Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Kam s použitými injekčními stříkačkami?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2084x )

Kam můžu odevzdat použité injekční stříkačky včetně jehel? Jsem diabetik a v lékárně je nechtěli přijmout.

shutterstock.com

Podle zákona o léčivech (č. 378/2007 Sb.) je lékárna povinna převzít jen nepoužitelná léčiva. To znamená léčiva nevyhovující jakosti, s prošlou dobou použitelnosti, uchovávaná nebo připravená za jiných než předepsaných podmínek, zjevně poškozená nebo nespotřebovaná. Tato povinnost lékáren se vztahuje pouze na léky, nikoli doplňky stravy a zdravotnické prostředky (např. starý rtuťový teploměr, tlakoměry, obvazy atp.).

Použité injekční stříkačky s jehlou a jehly z inzulínových per, které vznikly jako odpad po aplikaci léčiv, jsou považovány za mimořádně nebezpečný zdravotnický odpad. Je nutné zlikvidovat je podle zákona o odpadech (č. 541/2020 Sb.) jako nebezpečný odpad.

Za původce odpadu, který vznikl v důsledky léčby pacienta, je podle zákona o odpadech považován poskytovatel zdravotní péče. Lékař má povinnost poučit pacienta o způsobu nakládání s nebezpečným odpadem a o jeho bezpečném uložení tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví lidí, zvířat anebo a poškození životního prostředí.

Ostrý zdravotnický odpad by také mělo převzít k likvidaci právě to zdravotnické zařízení, jehož lékař léčbu pacientovi předepsal. Pacient ho také může odevzdat na stanovené shromažďovací místo pro nebezpečný zdravotnický odpad i v dalších zdravotnických zařízeních (nemocnice, polikliniky, ordinace). Informace o shromažďovacích místech by měl podat příslušný obecní nebo městský úřad.

Tento typ zdravotnického odpadu nelze v žádném případě vhazovat do veřejných kontejnerů na směsný či tříděný odpad (skládkování většiny odpadů ze zdravotnictví je v ČR zakázáno). Dle Státního zdravotního ústavu mají být ostré předměty pro odevzdání také uloženy v nádobě k tomu určené, nesmí být odevzdány bez obalu, v papírovém obalu či krabici.

Zdroj: vzp.cz

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce