Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Jak je krásné miminko?

( Jarmila Dočkalová | přečteno: 48893x )

8. týden od početí - zárodek je zavěšen za pupečník v amniové dutině, která je poměrně velká a umožňuje mu značnou..

7. týden od početí

Zárodek má zřetelné základy očí, uší a nosu na hlavičce. Je zcela uzavřena břišní dutina, jsou utvořeny i základy žeber. Ručička a nožičky s prsty mají zřetelném základní anatomické členění. V tomto období je již možné zaznamenat mozkové vlny. Nervy prorůstají do základů vnitřních orgánů. Vytváří se nervové dráhy a každou minutu vzniká až 100 000 nových nervových buněk.


8. týden od početí

Zárodek je zavěšen za pupečník v amniové dutině, která je poměrně velká a umožňuje mu značnou pohybovou volnost. Hlavička je relativně velká, základy končetin naopak malé. Začíná fungovat smysl pro rovnováhu a rozvíjí se sluch. Mozek kontroluje na 40 základů kosterních svalů.


Je zřetelný základ vnějších pohlavních orgánů, ale nelze určit, zda se jedná o hocha či děvče. Žaludek začíná vytvářet žaludeční šťávu a svou funkci začínají ledviny. Začíná se vytvářet placenta-plodové lůžko, z které bude plod přes pupeční šňůru čerpat výživu a kyslík celé těhotenství. Plod měří asi 3 cm. Více jak 3 týdny mu tluče srdce.


11. týden od početí

Dolní končetiny už mají svůj konečný tvar, dále se změní už jen jejich velikost. Dokončuje se vývoj kostí a svalů a vazů. Plod dokáže ohýbat kolénka, odrážet se od stěny dělohy, otáčet hlavou a hmatat po předmětech kolem sebe.


3. měsíc těhotenství

V pupeční šňůře plodu fungují 2 tepny, které přečerpávají odkysličenou krev z plodu a 1 žíla, která přivádí okysličenou krev k plodu. Počet srdečních tepů plodu se pohybuje kolem 110 - 160 úderů za minutu.Váha plodu je kolem 30 gramů.


Tělo nabývá "lidské podoby". Oči se posouvají ke střední čáře, oční víčka srůstají a znovu se otevřou koncem 7. měsíce. Také uši dostávají konečné postavení. Koncem 12. týdne těhotenství už fungují všechny orgány a orgánové systémy. Plod roste a roste…


Plod kolem 4. měsíce těhotenství spí, budí se a živě se pohybuje - otáčí hlavu, otevírá a zavírá ústa, pohybuje prsty nebo dělá kotrmelce. Polyká, vdechuje plodovou vodu a také v ní plave a vylučuje do ní. Na kůžičce se vytvářejí papilární linie,důležité pro jedinečné otisky prstů. Začínají na ní také růst jemné chloupky ( lanugo).


Plod je zásobován kyslíkem a výživnými látkami je n přes placentu, ta je silná ve 4. měsíci asi 8 cm. Krevní oběh je uzavřený a srdce přečerpá asi 284 litrů krve za den. Matka začíná vnímat pohyby děťátka, plod slyší a vnímá matčin hlas a tlukot jejího srdce. Slyší i vnější zvuky. Měří asi 14 cm a váží kolem 200 gramů.


5.měsíc těhotenství

Plod dosahuje asi poloviny své délky, kterou bude mít jako novorozenec, hmotnost je kolem 500 g. Plod vyplňuje celou dutinu dělohy a postupně ji zvětšuje. Obličej je již úplně zformován, dutinu ústní ohraničují dobře vyvinuté rty.

Jak je krásné miminko?
Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
JOUDA
1x

Já osobně si myslím,že to je něco ůžasnýho co nám ženám matka příroda nadělila do vínku vím o čem mluvím mám dvouletou dceru a než se mi narodila bylo to něco co se nedá popsat když sem jí poprvé viděla na ultrazvuku ani jsem nemohla věřit tomu jak se takový krásný malý človíček vejde do něčeho tak velikého jako bylo mé bříško je to ůžasnej pocit vidět ve vás vyrůstat něco tak malého co se za chvíli změní v malé a krásné miminko.

janina
1x

no jak bych spise rekla ze to je zazrak od boha nez od matky prirody buch je vsemohouci dokaze proste vsechno co je tu na svete

Petr
1x

Janino, zkus si toho bucha vyskloňovat:-)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

45%
55%
Zatím hlasovalo 121 lidí

Mohlo by vás zajímat

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Zadeček

Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.

Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

Průjmová onemocnění v dětském věku

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.