Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Hodinové čekání na vyšetření u lékaře české pacienty nerozhodí

( Redakce | přečteno: 11303x )

Ani hodina čekání před ordinací na vyšetření lékařem českým pacientům nevadí. Vyplynulo to z unikátního prosincového výzkumu našeho serveru www.ordinace.cz. "Češi v ordinacích jsou velmi tolerantní – ani po hodině čekání před ordinací se nerozčilují a svého doktora mají většinou rádi. Pokud není fouňa nebo morous," shrnula výsledky šéfredaktorka portálu Romana Žatecká.

shutterstock.com

Průzkumu na www.ordinace.cz s názvem Češi v ordinacích se zúčastnilo 122 respondentů. Cílem bylo zjistit, jak jsou pacienti spokojeni s ošetřením.

Akutní nebo chronické zdravotní problémy přivedly do ordinací pouze 14 % lidí, většina přišla na povinnou kontrolu po nemoci či v rámci dlouhodobé léčby, na předoperační či pooperační vyšetření, pro předpis na užívané léky nebo lístek na peníze při nemocenské (24 %). Sedm procent pacientů přišlo na plánované vyšetření a pouhá 2 % absolvovala preventivní prohlídku - i když na otázku, zda chodí pravidelně na preventivní kontroly, odpovědělo 66 % respondentů (tedy 81 lidí), že rozhodně ano a jen 3 % netuší, že na to mají nárok.

Hodinové čekání nevadí

Jenom sedm procent pacientů před ordinací nečekalo a šli na vyšetření v čase, na který byli objednáni. Deset minut pak čekalo 12 % pacientů, čtvrthodinu 27 % a 54 % pacientů uvedlo, že čekali déle než hodinu.

Polovině z nich sice čekání vadilo, ale svou nespokojenost nahlas neprojevili. Podle průzkumu hlavně proto, že nechtěli svého lékaře podráždit. Z odpovědí vyplynulo, že svůj nesouhlas projevují až poté, když před dveřmi ordinace čekají více než tři hodiny.

Zaplatit si za jistotu, že vejdou do ordinace na čas, odmítl téměř každý druhý odpovídající a čtvrtina by si připlatila pouze v případě, kdy by hodně spěchali. Jen dvě procenta odpovídajících si jsou ochotni připlatit za to, že nebudou na vyšetření čekat.

Co si o příplatku za včasné ošetření myslí pacienti:

"Bylo by to vydírání."

"Proč bych měla platit za organizační neschopnost objednávající sestry? Doba objednání by měla být v souladu s předpokládaným časem vyšetřením pacientů přede mnou, samozřejmě i s předpokládaným sepsáním dokumentace a 10 minut k dobru. Psychiatr má taky na každého pacienta vymezený čas na jedno sezení, který nepřekračuje. V případě akutních vyšetření by měl lékař informovat objednané pacienty o možnosti zdržení a eventuelně ho přeobjednat."

"Objednaný čas by měl být plněn, v opačném případě by měl lékař vrátit regulační poplatek."

Jaký vztah máte se svým lékařem – a jaký byste si přáli mít?

Většina respondentů je se vztahem se svým lékařem spokojena - za výborný ho považuje 12 % pacientů, za dobrý vztah pak 69 % pacientů. Třináct procent respondentů hodnotí vztah se svým lékařem jako neutrální a pouhých 5 % jako špatný. V rámci výzkumu přiznalo 75 % pacientů, že se s lékařem baví o možných variantách léčby a společně volí tu nejlepší – jen 15 % z nich se bojí cokoli říct, aby doktora nenaštvali.

Co si svých lékařích myslí pacienti:

-"Doktoři se chovají neustále nadřízeně a pořádně nic nevysvětlí a ani neudělají to, co by měli."

-"Je arogantní a nic neumí. Kvůli němu jsem několikrát skončila v nemocnici (zanedbání), chtěla bych obyčejný vztah pacient a lékař, ale toho mnozí nejsou schopni."

-"Vadí mi, že během mojí návštěvy stále telefonuje, volající ušetří za poplatek, ale já ztratím půl hodiny."

-"Chtěl bych, aby víc naslouchal a méně klepal do klávesnice."

+ "S lékaři, ke kterým chodím pravidelně, většinou přátelsky korektní - já jim důvěřuji a oni ze mě nedělají nesvéprávnou neschopnou osobu, no, proto jsem si je vybrala."

+ "Mám velmi příjemnou a dobrou lékařku."

+ "Vztah mezi mnou a lékařem je velmi dobrý - lepší být asi nemůže."

+ "Vztahy mám výborné, protože lékaře, kteří mi nevyhovovali, jsem změnila."

Průzkumu na www.ordinace.cz se zúčastnili pacienti z celé ČR, nejvíce z hlavního města Prahy (17 %), Středočeského a Jihomoravského kraje (13 %), krajů Jihočeského, Pardubického a Olomouckého (8 %).

Průzkum názorů českých pacientů Češi v ordinacích proběhl na www.ordinace.cz v prosinci 2010 a bude pokračovat na jaře 2011.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Karel
1x

To si děláte blázny? Komu by nevadilo, že čumákuje u doktora hodiny, že si na jednu kontrolu musí vyčlenit půl dne minimálně! Dopředu se chodí podle kafíček, bomboniérek a známostí a ostatní trčí v čekárně, dokud se pan doktor nevykecá. To tedy nevím, kdo napsal, že mu to nevadí.

Hana

Milý Karle,s kým myslíš,že se ten doktor vykecává.Právě s někým takovým jako ty.V tomto ohledu nahraje žádné kafíčko roli.Nejvíc požadavků na čas lékaře mají ti,kteří ani nepoděkují,mnohdy ani nepozdraví.

Karel

Při DOBRÉ vůli by se dalo objednávat pacienty ohleduplněji, a ne prostě třeba 8 pacientů na přesně stejný čas!!!


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 494 lidí

Mohlo by vás zajímat

Čeští pacienti říkají: Doživotní dieta? Nic pro nás

Češi staví dobré jídlo a pohodlí nad strach ze závažných zdravotních komplikací. Právě to ukázal nejnovější průzkum Ordinace.cz s tématem cukrovka. Ukázalo se, že Češi jsou, co se diabetu týče, znalci. Vysypou z rukávu jeho příznaky, druhy, léčbu, ale i možné komplikace. Ovšem že by právě s těmi příznaky šli k lékaři a nechali se léčit, to ne. Nechtějí totiž slyšet, že by měli držet dietu.

Cukrovka mi v ničem nepřekáží, říkají mladí diabetici

„Poté, co synovi zjistili cukrovku, jsem se ho bála poslat samotného i do školy, natož samotného na tábor,“ přiznává paní Marta, maminka dvanáctiletého diabetika. Ovšem dnes, pět let po nástupu nemoci, už je Martin pravidelným členem kolektivu dětí, které se schází o prázdninách na táboře pro diabetické děti u Orlické přehrady.

Češi v ordinacích: s lupénkou

Bolestivá, svědící a nehezky vypadající pokožka. To jsou projevy lupénky. Nemoci, o které lidé zatím mnoho nevědí, dokud se nevyskytne v jejich nejbližším okolí. Co o ní víte vy? Přispějte svými názory do unikátního průzkumu Ordinace.cz.

„Nejsme spokojeni s výsledky léčby,“ říkají pacienti s lupénkou

„Na každou formu lupénky máme účinný lék,“ říká profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady. Jak ukázal unikátní průzkum, do kterého jste se na našich stránkách mohli zůčastnit i vy, není skoro šedesát procent pacientů s lupénkou s výsledky své léčby spokojeno.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce