Inzerce

Hormonální léčba pomůže zmírnit příznaky menopauzy

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 12819x )

Období menopauzy je pro většinu žen velmi náročné. Menopauza je přirozený proces a přichází zhruba mezi 45 a 55 lety. Avšak existují i výjimky, kdy se dostaví mnohem dřív. V tom případě mluvíme o předčasné menopauze, která se vyskytuje průměrně u každé dvacáté ženy v populaci. Příznaky v období menopauzy jsou pro většinu žen obtěžující a nepříjemné.

shutterstock.com

Co se děje v organizmu?

Menopauza neboli klimakterium je období, kdy začíná postupně vyhasínat aktivita vaječníků, což je spojováno právě s výraznými hormonálními změnami. Ve vaječnících a částečně
i nadledvinkách se tvoří hormon estrogen, který hraje v těle ženy důležitou roli. V pubertě má za následek růst prsou, zvětšování dělohy, pomáhá regulovat menstruační cyklus, udržuje pevnost kostí nebo kontroluje krevní cholesterol.

Menopauza a její příznaky

Nedostatek hormonu estrogenu doprovází řada nepříjemných příznaků, které jsou pro období menopauzy charakteristické. Úbytek hormonů má na svědomí návaly horka, noční pocení, únavu, změny nálad, bolesti hlavy, bolesti prsou, závratě, bušení srdce, změny srdečního rytmu, potíže se zažíváním, poruchy spánku, potíže se sexem nebo psychické problémy. Časem dochází také k atrofii pochvy, která postihuje snad každou klimakterickou ženu. Může se projevovat častějšími infekcemi, které souvisí s oslabením běžné poševní mikroflóry. Ani problémy s močením nejsou výjimkou. Hormonální změny v těle ženy vedou postupně také k tomu, že se snižuje množství svalové hmoty a ženy mají tendenci přibírat na váze. Adekvátním řešením je začít se více hýbat. Pohyb totiž mimo jiné zpomaluje řídnutí kostí, což je další častý problém objevující se v souvislosti s menopauzou.

Zatočte s menopauzou pohybem a zdravou stravou

Klíčem k úspěšnému boji s důsledky menopauzy je naordinovat si kombinaci pravidelného pohybu a zdravé stravy obsahující dostatek vápníku a vitamínu D. Úbytek hormonů obvykle způsobuje také změnu chutí – ženy mají častěji chuť na pečivo, sladkosti nebo ovoce. Pravidelný pohyb pomáhá udržet zdravou hmotnost, ale prospívá i srdci, kostem, svalům, uvolňujícímu spánku a pocitu harmonie. Jako prevenci psychických obtíží odborníci doporučují pravidelnou meditaci nebo cvičení jógy.

Hormonální terapie a rakovina prsu

Ten, kdo si myslí, že hormony způsobují rakovinu, je na omylu. Existuje řada studií, které ukazují, že zdravým prsům neškodí. Zřejmě však urychlují růst nádorů tam, kde jsou k nim dispozice. Můžete narazit i na studie, které tvrdí, že uživatelky hormonální substituční terapie mají nižší úmrtnost na nádory prsu než jejich vrstevnice bez této léčby. Důvod je jednoduchý – ženy, které hormonální léčbu užívají, jsou pod větším lékařským dozorem, takže je u nich mnohem vyšší pravděpodobnost, že se na nádor přijde včas. Pokud vám lékař předepíše hormonální substituční léčbu, začne přípravkem s nejmenším možným množstvím hormonů. Důležité je, aby žena k lékaři chodila na pravidelné kontroly.

Zdroje:

http://www.cpzp.cz/clanek/3499-0-Menopauza-substitucni-terapie-a-kilogramy.html
http://gynweb.cz/gynekologie/menopauza/osteoporoza-strasak-zen-po-ctyricitce
https://www.celostnimedicina.cz/rozevrene-nuzky-pri-hormonalni-lecbe-zen-po-menopauze.htm

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 344 lidí

Mohlo by vás zajímat

Denzitometrie - vyšetření kvality kostí

Denzitometrie je zobrazovací metoda měřící hustotu kostní hmoty. Jedná se o bezbolestné vyšetření, které pacienta nezatěžuje. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou. Vyšetření provádí lékař na specializovaném radiologickém pracovišti.

Ztraceno v přechodu

Největším strašákem pro ženy v přechodu je v jejich mysli rakovina prsu, návaly horka nebo psychické obtíže. Ve skutečnosti jsou však nejvíce ohrožovány nemocemi srdce a cév, protože s přechodem riziko jejich vzniku abnormálně stoupá.

Menstruace

mam dve otazky.Dostanu menstruaci u more,je nebezpecne koupat se bez tamponu?Myslim kvuli infekcim? Muzou dlouhodobe uzivana antibiotikaoddalit menstruaci a zpusobit mykozu?Predem dekuji za odpoved

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.