Inzerce

Hypotenze, nízký krevní tlak

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 136794x )

Pokud je snížení krevního tlaku závažné a trvá delší dobu, může dojít i k poruše funkce některých orgánů.

shutterstock.com

Léčba

Léčba je dosti problematická. Na prvním místě je samozřejmě úprava dávek léků proti hypertenzi, pokud nějaké užíváte. Pokud ne, tak u lehčích forem doporučujeme zvýšit příjem sodíku v potravě (více solit). Nezbytný je dostatečný přísun tekutin. Důležité je také zlepšení fyzické kondice pravidelným aerobním cvičením – plavání, rychlejší chůze nebo běh, aerobik, cyklistika. U těžkých případů se mohou užívat i některé léky.

Při akutně vzniklé hypotenzi při šokovém stavu je nutné pokles krevního tlaku a jeho příčinu řešit velmi rychle, protože jde o život. Proto jsou anamnéza a fyzikální vyšetření provedeny velmi rychle, nemocný musí být co nejdříve umístěn na jednotku intenzivní péče (JIP). Zde je sledována srdeční činnost na monitoru a tlak se v pravidelných intervalech měří manžetou, která zůstává omotána okolo paže. Ve velmi vážných situacích se zavede do tepny na předloktí kanyla, která je propojena s monitorem a měří okamžitý krevní tlak (přímé měření krevního tlaku).

Čtěte také: Jak se měří krevní tlak

Léčba této akutní hypotenze závisí na příčině. Při ztrátách tekutin musí být dodávány do cévního systému infúzní roztoky resp. krev. Při těžké infekci musí být co nejdříve nasazena vysoce účinná antibiotika, při alergické reakci s poklesem tlaku léčíme antialergiky. Při akutním infarktu myokardu je nutné provést koronarografii a pokusit se ucpanou věnčitou tepnu zprůchodnit. Než uvedená opatřena zapůsobí, tak se podávají do žíly léky, které krevní tlak velmi účinně zvyšují (dopamin, dobutamin, noradrenalin).

Co neovlivníte

Onemocnění, která způsobují hypotenzi ovlivnit nemůžete. Pokud máte dispozici k nízkému krevnímu tlaku, tak se s tím také nedá téměř nic dělat.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
kamila
3x

toci se mi hlava mam tlaky na leve strane sem slaba, ztracim silu v rukach , můze to byt tim???

Kamil
10x

Dobrý den, tento článek mě mírně vyděsil ... mám dlouhodobě nízký tlak. Očas krátkodobě dosahuje hodnoty cca. 77/33 puls většinou 60. Faktem je, že tyto krátkodobé stavy velice dobře poznám (podobají se zvláštní únavě přibližující se pocitům nevyspalosti - jako když celou noc nespíte a požíváte alkohol a druhý den se snažíte na něco soustředit :) Tyto stavy dokáži celkem dobře odbourat pohybem nebo soustředěním se na nějakou běžnou činnost, tedy dalo by se říci psychicky... může mi někdo fundovaný poradit co může být příčinou těchto krátkodobých stavů ? (většinou nastávají po obědě ...) předem děkuji - kamilz@seznam.cz

Jarka
1x

mé dceři je 14let už poněkolikate se ji stalo že omdlela když se ji to stane tak to trva asi 2minuty


Celkový počet příspěvků v diskusi: 9. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 369 lidí

Mohlo by vás zajímat

Co je to vysoký krevní tlak?

Podle Mezinárodní společnosti pro hypertenzi a Světové zdravotnické organizace definujeme hypertenzi jako hodnoty systolického tlaku vyšší nebo rovny 140 mmHg nebo hodnoty diastolického tlaku vyšší nebo rovny 90 mmHg. Pro stanovení diagnózy hypertenze je třeba, aby tyto hodnoty tlaku byly naměřeny opakovaně při nejméně dvou různých návštěvách lékaře.

Máte vysoký krevní tlak nebo cukrovku? Dejte si pozor na ledviny!

Lidstvo trpí řadou tzv. civilizačních nemocí, které přicházejí v důsledku nezdravého životního stylu – málo se hýbeme, jíme nezdravě a stresujeme se. Dopřáváme si kaloricky bohatou, často průmyslově vyráběnou a přesolenou stravu, nadmíru alkoholu a nešetříme ani na cigaretách. Na pohyb nemáme čas. Náš uspěchaný život je plný stresu a nervozity.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Mýty a skutečnost v léčbě a prevenci civilizačních onemocnění

Nemoci srdce a cév patří ve skupině tzv. civilizačních chorob mezi nejzávažnější. Již několik let se totiž řadí mezi nejčastější příčiny úmrtí nejen v České republice.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.