Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Homeopatická pomoc v těhotenství a při porodu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 18223x )

V těhotenství se spousta žen potýká s mnoha zdravotními obtížemi, které je dokážou nepříjemně potrápit. Pokud budoucí maminka onemocní, ve většině případů nemůže užívat klasické léky. Vhodnou alternativou jsou homeopatické léčivé přípravky, které poskytnou úlevu od potíží, aniž by ohrozily maminku nebo dítě.

shutterstock.com

Homeopatická pomoc v těhotenství

Těhotné ženy mají velmi omezený výběr léků, které je možné během těhotenství užívat. V tomto období je každý lékař velice opatrný s předepsáním klasických přípravků. Bezpečnou alternativou jsou homeopatické léky, které dokáží účinně zmírnit obtíže provázející těhotenství. Budoucí maminky mohou pomocí homeopatie předejít těhotenské nevolnosti, nedostatku červených krvinek, nadýmání a pálení žáhy, hemoroidům, psychickým problémům, únavě i stresu.

Nevolnost

Při nepotlačitelné ranní nevolnosti s následným zvracením po jídle pomáhá pravidelné užívání léku Sepia 5CH. Je-li nevolnost doplněna přecitlivělostí na aroma jídla, chutí na kyselé pokrmy a averze k mléku, je efekt léčby v podstatě stoprocentní. Podobně lék Ipecahuana 5CH pomáhá v podobné situaci při nadměrném slinění, kdy nedochází k úlevě po vyzvracení, ale zůstává chuť k jídlu. U přecitlivělých bytostí, kterým vadí sebemenší pach čehokoli i dobrého jídla a paradoxně se jim zlepší stav nevolnosti najedením pomáhá Ignatia 5CH. Lék je uklidní a stabilizuje při souvislém podávání i v délce několika týdnů. Pulsatilla– žena má nevolnosti zhoršované v přeplněných či vydýchaných místnostech a ulevuje jí pobyt na čerstvém vzduchu. Nesnáší těžká a tučná jídla a i přes zvracení a pocit suchosti v ústech nemá téměř vůbec pocit žízně. Dávkování léku Pulsatilla 9CH je opět 3–5× denně 5 granulí.

Při klasické nevolnosti v těhotenství vyzkoušejte lék Cocculine, který je určen k léčbě nevolností při cestování, ale zároveň pokrývá většinu příznaků těhotenských nevolností. Lék dávkujeme podle potřeby, například 3 x denně 1 tbl. rozpustíme v ústech jako bonbon nebo při výrazných obtížích můžeme podávat 1 tbl. i co půl hodiny.

Žaludeční potíže

Při relativně častém pocitu překyselování žaludku s pálením v jícnu je vhodná Robinia 5CH. Převažuje –li pálení žaludku je vhodné zkusit Iris 5CH. Dávkování 5 granulí 3 - 4x denně. Při žaludečních obtížích je možné užít polykomponentní přípravek Gastrocynésine, dávkování: 1 až 2 tablety nechat pomalu rozpustit v ústech 15 minut před jídlem.

Potíže při močení

Pokud má žena potíže při močení, je vhodný lék Sepia officinalis 9 CH - časté nucení na močení s pocitem tlaku na močový měchýř. Při pocitu pálení mezi močením lék Staphysagria 9 nebo 15 CH - pocit pálení mezi močením, pocit odkapávání moči po vymočení, psychicky špatně snášené těhotenství v dávkování: 5 granulí 4 - 5x denně. Dále pomohou: Cantharis 5 nebo 9 CH - bolesti před, během i po močení, lék zánětu močového měchýře. Dávkování: 5 granulí 4 - 5x denně a Equisetum hiemale 5 nebo 9 CH - bolesti po močení, lék zánětu močového měchýře. Dávkování: 5 granulí po každém močení.

Únava a bolesti zad

Zvlášť ve vyšším stupni těhotenství se často objevuje únava. Výborným lékem na tyto stavy je Arnica montana 15CH, 3× denně 5 granulí.

Bolesti zad, které s rostoucím bříškem taky rostou, se dají léčit již výše zmíněnou arnikou, a to tehdy, pokud se žena cítí jako zbitá. Bolesti v oblasti bederní páteře, které doprovází výrazný pocit slabosti a které se charakteristicky zlepšují opřením zad o něco hodně tvrdého, jako je třeba dřevěná židle, velmi dobře reagují na lék Kalium carbonicum 9CH, podávaný 3–4× denně 5 granulí. Bolesti v tomto případě zhoršuje klid a odpočinek a naopak jsou menší při rozhýbání.

Porod s homeopatií

Nejenom v těhotenství, ale i při samotném porodu mohou být homeopatika také velmi užitečná. Preventivní užívání léků připraví porodní cesty a zabrání jejich poranění během porodu. Je vhodné je užívat také v případě císařského řezu, kdy zabraňují nadměrnému krvácení. Působí i proti slabosti a porodnímu vyčerpání.

Příprava na porod

Základní lék v přípravě k porodu jak přirozenému, tak i císařským řezem představuje Arnica montana 15CH. Tento lék, při podání před porodem, slouží k prevenci poranění měkkých tkání. Jeho další významnou funkcí je i příprava cévního řečiště na budoucí zátěž, snižuje velikost krevní ztráty během porodu, zrychlí vstřebávání hematomů, hojení poporodních ran a mimo jiné i sníží nebezpečí tromboembolie. Podávat jej je možno již 3 měsíce před porodem 5 granulí 1× týdně, 14 dní před porodem přecházíme na podávání 1× denně v dávce 5 granulí. S Arnicou se vyplatí pokračovat i po porodu další jeden týden.

Gelsemium sempervirens 15CH pomůže zvládat strach a obavy z toho, co bude, trému, kterou doprovází paralýza s pocitem otupělosti a třesem. Tento lék je možno začít podávat asi měsíc před porodem v dávce 5 granulí 1× týdně.

Dalším pomocníkem je lék Sepia officinalis 15CH, který v tomto období poslouží k posílení vazivového aparátu, jehož dobrá funkce je nezbytná ke zdárnému průběhu spontánního porodu. I tento lék se začíná podávat asi měsíc před porodem 5 granulí 1× týdně.

K uvolnění děložního hrdla a přípravě porodních cest slouží lék Actaea racemosa 15CH, jejž je vhodné začít podávat asi týden před termínem porodu, a to 5 granulí 1× denně.

Homeopatika během porodu

V průběhu samotného spontánního porodu můžeme homeopaticky působit zejména na: zmírnění bolestí, uvolnění porodních cest a podporu psychiky ženy, která je během porodu důležitá pro jeho zdárný průběh.

Léčebné schéma doporučuje gynekolog nebo lékař homeopat, pokud je průběh těhotenství fyziologický.

Zmírnění bolesti

Jakmile se objeví pravidelné kontrakce a začne porod, je na místě vzít si první dávku 5 granulí léku Arnica montana 9CH, což je možno v dalších hodinách několikrát zopakovat. Je to lék mírnící bolest, podporuje hojení tkání a v neposlední řadě bylo i vědeckou studií dokázáno, že snižuje krevní ztrátu při porodu.

Uvolnění porodních cest, správný kontrakční rytmus

K uvolnění porodních cest a děložního hrdla slouží dva léky, jejichž obraz je velmi podobný.

Caulophyllum thalictroides 5 nebo 9 CH

  • nepoddajnost děložního hrdla
  • nepravidelné, neúčinné, křečovité bolestivé stahy
  • atonická děloha

Dávkování: při nástupu porodní činnosti 5 granulí každých 30 minut, po odtoku plodové vody 5 granulí každých 15 minut

Actaea racemosa 5 nebo 9 CH

  • silné nepravidelné porodní bolesti
  • křeče děložního hrdla
  • bolesti vystřelující do stehen

Dávkování: stejné jako u léku Caulophyllum

Psychické obtíže během porodu

Nux vomica 9CH - lék indikovaný při intenzivním prožívání porodních bolestí až se vztekem.

Chamomilla 15 CH – extrémní citlivost k bolesti, snížený práh bolesti, vztek a zuřivost z bolesti, rodička má tendenci během porodu nadávat nebo se chovat hrubě k personálu, manželovi apod.

Gelsemium sempervirens 15CH - strach, nejistota, tréma, strach z očekávání, pro porod, který se zastavil, vhodný lék, pokud je problém čistě psychický, fyziologicky je vše v pořádku. Užitečný lék také v situaci, když ženě před porodem nebo během něho řekneme špatnou zprávu, obrovská tréma při kontaktu s lékaři, charakteristický třes, únava, vyčerpání, těžká víčka, překrvený obličej, důležité je nechat tuto pacientku v klidu.

Kalium phosphoricum – velké vyčerpání. Lék na tzv. dobití baterek při únavě fyzické i mentální. Velmi pomáhá během porodu, kde nejsou jiné silné symptomy. Nejlépe podávat mezi kontrakcemi. Může se podávat po celou dobu porodu, jestliže je pacientka bez energie. Vhodný lék také pro doprovázející osobu – únava mentální i fyzická.

Homeopatika po porodu

Po přirozeném porodu podáváme léky:

  • Arnica montana 9CH 3 x denně 5 granulí po dobu 10 dnů
  • Staphysagria 9CH 2 x denně 5 granulí  - podává se po nastřižení hráze a pro obnovu močení po porodu 2 x denně 5 granulí
  • China 9CH - podává se při větších ztrátách tekutin a únavě. Tento lék je vhodné podávat dlouhodobě, třeba i po celou dobu kojení, 3 x denně 5 granulí.
  • Phosphorus 9CH - podáváme pokud během porodu a po porodu došlo k většímu krvácení, 4 x denně 5 granulí.

Po porodu císařským řezem podáváme lék Nux vomica 9CH 4 x denně 5 granulí po dobu 1 - 3 dní (lék je určen k metabolizaci léků a narkózy, ovlivňuje funkci jater, umožňuje rychlý návrat k normě). Společně s lékem Nux vomica můžeme podávat i léky uvedené u přirozeného porodu, vždy podle subjektivních obtíží (Arnica, China, Phosphorus).

Homeopatika v šestinedělí

Ricinus communis 5 C - tento homeopatický lék v ředění 5 C podporuje laktaci - pokud potřebujete laktaci podpořit, užívejte 3x denně 5 granulí. Tento lék není nutné užívat kontinuálně.

Arnica montana 15 C - 2x denně 5 granulí pro zmenšení krevních ztrát. Arnika podpoří i zavinování dělohy, opečuje porodní zranění, natržení, nástřih, operační ránu - užívejte ji po celou dobu šestinedělí

Staphysagria 9 C - 2x denně 5 granulí - užívejte v případě nástřihu nebo jizvy po císařském řezu

Sepia officinalis 15 C - 2-3x denně 5 granulí - Seipa zmenšuje hormonální rozladění a výkyvy nálad. Má výborný vliv na vazivo pánevního dna - zvláště spojíte-li s účinným cvičením. Užívejte po celou dobu šestinedělí.

Velmi dobrým lékem pro všechny matky je lék Cocculus indicus 9CH, který pomáhá při nedostatku spánku, kterým trpí snad každá maminka malého dítěte. Lék dáváme 3 - 5 x denně 5 granulí.

Homeopatie je účinná i při léčbě zánětů mléčné žlázy. Osvědčenou kombinací jsou léky: Belladonna 9CH 5 granulí 4 x denně (při teplotě i každou hodinu) a lék Bryonia 9CH v případě bolestí prsu při pohybu - každou hodinu 5 granulí. Při zlepšování stavu postupně prodlužujeme intervaly mezi dávkami léků, až léky postupně vysadíme (během 2 - 3 dnů). Pokud možno léky nasadíme ihned při prvních projevech zánětu, pokud se stav během několika hodin výrazně nezlepší, je nutné nasadit i antibiotika.

Častým problémem u žen po porodu i během těhotenství bývají hemeroidy. Velmi účinná je v tomto případě homeopatická mast Avenoc, kterou aplikujeme v okolí konečníku a do konečníku několikrát denně až do vymizení obtíží.

Pokud z nějakého důvodu musíte užívat klasické léky v období kojení, je vhodné podávat lék Nux vomica 9CH 5 granulí po každé dávce klasického léku (pomáhá eliminaci léku z organismu a snižuje množství chemických metabolitů v mateřském mléce).

Zdroj: svethomeopatie.cz


 

 

komerční sdělení500x150_sedatif_2020_12_ordinace.cz.jpg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Homeopatie
Partner rubriky Homeopatie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Zmůže homeopatie paradentózu?

Fungují homeopatika i na léčbu a prevenci paradentózy? To vám zodpoví odborník?

Jsou homeopatika podvod?

Homeopatici na ni nedají dopustit, pediatři ji nezatracují a ostatní lékaři ji spíše neuznávají.

Nejčastější mýty o homeopatii

Homeopatií se dá léčit rakovina, při užívání homeopatik musíte zapomenout za žvýkačky a čištění zubů. To jsou některé z mýtů o homeopatii, které bychom rádi probrali.

Homeopatie: šetrná a účinná léčba bez vedlejších účinků

„Není to zázrak s okamžitým efektem, ale je bezpečná, bez vedlejších účinků a na některé nemoci zabírá zaručeně a velmi rychle,“ říká o homeopatii MUDr. Renáta Sikytová z Homeopatické ordinace v Dobřichovicích.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce