Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

IPL epilace není pro všechny

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 24500x )

Téměř každá žena v dnešní době touží po pleti bez chloupků. K jejich odstraňování lze použít řadu kosmetických pomůcek. Jak se v nich vyznat a podle čeho si vybrat tu, která se hodí právě pro vás?

shutterstock.com

Hebké pleti můžete dosáhnout buď depilací, nebo epilací. Prvně jmenovaná metoda spočívá ve zkrácení chloupků nad povrchem pokožky za pomoci žiletky, holicího strojku nebo třeba břitvy. Má jen krátkodobý efekt, po zhruba dvou až třech dnech je nutné holení opakovat. Kvůli ostrosti holicího náčiní skýtá riziko poranění. U holení rozsáhlejších partií je časově náročná. Na druhou stranu jde o bezbolestné a levné řešení.

Čtěte také: Při holení myslete hlavně na pokožku

Epilace je naproti tomu odstraňování chloupků i s kořínky. Funguje na principu vytržení celého chloupku z jeho folikulu (vlasová cibulka, pozn. red.). Vybrat si lze z několika druhů, epilace voskem, laserem či metodou IPL (fotoepilace). Některé způsoby mohou být bolestivé. Je finančně náročnější než depilace.

Epilátory se v poslední době staly populární zejména díky slibům výrobců, že se postarají o trvalé, nebo alespoň dlouhodobé odstranění chloupků. V následujících bodech vám připomeneme, jak fungují, a na co se zaměřit, pokud si vyberete IPL epilátor.

Tento druh redukce ochlupení se nazývá fotoepilace a využívá k odstraňování chloupků intenzivní pulsní světlo, které díky zahřátí vlasové cibulky (folikulu) odstraní buňky, které obsahuje, což zapříčiní, že na daném místě už chloupek neporoste.

IPL není pro všechny

Ale pozor, není to tak jednoduché, jak se zdá. Fotoepilace je vhodná pouze pro osoby se světlou pletí a tmavými chloupky, na ty blond, rezavé či šedé nefunguje. Pro použití této metody je i spousta dalších kontraindikací, například těhotenství, nemoci srdce či štítné žlázy nebo užívání některých léků. Pokud si tedy nejste jistí, zda je košer právě pro vás, raději vše nejprve zkonzultujte s odborníky.

Protože IPL paprsky zasáhnou jen chloupky v růstové fázi, kterých je v jednom okamžiku asi 20 až 30 procent, a ty ostatní dorůstají v cyklech, je potřeba ji pro dosažení viditelných výsledků s odstupem několika týdnů, později měsíců opakovat. K dosažení trvalého odstranění chloupků se v prvním roce doporučuje použití sedm až osmkrát, v následujících letech pak stačí dvě epilace. Už po čtyřech použitích s dvoutýdenními rozestupy by ale mělo dojít k redukci růstu chloupků.

IPL epilaci můžete podstoupit buď v kosmetickém salónu, nebo si pořídit přístroj pro domácí použití. Jejich nabídka na trhu je široká a zorientovat se v ní nemusí být úplně jednoduché.

Jak je důležité míti…nástavce

Před výběrem přístroje hleďte spíše než na jeho značku na to, na jaké partie se hodí. Pokud si chloupky budete odstraňovat pouze na nohách a v podpaží, je pro vás zbytečný přístroj disponující nástavcem na tváře či dalšími vymoženostmi. Pokud vám naopak nežádoucí chloupky rostou třeba i na horním rtu, nebo si depilujete i intimní místa, hledejte přístroj s přídavnými nástavci na obličej a/nebo oblast bikin.

Výhled z okénka

Rozdíly mezi jednotlivými výrobky jsou také ve velikosti aplikačního okénka (v našem testu se pohybovaly v rozpětí od tří do sedmi cm čtverečních). Obecně by se dalo říct, že čím větší aplikační okénko, tím rychlejší by měla být epilace, protože záblesky v jednom okamžiku zasáhnou více chloupků.

Ceny testovaných IPL epilátorů se pohybují v řádech tisíců korun a některé z nich překračují i hranici deseti tisíc. Před koupí takového přístroje asi každého napadne, jak dlouho vydrží. U epilátorů jde o řadu let, ba desetiletí, takže ani v případě, že ten, po kterém toužíte, disponuje ve srovnání s konkurencí nižším počtem záblesků, nezoufejte.

A jak vlastně systém záblesků funguje? Každý přístroj jich obsahuje několik stovek či tisíc (v našem testu se rozpětí pohybovalo od 100 000 do 250 000).  V praxi to vypadá tak, že na epilaci celého těla spotřebuje průměrný člověk zhruba 300 až 500 záblesků. Pokud počítáme s doporučovanými sedmi až osmi epilacemi v prvním roce a další jednou až dvěma v následujících letech, dostaneme se ke dvanácti epilacím za tři roky. Za tuto dobu se tedy spotřebuje zhruba 3600 až 6000 záblesků, což je méně než desetina výbavy nejchudšího výrobku.

Chloupky si můžete buď epilovat sami doma, nebo tuto proceduru svěřit odborníkům. Lékaře-dermatologa i kosmetiček a odbornic na péči o pleť jsme se zeptali na jejich zkušenosti a rady ohledně tohoto způsobu odstraňování ochlupení.

Pro koho se hodí a naopak nehodí IPL epilace?

MUDr. Stanislav Poustka, Karlovy Vary: Ze zkušeností mohu doporučit tuto epilaci hlavně na tmavé chloupky, pro světlovlasé není tak vhodná a efektivní.

Šárka Marečková, Ostrava-Poruba: Epilace se hodí pro všechny, kteří se chtějí zbavit chloupků nebo výrazně omezit jejich růst. Každý člověk je individualita, tak to u každého funguje jinak. Kontraindikace je u těhotných a kojících žen, u onemocnění rakovinou, kožních chorob.

Mgr. Pavlína Vlasáková, Beroun: IPL epilace se hodí v podstatě pro každého, kdo chce řešit redukci nežádoucího ochlupení. Kontraindikace jsou pouze u těhotných a kojících žen a pacientů se zhoubným onemocněním kůže.

Naďa Huráňová, Litomyšl: Trvalá epilace je určena pro ženy i muže od 18 let, zdravé osoby. Je spousta kontraindikací – těhotenství, epilepsie, srdeční choroby, onemocnění štítné žlázy a další; v případě nejasností doporučuji konzultaci s lékařem. Chloupky musejí mít nějaký pigment, protože k likvidaci folikulu (vlasová cibulka – pozn. red.) je právě zbarvení chloupku nezbytné. Záblesk pulzního světla po zabarveném chloupku sjede až ke kořínku a spálí ho. Chloupky světlé takto ošetřit nelze, výsledek je téměř nulový.

Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto způsobu epilace?

MUDr. Stanislav Poustka, Karlovy Vary: Výhodou je relativně dlouhá doba efektu ošetření, praktičnost. Nevýhodu vidím například v ne vždy snadné dostupnosti možnosti ošetření nebo ceně.

Šárka Marečková, Ostrava-Poruba: Výhody této epilace jsou, že chloupky jsou viditelně tenčí, rostou velmi pomalu, až vymizejí. Nevýhoda je, že samotným ošetřením jsou zasaženy pouze chloupky v růstové fázi. Klienti jsou leckdy velmi netrpěliví, ale bohužel, jinak to nejde.

Mgr. Pavlína Vlasáková, Beroun: Výhodou IPL epilace je cena zákroku, která je nižší nežli účinnější laserová epilace, důvodem jsou rozdílné ceny přístrojů.

Naďa Huráňová, Litomyšl: Výhodou tohoto ošetření je, že je téměř bezbolestné, jen v citlivějších partiích může nepatrně štípnout.

Jak trvanlivá je IPL epilace?

MUDr. Stanislav Poustka, Karlovy Vary: Jednorázové ošetření nestačí, naopak efekt epilace má při opakování dobrou trvanlivost v řádu týdnů až měsíců. Je to ale značně individuálně odlišné a nedá se to předem zcela přesně odhadnout. Osobně bych při požadavku o epilaci tento způsob určitě doporučil vyzkoušet, případně i na různých pracovištích.

Šárka Marečková, Ostrava-Poruba: Epilaci je zapotřebí alespoň jednou za rok opakovat. Vždy mohou ještě růst chloupky, které byly ve fázi spánku. Většina provozovatelů IPL přístrojů nabízí zákazníkům, že za tři sezení je úplně zbaví všech chloupků. To je ovšem nesmysl. K dobrému výsledku je potřeba alespoň osmi, někdy až dvanácti ošetření. Naše zkušenosti s touto metodou ukázaly, že po jednom roce je potřeba přidat další jedno až tři ošetření.

Mgr. Pavlína Vlasáková, Beroun: IPL epilace nedosahuje trvalé redukce ochlupení, pouze zpomaluje růst chloupků, protože světlo tvořené xenonovou výbojkou nemůže v důsledku vytvořit stejný výsledek jako laserový paprsek, má daleko kratší vlnovou délku, a proto nezasáhne vlasovou cibulku a její epitelizační lůžko. Dokáže výrazně zpomalit růst, nikoliv však trvale odstranit nežádoucí ochlupení. Kvalitní a trvalá redukce je možná pouze vysokovýkonným lékařským epilačním laserem.

Naďa Huráňová, Litomyšl: Ošetření se musí provést několikrát v rozmezí roku až roku a půl, protože chloupky mají různé fáze růstu a jen takto dojde k odstranění všech. Sama jsem ošetření podstoupila před deseti lety. Dnes mi vyrůstá sem tam nějaký chloupek, ale je to způsobeno hormonální změnou v těle, což opravdu nikdo z nás nedokáže ovlivnit. Skutečně zhodnotit IPL budeme moci až v řádech několika desítek let.

Zdroj: dTest

Komerční sdělení
BCH2.PNG
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Pokožka
Partner rubriky Pokožka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 488 lidí

Mohlo by vás zajímat

Ochranný sluneční faktor (SPF)

Je pravda, ze cim vyssi ochranny slunecni faktror je na opalovacich kremech uveden, tim dele bude trvat nez se krasne opali? Predem dekuji za odpoved

Suchá kůže v těhotenství

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o radu. Jsem v 7. měsíci těhotenství, váhový přírůstek je v doporuč.limitu, můj "problém" je spíše kosmetického charakteru. Ať se mažu jakýmkoliv speciálním krémem na tělo v těhotenství (zkoušela jsem např. českou Bonellu a některé zahraniční výrobky),klasickou a oblíbenou NIVEOU, mandlovým či dětským olejem, kůže na celém těle, nejen na prsou a břiše, je nepříjemně suchá a loupe se. Vím, že to není žádný vážný problém, jen nepříjemnost, ale já bych i v těhotenství pro své tělo chtěla udělat maximum. Ještě bych doplnila, že uvedené výrobky kombinuji a mažu se i několikrát denně (olej používám i do koupele a vtírám do vlhké kůže). Můžete mi doporučit nějaký konkrétní výrobek, který by byl opravdu účinný? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Nadměrné maštění kůže

DOBRY DEN, je mi 20 let jsem muz, jiz druhym rokem trpim nadmernym mastenim kuze na obliceji, celistech a zad. Spousta lidi rika, ze jsem jeste ve vyvinu a tim me takto uklidnuji, ale i pri opakovanych navstevach dermatologa, ktery me predepisuje (Eryfluid sol. a Aknecolor past.) me nepomahaji, ba dokonce zhorsuji! Pri sdeleni tohoto problemu, me lekar odmita cokoliv jineho predepsat a pokracuje vytrvale jiz druhym rokem v techto "lecich"! Je to sice pouhy kosmeticky problem, ale velmi me trapi a tak bych Vas prosil o jakoukoliv radu. (Pripravky jako Oxy, Clean and Clear, Zinat, atd. jsou neucinne ba naopak mou plet jeste podrazdi.) Děkuji

Olupování pokožky v zimě

V zimním období mám potíže s olupováním pokožky na obličeji (přesněji čelo). Potřebovala bych vhodný postup nebo přípravek, jak tomu zabránit.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce