Inzerce

Interní vyšetření

4. června 2007, MUDr. Martina Kasperová   |   přečteno: 48001x

Interní vyšetření je soubor úkonů, které lékař provádí za účelem zjištění Vašeho konkrétního interního onemocnění. Aby lékař mohl správně určit Vaši diagnózu a následně Vás i optimálně léčit, musí se nejprve seznámit s Vaším osobním, rodinným a sociálním zázemím.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Interní vyšetření

Co to je interní vyšetření?

Interní vyšetření je soubor úkonů, které lékař provádí za účelem zjištění Vašeho konkrétního interního onemocnění. Aby lékař mohl správně určit Vaši diagnózu a následně Vás i optimálně léčit, musí se nejprve seznámit s Vaším osobním, rodinným a sociálním zázemím. Musí také vypátrat, co Vás k němu konkrétně přivádí. Nemyslete si, nebývá to vždy jednoduché. Je to občas vyloženě detektivní práce. Ze zjištěných údajů sestaví tzv. anamnézu a pak Vás podrobně vyšetří.

K čemu slouží anamnéza a fyzikální vyšetření?

Lékař který Vás bude interně vyšetřovat většinou dodrží určitý postup. Nejdříve sestaví na základě Vašich odpovědí jmenovanou anamnézu. Připravte se zhruba na tyto otázky. "Co Vás ke mně přivádí?", "S čím jste se v minulosti léčil?", "Jaká další onemocnění máte v rodině?", "Jaké je Vaše zaměstnání?" Ženy budou dotázány na první začátky menstruace a počet porodů. Možná se Vám bude zdát, že některé dotazy jsou příliš osobní nebo nesouvisí s Vaším onemocněním. Není to ale pravda. Lékař potřebuje znát podrobně všechny souvislosti a neptá se Vás nahodile, ale podle určitého schématu. Říká se, že dobrá anamnéza je půl diagnózy. Z toho vyplývá, že Vaše dobrá spolupráce s lékařem urychluje stanovení Vašeho onemocnění a potažmo jeho léčbu. Při fyzikálním vyšetření Vás lékař prohlédne "od hlavy k patě". Při vyšetření používá osvědčený vyšetřovací postup: pohled, pohmat, poklep a poslech. Na základě získaných informací lékař volí další podrobná vyšetření tak, aby co nejdříve stanovil Vaše onemocnění.

Kdy lékař provádí interní vyšetření?

Interní vyšetření je součástí preventivních prohlídek, provádí se při příchodu nového pacienta na interní oddělení nebo k operaci. Preventivní prohlídku absolvoval jistě každý. Můžete si říkat, že preventivní prohlídky Vás jen zdržují a k ničemu nevedou. To by jste se hluboce mýlili. Preventivní prohlídky mohou odhalit onemocnění ještě v počátcích. Vy o něm nemusíte zatím vědět. Léčit onemocnění v jeho počátcích je v konečném důsledku lepší pro všechny zúčastněné strany. Interní vyšetření na lůžkovém oddělení Vám bude provedeno při přijetí do nemocnice a dále pak ve zmenšeném rozsahu každý den formou vizity.

Mám se interního vyšetření obávat?

Interního vyšetření se nemusíte obávat. V první části vyšetření Vám lékař klade otázky. V druhé části Vás vyšetří, což není ani bolestivé ani nepříjemné. Podle povahy Vašeho onemocnění budete absolvovat další vyšetření a pravděpodobně i odběr krve, ale touž je součástí dalších vyšetření.

Mám se na vyšetření nějak připravit?

Před interním vyšetřením není nutná nějaká speciální příprava. Vyšetření trvá zhruba 15-25 min.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Po sepsání anamnézy Vás lékař požádá aby jste si odložili do spodního prádla. Lékař Vám změří puls, tlak a eventuálně i teplotu. Tlak se měří tonometrem. Puls přiložením prstů nad větší tepnu, obvykle na zápěstí. Poté Vám lékař vyšetří hlavu. Na hlavě se vyšetřují oči, nos, dutina ústní a krk pohledem, cévy na krku poslechem a pohmatem. Někdy je potřeba vyšetřit pohyblivost očí, kdy sledujete prst lékaře Vaším zrakem. Na hrudníku poslechne srdce a plíce. Poklepe na břicho a jemně ho prsty prohmátne. Při vyšetření břicha, ležíte na zádech s pokrčenými dolními končetinami. Nepříjemné je vyšetření konečníku, kdy Vám lékař vyšetří konečník prstem. Při vyšetření konečníku budete ležet na boku s koleny u brady. Lékař bude mít na rukavici znecitlivující mast, bolesti se tedy nemusíte obávat. Nakonec Vám vyšetří dolní končetiny, vyšetří puls na obou nohách přiložením prstů nad tepny. Někdy je potřeba i tepny poslechnout fonendoskopem.

Kdy bude výsledek?

Lékař Vám obvykle sdělí ihned po klinickém vyšetření, co Vás bude dále čekat.

Lze interní vyšetření nějak nahradit?

Interní vyšetření nahradit nelze. Některá vyšetření MR, CT, ultrazvuk jsou určeny pro ty pacienty, kteří mají základní vyšetření za sebou a lékař je na některé z výše uvedených vyšetření posílá s tím, že ozřejmí konkrétní onemocnění nebo sleduje úspěšnost dosavadní léčby.

autor: MUDr. Martina Kasperová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
šarlota šarše1 poděkování

Dobrý den, mam problém s Interním vyšetřením. Byla jsem na neurologickém vyšetření a tam mi napsali doporučení na Interní vyšetření a eventualáně i na nákl. rovině. Je mi 17 let a nikde mi nechtěj toto vyšetření provést. Dnes sem byla v 7 nemocnicich. Na Bulovce, Na Vysočansý poliklinice, poliklinice Parník, Na Proseku poliklinice a snad na všech poliklinikách na Karlově Náměstí. Tam sem obešla i dětský polikliniky. Poradíte mi kam mam jít s tímto vyšetřením? Děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

9. března 2011, 16:58:40

Tonda 1 poděkování

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. října 2012, 22:58:52

Jana1 poděkování

dobry den, kolik stojí prohlidka interni vyšetření

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. května 2012, 19:22:41


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 56 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Xy (Neurol) 21. srpna 2019, 06:52:51

    Pak jste ovsem nebyla v koncich, nemela silnou depresi ci uzkost, ktera je velmi patologicka a… Diskutovat

  • Vendy (operace krční páteře) 21. srpna 2019, 10:02:45

    Ahoj Jani.pises důchod nepřiznání?to snad po operaci krční páteře ani není možný? … Diskutovat

  • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. srpna 2019, 23:45:26

    Ahoj Kati,jo máš pravdu ležím ,leduju nohu která vypadá blbě fialovo modro napuchlá, mám… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.