou až dvakrát denně s postupným navýšením dle snášenlivosti pacienta.
Ostatní přístupy - bariatrická chirurgie
Chirurgické řešení obezity při prediabetu je nejúčinnější metodou k návratu do normoglykémií a k oddálení rozvoje diabetu.
Čtěte také: Obezita ohrožuje naše zdraví. Jak ji konečně porazit?
Prediabetes trvá obvykle několik let, než se vyvine v opravdovou cukrovku, a je tedy čas pro léčbu a čas po návrat glykemie k normálním hodnotám.
Zdroj: www.diabetes.org, www.endocrineweb.com, www.webmd.com
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi