Inzerce

Hubnutí a léky jako drogy

31. října 2008,   |   přečteno: 12510x

Na internetu se objevila reklama na nový "lék na hubnutí". Jde o fentermin, vyráběný jednou rakouskou firmou a zařazený i do českého oficiálního seznamu léků. Je to špatná zpráva. Jde totiž o přípravek, jehož užívání je spojeno s vážnými riziky.

foto: shutterstock.com
Účinná látka tohoto preparátu se totiž podobná stařičkému fenmetrazinu a dexfenmetrazinu, které rovněž snižují chuť na jídlo a pocit hladu, které však byly již dávno vyřazeny z používání, protože jsou návykové. Výrobce to ostatně přiznává, když v materiálech pro lékaře uvádí, že fentermin nesmí být předepisován osobám se sklonem k "lékové závislosti". Tedy osobám se sklonem vykazovat abstinenční příznaky po vysazení léků. Spíše než lékem by tedy bylo na místě fentermin nazývat jako to, čím fakticky je - drogou.

Že mezi léčivy a drogami vede jen velmi tenká hranice, ostatně připomíná i jedno z nedávných vydání britského lékařského časopisu The Lancet (www.thelancet.com), které je věnováno právě tomuto tématu a které se také zabývá nebezpečími, jež jsou spojena s tzv. lehčími drogami. Tedy s návykovými látkami o trochu méně rizikovými, než je například heroin či morfin.

Vedle již notoricky známé "rekreační drogy" extáze (MDM), při jejímž nadměrném požití hrozí vysoká horečka, zadržení vody v těle, porucha jater - a při delším požívání také těžké neuropsychiatrické poruchy včetně deprese a úzkostných stavů, upozorňují autoři také na účinky látky známé pod přezdívkou "tekutá extáze" (GABA), která je založena na gama-hydroxybutyrátu. Tedy na preparátu, jenž díky svému složení vyvolává silný pocit pohody (euforie) a útlumu a posiluje sexuální agresivitu. Která ovšem podle studie vyvolává také těžké neuropsychické poruchy. Do podobné kategorie patří podle The Lancet i flunitrazepam, u nás známý pod názvem Rohypnol, kterého sexuálně agresivní jedinci zneužívají při znásilněních, protože oběti si pak nic nepamatují. Podobně jej zneužívají i kriminální prostitutky při okrádání svých zákazníků. Těží totiž z účinků tohoto preparátu, mezi něž patří silný útlum, poruchy dýchání, poruchy hybnosti, zmatenost a amnézie (částečná ztráta paměti).

Ve svém výčtu pak autoři zmiňovaného článku upozorňují i na další nebezpečné a snadno zneužitelné léky. Na pozoru se je třeba mít zejména před amylnitritem, který je užíván při léčbě anginy pectoris a který bývá často zneužíván pro schopnost zpomalit pocit plynutí času a krátkodobě rozjařit a uvést do nálady svého uživatele. Za to se ovšem platí rychlým návykem a prudce rostoucí potřebou zvyšování dávek.

Co z toho všeho plyne?
Jednou větou - medicína sice značně pokročila a na mnoho nemocí nabízí účinné přípravky, není však možné spoléhat jen na verdikty schvalovacích komisí, které mají dbát na pacientovu bezpečnost. Nezbytností se stává čtení příbalových letáků a především pečlivé sledování účinků, jež užívané léky u konzumentů vyvolávají.

Zdroj: Vratislav Schreiber, Respekt, 24.10.2005

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Lady-Baby3 poděkování

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu nedovolené nabídky prodeje registrovaných léčivých přípravků.

Reagovatpoděkovatnahlásit

11. září 2010, 14:44:59

Pavla

Dámy, nekupujte od Stanisla.malkova1@seznam. Udělá chudáčka, že nechce posílat léky na dobírku, Vy jí to pošlete na účet a už se Vám neozve!!! Ohlašte to na policii, jinak bude tahat peníze z náš všech.. !!!

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. října 2011, 19:53:12

KlárA

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. března 2013, 00:21:42


Celkový počet příspěvků v diskusi: 20. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 28 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

    Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

  • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

    Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.