Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Druhy rovnátek a jak je vybírat? Poradíme

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 14799x )

Na trhu je nepřeberné množství typů rovnátek, a proto je těžké se v tématu zorientovat. Jsou rovnátka, která pomáhají rychleji, a někdy je to naopak běh na dlouhou trať. V neposlední řadě také záleží na vašich finančních možnostech a na tom, jak závažnou vadu chrupu chcete léčit. Na místě je rozhodně odborná porada s ortodontistou, který vás seznámí s výhodami i nevýhodami jednotlivých rovnátek. Jaká tedy budou pro vás ta pravá?

shutterstock.com

Snímací versus fixní rovnátka

Rovnátka můžeme rozdělit na dvě základní skupiny, a sice na snímací a fixní. V minulosti se hojně používala snímací tzv. desková rovnátka tvořená dráty a pryskyřicí, tento typ však ortodontisté v současnosti doporučují již pouze výjimečně. Rovnání zubů je s nimi totiž zdlouhavé a nedokonalé, a zuby se po léčbě navíc často zkřiví do původní polohy. Tato rovnátka se ale dají využít například jako retenční po léčbě fixními rovnátky, aby se zuby nevracely na své původní místo.

Neviditelná rovnátka

Velmi oblíbená jsou taková rovnátka, která nejsou nikdy vidět. Pacientky i pacienti proto často dávají přednost průhledným snímatelným rovnátkům Invisalign. Jedná se o sadu téměř neviditelných fólií, které zuby postupně posouvají do žádoucí polohy.
„Velkou výhodou tohoto typu rovnátek je spolu s extrémní nenápadností a efektivitou léčby bezesporu pohodlí, protože pacient může fólii kdykoli sám sejmout a opět nasadit. Může tak bez obav cokoli jíst a dokonale si čistit zuby, “ vyzdvihuje klady rovnátek Invisalign ortodontista MUDr. Ondřej Suchý. Ceny snímacích průhledných rovnátek  Invisalign se pohybují v rozmezí od 55 do 105 tisíc korun.

Jaká fixní rovnátka jsou na trhu?

Pacienti s vadou chrupu mají ale i řadu dalších alternativ, jakým způsobem mohou nepravidelnosti v ústech řešit. Nejčastější a jednou z nejúčinnějších cest, jak narovnat postavení zubů, jsou fixní rovnátka. Podle svých finančních možností a po poradě s ortodontistou si lze vybrat z fixních typů buď zámky s barevnými gumičkami, Damon zámky (samoligovací) nebo lingvální.

Zámky s barevnými gumičkami

Zámky s gumičkami lze pořídit buď v kovovém, nebo keramickém provedení. S kovovou variantou se obvykle používají barevné gumičky. Tuto kombinaci volí hlavně děti. Dospělí preferují méně nápadný vzhled zámků keramických s gumičkami průhlednými. Zámky s gumičkami jsou spolehlivé, ale také velmi nápadné, a to i když se použijí v keramické variantě. Průhledná gumička keramických zámků totiž rychle zežloutne a zámky poté již nevypadají esteticky. Jedná se o nejlevnější a nejpoužívanější typ fixních rovnátek v Česku. Léčba fixními aparáty s kovovými zámečky stojí v rozmezí od 39 do 50 tisíc korun. Za každý keramický či safírový zámek se platí příplatek v řádu několika set korun. Léčí široké spektrum vad chrupu a hodí se tak téměř pro každého. Tento typ rovnátek se ve víceméně nezměněné podobě používá již padesát let. Vývoj v ortodoncii za tuto dobu ale pokročil a ve světě jsou tato rovnátka na ústupu. Celosvětově se používají hlavně Damon zámky a jiné typy zámků samoligovacích. S těmi je léčba pohodlnější, rychlejší a vede k hezčím výsledkům.

DAMON zámky

 „U modernějších samoligovacích zámků dochází k nižšímu tření mezi zámkem a drátem než u zámků s gumičkami, což zjednoduší a, dle mé zkušenosti, zrychlí léčbu až o třetinu,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Suchý. Stejně jako zámky s barevnými gumičkami lze i Damon zámky pořídit v kovovém i keramickém provedení.  Keramické lze užívat bez nutnosti použití gumičky, a tudíž nemohou zežloutnout. Samotné použití Damon zámků ale neznamená lepší léčbu než při použití zámků s gumičkami. Je třeba, aby byl lékař seznámen s tzv. Damon systémem, což je značně odlišný přístup k rovnání zubů. Tím lze teprve dosáhnout rychlejší léčby s výrazně lepšími výsledky než při použití zámků klasických. Léčba Damon zámky je obvykle o několik tisíc korun dražší než při použití zámků klasických.

„V ordinaci používáme všechny typy rovnátek. Pacient si může sám vybrat. Kdyby to ale bylo jen na mém rozhodnutí, používal bych z fixních pouze Damon systém. Dennodenně totiž vidím, o kolik je s nimi léčba snazší a rychlejší, ale zejména o kolik hezčí je úsměv po takové léčbě,“ doplňuje MUDr. Ondřej Suchý.

Lingvální rovnátka

Nejméně nápadné jsou lingvální zámky, které se uchycují na zubech zezadu. Jsou estetické, ale zejména na začátku léčby je třeba počítat s určitým nepohodlím. Jazyk bývá po prvních dnech odřený a s lingválními zámky se zpočátku, než si na ně pacient zvykne, zhoršuje i výslovnost. Tyto potíže však časem vymizí. Lingválními zámky lze léčit v podstatě každou ortodontickou vadu, nelze je použít jen u obroušených zubů, na něž tento typ rovnátek nelze upevnit. Lingvální rovnátka jsou nejdražší, jejich cena se pohybuje od 130 tisíc korun.

Každá vada postavení chrupu je specifická a vyžaduje také individuální řešení, které vždy doporučí lékař - ortodontista. Ten se svou volbu také snaží přizpůsobit životnímu stylu pacienta. Například pohodlné neviditelné fólie Invisalign jsou velmi vhodné pro časově vytížené pacienty, kteří s tímto typem rovnátek navštěvují svého ortodontistu pouze jednou za čtvrt roku. Na rozdíl od nich pacienti s fixními rovnátky musí počítat s častější frekvencí návštěv lékaře, i z toho důvodu, že zámky u fixních aparátů se občas uvolní a vyžadují neplánovaný zásah ortodontisty.

Jak dlouho léčba trvá?

Délka léčby záleží nejen na typu použitých rovnátek, ale především na obtížnosti vady. U dospělých trvá proces léčení fixními rovnátky většinou rok a půl až dva roky. V případě použití Damon zámků se nepravidelnosti chrupu doléčí až o třetinu času dříve. Léčba fóliemi Invisalign trvá v průměru jeden rok až rok a půl.

Přečtěte si také

V prevenci zubního kazu hraje významnou roli správná výživa

Co je standard a co nadstandard u zubaře?

Zápach z úst – jak se ho rychle zbavit?

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Problémy s ošetřením chrupu nespolupracujícího dítěte

Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce