Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Diabetes mellitus

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 47868x )

Diabetes mellitus (DM) neboli úplavice cukrová (cukrovka) je metabolické onemocnění charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi. V souvislosti s prudkým nárůstem nadváhy a obezity v populaci stoupá množství diabetiků a hovoříme o hrozící epidemii cukrovky.

shutterstock.com

Časté otázky

Paní doktorka mi řekla, že mám vyšší hladinu cukru, ale nemám cukrovku. Mám držet dietu?
Nejspíše se jedná o porušenou glukózovou toleranci. Třetina takto nemocných se v budoucnu stane diabetiky. Vzhledem k tomu, že máte nadváhu, tak byste dietu určitě dodržovat měla, zhubnout a zvýšit svou fyzickou aktivitu.

Jak často bych si měl jako diabetik 1.typu nechat zkontrolovat zrak?
Diabetici by měli docházet na oční kontroly pravidelně jednou za rok.

Co je to glykovaný hemoglobin?
Je to ukazatel glykémií za poslední 3 měsíce. Pokud budete držet dietu 3 dny před návštěvou diabetologa, tak sice budete mít glykémii změřenou v ordinaci nižší, ale lékař pozná velmi dobře podle hladiny glykovaného hemoglobinu, jak na tom jste dlouhodobě.

Co je to self-monitoring?
Je to pravidelné samostatné měření glykémií pacientem pomocí glukometru. Kapka krve z prstu se nanese na speciální proužek zasunutý do glukometru, a ten vyhodnotí glykémii. Diabetik si sám může poupravit dávku inzulínu. Navíc je dobré pokud diabetolog zná denní profil glykémií (během jednoho dne: glykémie hodinu před jídlem a dvě hodiny po jídle a dále ve 22, v 1 a ve 4 hodiny). Může pak lépe upravovat dávky inzulínu, pokud je to nutné.

Jsem diabetik 1.typu. Je naděje, že při přísném dodržování diety nebudu vůbec potřebovat inzulín?
Pokud máte diabetes 1.typu, tak ve vaší slinivce břišní není tvořen inzulín vůbec nebo jen minimálně a inzulín dodávat injekcemi rozhodně potřebujete. Dietou ovlivníte kolik jednotek inzulínu si budete píchat a určitě oddálíte vznik komplikací. Zatím jedinou šancí, jak se zcela zbavit nutnosti podávání inzulínu je transplantace slinivky břišní (nebo výhledové Langerhansových ostrůvků). Slinivka břišní bývá transplantována společně s ledvinou diabetikům 1.typu, kterým přestaly dostatečně fungovat ledviny vlastní a museli by být léčeni dialýzou. Samotná slinivka nebo isolované Langerhansovy ostrůvky mohou být transplantovány diabetikům 1.typu, kteří jsou ohrožováni opakovanými hypoglykemickými komaty a jejichž současné riziko je takové, že vyváží nežádoucí efekty léků tlumících imunitu. Tyto léky jsou v současnosti nezbytnou součástí všech transplantací a umožňují přežití "cizího" orgánu v organismu pacienta.

Jsem diabetik 2.typu a podávám si inzulín. Je naděje, že při přísném dodržování diety ho nebudu vůbec potřebovat?
Pokud máte ještě zachovanou tvorbu inzulínu (což můžeme zjistit změřením C peptidu), tak je dost dobře možné, že po snížení hmotnosti a zvýšení fyzické aktivity bude možné postupně podávání inzulínu zcela opustit.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

24%
76%
Zatím hlasovalo 221 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce