Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Časté používání elektroniky může škodit dětským očím. Co dětem prospěje?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 423x )

Smartphone, tablet či počítač mohou být dobrým sluhou i špatným pánem. Dlouhodobé hledění do displejů a monitorů má za následek řadu zdravotních komplikací, včetně takzvaného akomodačního spasmu. Jak potíže minimalizovat, když se zejména během distanční výuky stala elektronická zařízení nedílnou součástí školní docházky?

shutterstock.com

Jarní období se letos ve školách neslo ve znamení distanční výuky a s blížícím se podzimem panují obavy, že kvůli hrozbě šířící se epidemie Covid-19 se může situace opakovat. Učení na dálku výrazně usnadňují moderní technologie v podobě tabletů, mobilů a počítačů, které dětem v době uzavřených škol pomáhají procvičovat učivo prostřednictvím výukových aplikací a programů, anebo on-line hodin v podobě videokonferencí. Časté hledění do displejů a obrazovek má však i odvrácenou stranu mince – děti za čas strávený u elektronických zařízení mohou zaplatit daň v podobě problémů se zrakem.
Využívání tabletů, mobilů a počítačů zatěžuje jednostranně zrak dětí, vyžaduje usilovné zaostřování na detaily. Jakýkoli displej je pro oko zároveň zcela odlišným podnětem než stránka v učebnici nebo v sešitu – písmena nejsou tak ostrá ani ohraničená a také je jiný kontrast mezi textem a pozadím. Vliv na zrakové podněty mají i různé odlesky. To vše ztěžuje oku jeho činnost a nutí ho k mnohem větší námaze,“ vysvětluje MUDr. Petra Teplanová z pražského Dětského očního centra Kukátko.

Nadměrná námaha oka způsobuje křeč

Důsledkem častého hledění na monitor či displej může být takzvaný akomodační spasmus.
„Při něm nadměrnou námahou dojde ke křeči v ciliárních svalech řasnatého tělíska čočky umožňujících akomodaci (zaostřování). Oko pak není schopno přirozeně zaostřit a děti tak vnímají problémy s viděním do dálky,“ popisuje mechanismus onemocnění oftalmoložka Teplanová a dodává, že práce na počítačích, tabletech a mobilech by proto vždy měla být rozdělena přestávkami.
„Doporučuji dodržování oční hygieny, tedy střídání pohledu do blízka a do dálky, ideálně pohybem ve venkovním prostředí. Čím menší je dítě, tím méně času by s tabletem či mobilem mělo trávit. Přerušení práce u školáků na prvním stupni by mělo být každých 20 minut na cca 2 minuty,“ radí dětská oční lékařka.

Pomohou přestávky, pobyt venku i vhodné osvětlení

Pokud tedy kvůli distanční výuce nelze omezit dobu strávenou u elektronických zařízení, čas mezi nutnými vzdělávacími bloky nenechte děti trávit odreagováním u mobilních her, ale využijte je k jiným aktivitám – ideálně své ratolesti vezměte na čerstvý vzduch, nechte je protáhnout se, připravte jim například hru, při které jim schováte různé věci po zahradě či domu...
„Důležité je dětem dopřát po ukončení výuky na tabletech či počítačích pohyb ve venku – oči si tak odpočinou a uvolní se činností zaměřenou na větší vzdálenost,“ doporučuje Petra Teplanová. Abyste eliminovali negativní dopady působení moderních technologií na zrak malých školáků, je rovněž zásadní opatřit jejich pracovní prostředí vhodným osvětlením.
„Je důležité, aby se světlo co nejméně odráželo od monitoru či displeje, ideálně tak, aby nedocházelo k odleskům od okna. Volte tedy spíše tlumenější osvětlení. Displej by měl být v úrovni očí lehce odkloněný tak, aby pohled na něj byl šikmý cca v rozsahu 10–20 stupňů,“ dodává doktorka Teplanová. 

Trpí nejen oči...

Práce na počítači je přitom méně riziková než ta na tabletu a smartphonu, proto pokud to lze, raději upřednostňujte, aby dítě využívalo monitor než displej. „Na počítač se díváme zhruba ze 75 centimetrů, zatímco na tablet a telefon obvykle asi ze 30 cm. Čím předměty sledujeme z bližší vzdálenosti, tím je to pro oči namáhavější. Nejvhodnější vzdálenost držení mobilního telefonu pro naše oči je asi 40 cm. Ke zrakovým potížím jsou náchylnější děti, ale pokud mají oči zdravé, zaostřují snáze než dospělí, takže pro ně není tak velkým problém mobil používat i několik desítek minut. Trvalým používáním zraku na takto blízkou vzdálenost však může dojít k přetížení zaostřovacích svalů a vzniku poruchy spolupráce obou očí a k počátku očních problémů,“ varuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha. Kromě potíží s očima hrozí dětem při dlouhodobém a neřízeném používání elektronických zařízení i další zdravotní problémy, jako je vadné držení těla, bolesti hlavy, v extrémních případech vertebrogenní obtíže (poruchy páteře způsobené špatnými pohybovými stereotypy) spojené s nízkým tlakem a kolapsovými stavy. A protože děti často kopírují své rodiče, snažte se jim jít příkladem – ostatně, ani dospělí by to neměli s hleděním do obrazovek přehánět.

6 rad, jak (nejen u dětí) eliminovat potíže způsobené hleděním do mobilů a počítačů!

 1. Dělejte přestávky! 
  Dopřejte očím odpočinek a občas je osvěžte pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti. Každou půlhodinu zhruba na dvacet sekund zaostřete zrak do dálky. Můžete z toho dětem udělat i hru, aby je to více bavilo!
 2. Snižte jas obrazovky!
  U elektronických čteček používejte negativní formát obrazu, kdy je světlý text na tmavé ploše. Důležité je ale zachování dostatečného kontrastu plochy a textu (černá nebo tmavě modrá v kontrastu s bílou nebo žlutou). Písmena vystupují a plocha obrazovky tolik nezáří.
 3. Volte difuzní osvětlení v místnosti!
  Při práci s počítačem by neměly být oči oslněny, proto je rozptýlené a tlumené světlo vhodnější.
 4. Nenechte děti hledět do monitoru před spaním!
  Minimálně hodinu před usnutím se doporučuje nepoužívat žádné podobné zařízení, aby byl spánek kvalitnější. Modré světlo z mobilních telefonů totiž negativně ovlivňuje hormon melatonin, který stojí za buněčnou regenerací, kvalitním a zdravým spánkem. To může potažmo ovlivňovat i soustředěnost při výuce.
 5. Nezapomínejte mrkat!
  Oči se při sledování displeje vysušují a dříve se unaví – proto nabádejte děti, aby pravidelně oči „rozmrkávaly“. Suché oči lze případně zvlhčit umělými slzami, které odstraní pocit pálení a únavy zraku. Pro zklidnění je lze používat i u dětí, ale o vhodnosti konkrétních kapek se poraďte v lékárně.
 6. Choďte s dětmi pravidelně k očaři!
  Je velmi důležité, aby dítě mělo správnou zrakovou korekci. Nepodceňujte preventivní prohlídky ani v případě, že u svého potomka žádné problémy nepozorujete.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

25%
75%
Zatím hlasovalo 295 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na vánoční stromeček

Trápí vás každý rok s příchodem Vánoc kýchání, rýma či kašel? Je načase začít přemýšlet o vánočním stromku jako o možné příčině vašich potíží.

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce