Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Prediabetes je závažným varováním, že přijde cukrovka

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 37778x )

Prediabetes má asi pět procent populace a mnozí o něm vůbec nevědí. Prediabetes je stav, kdy hladina krevního cukru je vyšší než normálně, ale ještě není dostatečně vysoká, aby se dalo mluvit o cukrovce 2. typu. Pouhá změna životního stylu obvykle stačí k tomu, aby se člověk vrátil k plnému zdraví. Pokud se však prediabetes neřeší, je velká pravděpodobnost, že se do 10 let přehoupne v opravdovou cukrovku.

shutterstock.com

To, že se cukrovka blíží, lze předpovídat již od hodnoty glykemie 5,3 mmol/l krve. Kdo má glykemii menší, není ohrožen. Za zvýšenou glykemii na lačno označujeme glykemii od 5,6 do 6,9mmol/l a to je již vlastně nemoc, která by měla být léčena. 

Prediabetes je již stav, kdy vznikají častěji srdeční infarkty a mozkové příhody, tedy stav, který poškozuje cévní stěnu. Také nádory, například trávicího traktu, urologické a gynekologické, se při tomto mírném zvýšení glykemie objevují častěji. Prediabetes probíhá v podstatě stejně jako cukrovka. Normální proces, při kterém hormon inzulin „otevírá krevní glukóze dveře“ do buněk, je nějakým způsobem narušen. Buď je inzulinu nedostatek, nebo buňky nejsou schopné na jeho podnět správně odpovědět. Glukóza tak zůstává v krvi.

Čtěte také: Hypoglykémie - nízká hladina krevního cukru

Příznaky prediabetu

U prediabetu, na rozdíl od cukrovky, většinou nepociťujeme žádné příznaky. Prediabetes bývá odhalen při skríningových vyšetřeních u praktického lékaře, internisty, kardiologa apod. (v rámci sledování jiného onemocnění – nejčastěji ischemické choroby dolních končetin, ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody) nebo na základě rodinné anamnézy diabetu a ostatních přítomných rizikových faktorů: 

 • Obezita (BMI čili body mass index vyšší než 25),
 • věk nad 45 let,
 • nedostatek fyzické aktivity,
 • cukrovka 2. typu v rodině,
 • vysoký krevní tlak a cholesterol,
 • epizoda dočasného, tzv. gestačního diabetu v těhotenství.

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) také zvyšuje riziko pro prediabetes, protože to souvisí s inzulínovou rezistencí. V PCOS, mnoho cysty tvoří ve vaječnících, a jedna z možných příčin je inzulínová rezistence. Pokud máte PCOS, to znamená, že mohou být odolné vůči inzulínu, a proto riziko rozvoje pre-diabetu.

Několik nedávných studií prokázalo, že nedostatek nebo naopak příliš mnoho spánku souvisí se zvýšeným rizikem inzulínové rezistence. Výzkum naznačuje, že pokud spíte méně než šest hodin nebo více než devět hodin zvyšuje se riziko prediabetu a diabetu 2. typu.

I když většina lidí s prediabetes nemá žádné příznaky, možná si všimnete, že máte větší žízeň, chodíte častěji na záchod, máte rozmazané vidění nebo jste extrémně únavení.

Dalším příznakem rizika vzniku diabetu jsou tmavé oblasti kůže, tzv. akantóza. Mohou  se objevit na krku, v podpaží, na loktech, kolenou a kloubech.

Čtěte také: Selfmonitoring u diabetu je pro efektivní léčbu klíčový

Diagnostika prediabetes

K diagnostice prediabetes se běžně používají dva testy:

 • Měření glykémie nalačno – normální glykémie se pohybuje mezi 3,8–5,5 mmol/l, pokud máte prediabetes, je rozmezí hladiny krevního cukru 5,6–6,9 mmol/l.
 • Orální glukózový toleranční test – glykémie se měří nejprve nalačno a následně za 2 hodiny po vypití glukózy rozpuštěné ve vodě. Normální hladina glukózy v krvi po 2 hodinách po vypití nápoje by měla být nižší než 7,7 mmol/l. V případě prediabetes stoupá na 7,8 až 11,0 mmol/l. Pokud je 11,1 mmol/l nebo vyšší, pak máte cukrovku.

Léčba prediabetu

Cílem léčby nemocného s prediabetem je snaha o normalizaci glykemií nebo alespoň oddálení manifestace diabetu 2. typu a trvalá snaha o snížení rizika kardiovaskulárních komplikací. Cílem je prevence diabetu a snížení rizikových faktorů KV onemocnění. Léčebný plán má být navržen s přihlédnutím k věku, zaměstnání, fyzické aktivitě, přidruženým chorobám, sociální situaci a osobnosti nemocného.

Čtěte také: Diabetická dieta je základem léčby diabetu

Léčebný plán zahrnuje:

Zdravá strava

Vybírejte jídla bohatá na vlákninu a bez přebytečných tuků a kalorií. Zelenina, ryby a celozrnné pečivo jsou odteď vašimi nejlepšími přáteli.

Pohyb

Důležitějším opatřením je zařazení pravidelné aerobní fyzické aktivity (rychlá chůze, rotoped, běh) minimálně 5x týdně 30-40 minut, optimálně 7x týdně 30-40 minut.

Snížení hmotnosti

Pokud máte nadváhu, je vhodné snížit hmotnost o 5 až 10 % a pak ji dlouhodobě udržet. Hlavní dietologickou úpravou je snížení příjmu druhotně zpracovaného masa (např. uzenin, paštik, mletého masa), snížení příjmu saturovaných tuků a transmastných kyselin a zvýšení příjmu polynenasycených mastných kyselin (rostlinných tuků) a zvýšení podílu potravin s nižším glykemickým indexem a potravin s vlákninou. Opakovaně je popsáno, že riziko rozvoje diabetu snižuje i vyšší konzumace kávy, listové zeleniny, ořechů a malého množství alkoholu. Chcete-li zachovat svou váhu ve zdravém rozsahu, zaměřte se na trvalé změny vašeho stravování a pohybovou aktivitu, bleskové drastické diety nejsou vhodným řešením.

Léky

Lékem první volby (při nedostačujícím snížení glykémií nefarmakologickými opatřeními) je u prediabetu metformin. Léčba metforminem je u nemocných s prediabetem obdobně jako u diabetiků 2. typu zahajována nejnižší dávkou (500 mg) podanou jednou až dvakrát denně s postupným navýšením dle snášenlivosti pacienta.

Ostatní přístupy - bariatrická chirurgie

Chirurgické řešení obezity při prediabetu je nejúčinnější metodou k návratu do normoglykémií a k oddálení rozvoje diabetu.

Čtěte také: Obezita ohrožuje naše zdraví. Jak ji konečně porazit?

Prevence prediabetu

 • metabolická kompenzace prediabetu
 • důsledná léčba hypertenze
 • léčba dyslipidémie
 • léčba obezity
 • zdravá strava a přiměřená fyzická aktivita
 • zákaz kouření

Prediabetes trvá obvykle několik let, než se vyvine v opravdovou cukrovku, a je tedy čas pro léčbu a čas po návrat glykemie k normálním hodnotám.

Zdroj: www.diabetes.org, www.endocrineweb.com, www.webmd.com

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce