Inzerce

Hormonální léčba pomůže zmírnit příznaky menopauzy

18. října 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 11085x

Období menopauzy je pro většinu žen velmi náročné. Menopauza je přirozený proces a přichází zhruba mezi 45 a 55 lety. Avšak existují i výjimky, kdy se dostaví mnohem dřív. V tom případě mluvíme o předčasné menopauze, která se vyskytuje průměrně u každé dvacáté ženy v populaci. Příznaky v období menopauzy jsou pro většinu žen obtěžující a nepříjemné.

foto: shutterstock.com

Co se děje v organizmu?

Menopauza neboli klimakterium je období, kdy začíná postupně vyhasínat aktivita vaječníků, což je spojováno právě s výraznými hormonálními změnami. Ve vaječnících a částečně
i nadledvinkách se tvoří hormon estrogen, který hraje v těle ženy důležitou roli. V pubertě má za následek růst prsou, zvětšování dělohy, pomáhá regulovat menstruační cyklus, udržuje pevnost kostí nebo kontroluje krevní cholesterol.

Menopauza a její příznaky

Nedostatek hormonu estrogenu doprovází řada nepříjemných příznaků, které jsou pro období menopauzy charakteristické. Úbytek hormonů má na svědomí návaly horka, noční pocení, únavu, změny nálad, bolesti hlavy, bolesti prsou, závratě, bušení srdce, změny srdečního rytmu, potíže se zažíváním, poruchy spánku, potíže se sexem nebo psychické problémy. Časem dochází také k atrofii pochvy, která postihuje snad každou klimakterickou ženu. Může se projevovat častějšími infekcemi, které souvisí s oslabením běžné poševní mikroflóry. Ani problémy s močením nejsou výjimkou. Hormonální změny v těle ženy vedou postupně také k tomu, že se snižuje množství svalové hmoty a ženy mají tendenci přibírat na váze. Adekvátním řešením je začít se více hýbat. Pohyb totiž mimo jiné zpomaluje řídnutí kostí, což je další častý problém objevující se v souvislosti s menopauzou.

Zatočte s menopauzou pohybem a zdravou stravou

Klíčem k úspěšnému boji s důsledky menopauzy je naordinovat si kombinaci pravidelného pohybu a zdravé stravy obsahující dostatek vápníku a vitamínu D. Úbytek hormonů obvykle způsobuje také změnu chutí – ženy mají častěji chuť na pečivo, sladkosti nebo ovoce. Pravidelný pohyb pomáhá udržet zdravou hmotnost, ale prospívá i srdci, kostem, svalům, uvolňujícímu spánku a pocitu harmonie. Jako prevenci psychických obtíží odborníci doporučují pravidelnou meditaci nebo cvičení jógy.

Hormonální terapie a rakovina prsu

Ten, kdo si myslí, že hormony způsobují rakovinu, je na omylu. Existuje řada studií, které ukazují, že zdravým prsům neškodí. Zřejmě však urychlují růst nádorů tam, kde jsou k nim dispozice. Můžete narazit i na studie, které tvrdí, že uživatelky hormonální substituční terapie mají nižší úmrtnost na nádory prsu než jejich vrstevnice bez této léčby. Důvod je jednoduchý – ženy, které hormonální léčbu užívají, jsou pod větším lékařským dozorem, takže je u nich mnohem vyšší pravděpodobnost, že se na nádor přijde včas. Pokud vám lékař předepíše hormonální substituční léčbu, začne přípravkem s nejmenším možným množstvím hormonů. Důležité je, aby žena k lékaři chodila na pravidelné kontroly.

Zdroje:

http://www.cpzp.cz/clanek/3499-0-Menopauza-substitucni-terapie-a-kilogramy.html
http://gynweb.cz/gynekologie/menopauza/osteoporoza-strasak-zen-po-ctyricitce
https://www.celostnimedicina.cz/rozevrene-nuzky-pri-hormonalni-lecbe-zen-po-menopauze.htm

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 701 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Ilona (periorální dermatitida) 13. října 2019, 21:14:44

    Dobrý večer, dá se s tím něco dělat bez kortikoidů? Například používat nějaký dermo… Diskutovat

  • Ilona (Kosmetika) 13. října 2019, 21:16:25

    Dobrý večer, co vám pomáhá? Mám hodně suchou plet a nemůžu používat levné krémy. Diskutovat

  • Ilona (Jizvy po akné) 13. října 2019, 21:18:16

    Dobrý večer, mám spíše přípravky z Lékárny a jde o to, že jizvy se dají zrušit nejlépe… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.