Inzerce

Jak je krásné miminko?

( Jarmila Dočkalová | přečteno: 48629x )

8. týden od početí - zárodek je zavěšen za pupečník v amniové dutině, která je poměrně velká a umožňuje mu značnou..

7. týden od početí

Zárodek má zřetelné základy očí, uší a nosu na hlavičce. Je zcela uzavřena břišní dutina, jsou utvořeny i základy žeber. Ručička a nožičky s prsty mají zřetelném základní anatomické členění. V tomto období je již možné zaznamenat mozkové vlny. Nervy prorůstají do základů vnitřních orgánů. Vytváří se nervové dráhy a každou minutu vzniká až 100 000 nových nervových buněk.


8. týden od početí

Zárodek je zavěšen za pupečník v amniové dutině, která je poměrně velká a umožňuje mu značnou pohybovou volnost. Hlavička je relativně velká, základy končetin naopak malé. Začíná fungovat smysl pro rovnováhu a rozvíjí se sluch. Mozek kontroluje na 40 základů kosterních svalů.


Je zřetelný základ vnějších pohlavních orgánů, ale nelze určit, zda se jedná o hocha či děvče. Žaludek začíná vytvářet žaludeční šťávu a svou funkci začínají ledviny. Začíná se vytvářet placenta-plodové lůžko, z které bude plod přes pupeční šňůru čerpat výživu a kyslík celé těhotenství. Plod měří asi 3 cm. Více jak 3 týdny mu tluče srdce.


11. týden od početí

Dolní končetiny už mají svůj konečný tvar, dále se změní už jen jejich velikost. Dokončuje se vývoj kostí a svalů a vazů. Plod dokáže ohýbat kolénka, odrážet se od stěny dělohy, otáčet hlavou a hmatat po předmětech kolem sebe.


3. měsíc těhotenství

V pupeční šňůře plodu fungují 2 tepny, které přečerpávají odkysličenou krev z plodu a 1 žíla, která přivádí okysličenou krev k plodu. Počet srdečních tepů plodu se pohybuje kolem 110 - 160 úderů za minutu.Váha plodu je kolem 30 gramů.


Tělo nabývá "lidské podoby". Oči se posouvají ke střední čáře, oční víčka srůstají a znovu se otevřou koncem 7. měsíce. Také uši dostávají konečné postavení. Koncem 12. týdne těhotenství už fungují všechny orgány a orgánové systémy. Plod roste a roste…


Plod kolem 4. měsíce těhotenství spí, budí se a živě se pohybuje - otáčí hlavu, otevírá a zavírá ústa, pohybuje prsty nebo dělá kotrmelce. Polyká, vdechuje plodovou vodu a také v ní plave a vylučuje do ní. Na kůžičce se vytvářejí papilární linie,důležité pro jedinečné otisky prstů. Začínají na ní také růst jemné chloupky ( lanugo).


Plod je zásobován kyslíkem a výživnými látkami je n přes placentu, ta je silná ve 4. měsíci asi 8 cm. Krevní oběh je uzavřený a srdce přečerpá asi 284 litrů krve za den. Matka začíná vnímat pohyby děťátka, plod slyší a vnímá matčin hlas a tlukot jejího srdce. Slyší i vnější zvuky. Měří asi 14 cm a váží kolem 200 gramů.


5.měsíc těhotenství

Plod dosahuje asi poloviny své délky, kterou bude mít jako novorozenec, hmotnost je kolem 500 g. Plod vyplňuje celou dutinu dělohy a postupně ji zvětšuje. Obličej je již úplně zformován, dutinu ústní ohraničují dobře vyvinuté rty.

Jak je krásné miminko?
Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
JOUDA
1x

Já osobně si myslím,že to je něco ůžasnýho co nám ženám matka příroda nadělila do vínku vím o čem mluvím mám dvouletou dceru a než se mi narodila bylo to něco co se nedá popsat když sem jí poprvé viděla na ultrazvuku ani jsem nemohla věřit tomu jak se takový krásný malý človíček vejde do něčeho tak velikého jako bylo mé bříško je to ůžasnej pocit vidět ve vás vyrůstat něco tak malého co se za chvíli změní v malé a krásné miminko.

janina
1x

no jak bych spise rekla ze to je zazrak od boha nez od matky prirody buch je vsemohouci dokaze proste vsechno co je tu na svete

Petr
1x

Janino, zkus si toho bucha vyskloňovat:-)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 378 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kojení

Kojení dětí je už od pradávna jedním z obecných rysů všech kultur, protože na něm záviselo samotné přežití narozeného dítěte. Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejhodnotnější výživa pro novorozence a kojence a v plném rozsahu je nelze ničím nahradit...

Cvičení s miminky

Přáním rodičů bývá nejen zdraví jejich potomka, ale i jeho dobré psychické a fyzické předpoklady pro plnohodnotný život. Málokdo ví, že ke splnění těchto předpokladů je důležitý tzv. „psychomotorický vývoj“. Jaké jsou základní milníky při motorickém vývoji dítěte a kdy je vhodné s miminkem navštívit fyzioterapeuta?

Baby masáže a jiné dobré věci nejen pro miminka

Přirozený porod je pro maminku i miminko náročnou zkušeností.

Může barva na vlasy ovlivnit zdraví mého budoucího dítěte?

Lékařská genetika patří v současné době k nejmladším a nejrychleji se rozvíjejícím oborům medicíny. MUDr. Vladimír Gregor, primář Oddělení lékařské genetiky Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou, odpovídal na aktuální dotazy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.