Výrobky, které přijdou do styku s potravinami, by neměly obsahovat škodliviny. V této obracečce s kytičkami ale hygienici našli velké množství formaldehydu. Ten by mohl způsobit mimo jiné alergickou reakci.
Hlavní hygienik: tyhle laky nepoužívejte
( Ministerstvo zdravotnictví České Republiky | přečteno: 9954x )
Dva laky na nehty musí zmizet z prodeje. Obsahují totiž v kosmetických výrobcích zakázaný dibutylftalát a benzylbutylftalát, které ohrožují hlavně reprodukční schopnost lidí.
Ministerstvo zdravotnictví varovalo před používáním dvou nebezpečných laků na nehty, které se objevily na českém trhu . Prodejci musí nebezpečné výrobky okamžitě stáhnout z prodeje a pokud je zákazníci přinesou zpátky, vrátit jim peníze v plné výši.
Jde o TMT Nail Enamei, 12 ml, color 40. Má skleněnou lahvičku s bílým uzávěrem, zdobeným tenkým zlatým proužkem. Právě v něj je nebezpečná látka dibutylftalát, a to v množství 2,2 g/kg. "Pokud si lak nanesete na nehty, může se při kontaktu s kůží dostat do organismu a pak je jimo jiné rizikem pro reprodukci, řekl hlavní hygienik Michael Vít.

Druhý nebezpečný lak na nehty - Nail Polish, značky BT, číslo odstínu 118 (černý). Tento lak má také skleněnou lahvičku s černým uzávěrem. Na etiketě na dně je uveden EAN kód, číselné a anglické slovní označení odstínu a vyznačení země původu. Na přední straně je značka BT a název výrobku v angličtině (Nail Polish). Na zadní straně je uvedeno složení, text "Beauty Treats Cosmetics", webová adresa a sídlo výrobce v Los Angeles. Obsahuje benzylbutylftalát v množství 2,3 g/kg. I z něj mohou škodlivé látky kůží pronikat do organismu a také mohou mít vliv na reprodukci.
Co jsou ftaláty?
Poprvé se začaly používat už ve dvacátých letech dvacátého století jako změkčovadla umělých hmot. Dnes jsou skoro všude - v PVC, plastech, čistících prostředcích, podlahách, obalech, najdete je v pláštěnkách, ubrusech, kabelech i hadicích, v kosmetice. Do laků se dávaly proto, že díky nim byly pružnější a lépe držely - minulý čas je zde proto, že některé už se do kosmetiky přidávat nesmí. Jejich vlivu na zdraví člověka se ale věnuje pozornost až v posledních letech.Ohrožují funkci ledvin a jater, podílejí se na vzniku alergií i astmatu. Podle posledních studií to vypadá, že některé ftaláty mohou mít vliv na mozek, a tím pádem na poruchy chování, mohou podpořit hyperaktivitu, mít vliv na účinky hormonů v organismu. Již se přiznává, že ftaláty vyvolávají defekty pohlavních orgánů u chlapců a poruchy plodnosti mužů.
Zajímáte se o to, zda kupujete zdravotně nezávadné výrobky? Dejte nám vědět prostřednictvím diskuse nebo nám napište!
Inzerce
Související články
Léky a doplatky
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Poraďte se s lékařem
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář