Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Pigmentové skvrny - jak je odstranit či aspoň „zneviditelnit“?

( aktualizováno 27. února 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5428x )

Slunce má blahodárný vliv na naši náladu a zdraví obecně. Z estetického hlediska nám naopak způsobuje nepříjemnosti v podobě tzv. pigmentových skvrn. I když tuto estetickou vadu na kráse lze již dnes odstranit, nejlepším způsobem podle odborníků zůstává prevence v podobě ochrany před slunečním zářením, a to nejen za slunečného počasí, ale prakticky 365 dní v roce. Upřednostňujte tedy i běžné pleťové krémy s SPF, které kombinujte s ochrannými make-upy a pudry.

shutterstock.com

Příčiny vzniku pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny jsou způsobeny nadměrnou tvorbou pigmentu melaninu v organismu, kterou vyvolává převážně sluneční záření nejčastěji v kombinaci s hormonálními vlivy. Nejvyšší výskyt je zaznamenán v období těhotenství. Může se objevit i u žen, užívajících hormonální antikoncepci (až u 20 % uživatelek hormonální antikoncepce) či podstupujících hormonální substituční léčbu. Svou roli zde hrají estrogenní i gestagenní složky těchto preparátů. Samozřejmě i řada dalších léků, které slouží k léčbě různých chorob, je občas příčinou tvorby nadměrného pigmentu. U některých léků je to i napsáno v příbalových letácích, pouze je třeba se naučit příbalové letáky číst a podle toho se zařídit. Někdy může být viníkem i hypertoxicita, tedy negativní reakce pokožky na parfém či esenciální oleje. Za skvrnami někdy stojí i nedostatek vitaminů a stopových prvků ve stravě nebo nedostatečná funkce jater. Hyperpigmentace mohou vzniknout i po prodělaném zánětlivém kožním onemocnění nebo při některých interních onemocněních. Riziko pigmentací také roste u pravidelných návštěvníků solárií.

Vznik pigmentových skvrn může souviset i s přítomností hormonálně aktivních nádorů, jako jsou nádory vaječníků. Za další ohroženou skupinu jsou považovány pacientky, které užívají léky na epilepsii. Svůj nemalý vliv hraje samozřejmě i genetika.

Ženy jsou vznikem pigmentových skvrn postiženy častěji, ale pro vznik pigmentových změn je důležitější než pohlaví fototyp kůže, její pigmentace, barva vlasů a očí, věk pacienta.

Pigmentové skvrny je možné rozdělit na dvě skupiny

Tu první tvoří skvrny vrozené, což jsou většinou běžná mateřská znaménka, která je třeba stále kontrolovat, zda se s nimi neděje něco neobvyklého a v případě podezření je pro klid duše ukázat dermatologovi. Druhou skupinu tvoří skvrny získané. Patří mezi ně stařecké pigmentace, které se často objevují na hřbetech ruky, pigmentace sluneční (těmi se naše tělo brání proti slunci, když se nemažeme ochranným krémem) a melasmata. Posledně jmenovaná se nejčastěji objevují v obličeji a na horním rtu, jsou to rozsáhlé mapovité skvrny. Většinou za ně mohou hormonální změny při užívání antikoncepce nebo v těhotenství. Někdy postupně odezní, někdy ne.

Jak na pigmentové skvrny

Nejdříve ze všeho zajděte na kontrolu ke kožnímu lékaři. Žádné kožní projevy, tedy ani pigmentové skvrny, bychom totiž neměli podceňovat, a tak je kontrola u dermatologa při jejich vytvoření určitě na místě. Jen lékař může posoudit, jestli je afekce bezpečná nebo nikoliv. Pak doporučí eventuálně odstranění, ať již ze zdravotní nebo estetické indikace. Pokud se při prohlídce dozvíte, že jsou tyto projevy v pořádku a že jde pouze o estetický problém, pak je možné začít přemýšlet o tom, co s nimi.

K eliminaci skvrn někdy stačí, když odstraníme příčinu, která ji vyvolala. To znamená, že po porodu část žen má to štěstí, že skvrny samy zmizí. Ostatní musí sáhnout ke kosmetickým produktům či zákrokům.

Bělící krémy a séra

Na prvním místě by vám určitě neměly chybět bělicí krémy nebo séra s vitaminy A, C a E, které přímo ovlivňují mechanismy způsobující vznik pigmentace. V kosmetice můžete sáhnout po přípravcích, jež obsahují např. kyselinu kojovou, kyselinu glykolovou, ovocné (AHA) kyseliny, deriváty vitaminu C nebo kyselinu azelaovou. Kyselina azelaová například tlumí tvorbu melaninu a podporuje jeho rovnoměrné rozložení v pokožce. Začít s bělením můžeme i doma, různých bělicích přípravků je na trhu celá řada, vždy se ale doporučuje konzultace s lékařem. Odstraňování pigmentových skvrn kosmetickými přípravky je zdlouhavý proces. Pleť se musí ošetřovat pravidelně každý den a viditelné zlepšení můžete zpozorovat až za několik měsíců.

Kosmetiku na kůži s pigmentovými skvrnami naleznete na Lékárna.cz.

Kosmetické zákroky

Z kosmetických zákroků je nejúčinnější laserové ošetření pleti či IPL světlo. Vhodný je i chemický peeling a kryoterapie. Doporučuje se tyto procedury podstupovat v zimních měsících, kdy je intezita slunečního záření nejnižší. U pacientů s tmavším odstínem pleti ale mohou často vznikat následné pozánětlivé hyperpigmentace, proto raději váš stav nejdříve konzultujte s odborníkem.

Kryoterapie

Jedná se o ošetření tekutým dusíkem nebo sněhem s oxidem uhličitým. Ošetření je mírně až středně nepříjemné, rána se hojí strupem.

Chemický peeling

K oblíbeným, efektním a cenově příznivým metodám patří chemický peeling, který nelze provádět v letních měsících, v těhotenství, při užívání některých léků nebo u lidí se sklonem k tvorbě keloidních jizev. Existuje několik druhů chemických peelingů, podstata je shodná. Jedná se o aplikaci ovocných kyselin, které působí na odumřelé buňky pokožky a postupně je odlučují. Tím dochází k mírné rejuvenaci (omlazení) pleti s efektem projasnění a vypnutí, stažení rozšířených pórů, k zesvětlení pigmentových skvrn. Chemický peeling může být aplikovaný na tvář, krk, dekolt, ruce a záda. Před zákrokem je ale potřeba konzultovat s lékařem typ a intenzitu peelingu. Čím silnější peeling se použije, tím lepší budou výsledky, ale zároveň se prodlouží doba hojení. Kůže se hojí jen mírným šupením, někdy až přes strupy. Může to trvat od jednoho dne až do dvou týdnů. Ošetření trvá maximálně půl hodiny a je bezbolestné, můžete cítit mírné pálení. K dosažení optimálního efektu je někdy nutné absolvovat více sezení. Bezprostředně po ošetření je nutné vyhýbat se slunečnímu záření a soláriu.

Ošetření intenzivním pulsním světlem (IPL)

Z fyzikálních metod se pro odstranění pigmentových skvrn využívá tzv. intenzivní pulzní světlo nebo speciální lasery. Intenzivní pulzní světlo vede k tzv. fotorejuvenaci, tedy k omlazení pokožky a k odstranění nežádoucích kosmetických vad. Speciální přístroj vysílá optimalizované pulzní světlo o vlnových délkách, které se absorbují pouze v pigmentových skvrnách a žilkách, tím je zahřejí a rozloží. Okolní tkáň zůstává neporušená. Během ošetření pacient pociťuje jen mírné nepohodlí, kůže však získává sjednocenou barvu bez pigmentových skvrn, výsledek se ukáže do několika dní. Celé ošetření trvá pět minut až půl hodiny, podle velikosti ošetřované oblasti. Většinou stačí jedno sezení, někdy je na dočištění zapotřebí i druhé sezení. Po ošetření mají někteří pacienti pocit jako po spálení sluncem, ten však vymizí do 24 hodin.

Čtěte také: IPL epilace není pro všechny

Laserové ošetření

Laser odstraňuje pigmentové skvrny trvale, rychle a efektivně. Princip frakčního laseru spočívá v odstranění pigmentových skvrn laserovými mikropaprsky, které prostupují pokožkou do hlubších kožních vrstev a zasažená tkáň v ošetřované oblasti je nahrazena novou zdravou tkání. Zároveň je zahájen regenerační proces hojení kůže, čímž dochází k omlazení pleti a odstranění pigmentových skvrn a dalšího nežádoucího zabarvení. Zbytky poškozených buněk jsou vyloučeny kůží. Po zákroku je místo mírně zarudlé nebo oteklé. Ošetření trvá jen pár minut.

Pokud vám žádná z výše uvedených metod nepomůže, volte kvalitní krycí kosmetiku v podobě make-upů, tónovacích krémů, BB krémů a korektorů. Tento typ kosmetiky volte již s ochranným faktorem SPF.

Doplňky stravy proti hyperpigmentaci

Přímé odstraňování pigmentových skvrn je také dobré podpořit doplňky stravy. Mezi ty nejúčinnější patří:

  • Vitamín C - je přirozený antioxidant a v těle redukuje tvorbu melaninu, který je zodpovědný za tvorbu pigmentových skvrn. Příjem vitamínu C z ovoce a zeleniny je nestabilní, což má za následek i nestabilní ochranu před vývojem skvrn. Proto je vhodné užívat vitamín C ve formě tablet nebo jiných doplňků stravy.
  • Vitamín E - vitamín E neboli tokoferol stojí za depigmentací a celkovým zlepšením pleti. Nejlepší je, jej podávat ve formě tablet a v kombinaci s vitamínem C.
  • Vitamín B3 - snížuje rozsah i odstín hyperpigmentace. I vitamín B3 neboli niacin je vhodné doplňovat do těla ve formě tablet.

Prevence vzniku pigmentových skvrn

Jednoznačně je to ochrana před působením slunečního záření na kůži. Ochranu před slunečním zářením nepodceňujte ani na podzim a v zimě. Zvláště, jedete-li na hory, kde budete slunci blíž, a hrozí tak vyšší riziko spálenin a opakované hyperpigmentace. Na ochranu dbejte zejména v období těhotenství. Těhotenství je obecně propigmentační stav, proto bychom se měly po dobu jeho trvání nadměrného slunění vyvarovat. Samozřejmě, pokud víte o genetické zátěži v rodině, volte i hormonální antikoncepci s nižšími dávkami hormonů, eventuálně jinou formu antikoncepce. Vyhýbejte se i zbytečnému mačkání pupínků a akné. Snadno si tím můžete způsobit pozánětlivé hyperpigmentace, které sice samy zmizí, ale mohou vás trápit až jeden rok.

Pokud se nechcete s nepříjemnými hyperpigmentacemi obtěžovat, měly byste se vyvarovat kosmetiky s vazelínou, bergamotovým olejem a jinými fotosenzibilizujícími látkami (tj. těmi, které zcitlivují pokožku při styku se slunečním zářením) a rovněž neaplikovat parfém na sluncem exponovaná místa.

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz. Ochotně vám poradí a doporučí vhodné produkty. 

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Komerční sdělení
BCH2.PNG
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Pokožka
Partner rubriky Pokožka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Jak se léčí kožní nemoci?

MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002

Ochranný sluneční faktor (SPF)

Je pravda, ze cim vyssi ochranny slunecni faktror je na opalovacich kremech uveden, tim dele bude trvat nez se krasne opali? Predem dekuji za odpoved

Účinnost opalovacího krému

Je pravda, ze cim je ochranny slunecni faktor opalovacich kremů vyssi, tim dele trva, nez se krasne opalime?dekuji

Nadměrné maštění kůže

DOBRY DEN, je mi 20 let jsem muz, jiz druhym rokem trpim nadmernym mastenim kuze na obliceji, celistech a zad. Spousta lidi rika, ze jsem jeste ve vyvinu a tim me takto uklidnuji, ale i pri opakovanych navstevach dermatologa, ktery me predepisuje (Eryfluid sol. a Aknecolor past.) me nepomahaji, ba dokonce zhorsuji! Pri sdeleni tohoto problemu, me lekar odmita cokoliv jineho predepsat a pokracuje vytrvale jiz druhym rokem v techto "lecich"! Je to sice pouhy kosmeticky problem, ale velmi me trapi a tak bych Vas prosil o jakoukoliv radu. (Pripravky jako Oxy, Clean and Clear, Zinat, atd. jsou neucinne ba naopak mou plet jeste podrazdi.) Děkuji

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce