Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Jak pečovat o kontaktní čočky a co určitě nedělat?

(26. dubna 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 696x )

Kontaktní čočky nosí zhruba deset procent Čechů, kteří mají potíže se zrakem. Častěji je volí mladí lidé, zejména ženy. Nošení kontaktních čoček má ale svá pravidla. Pokud se jimi jejich nositelé neřídí, riskují nepříjemné záněty očí i trvalé poškození zraku.

Dobrá rada
shutterstock.com

Měkké kontaktní čočky – vynález, který pomocí dětské stavebnice Merkur a dynama z jízdního kola představil v roce 1961 český chemik Otto Wichterle, nosí odhadem sto milionů lidí po celém světě.
„Do roku 1961 se používaly výhradně kontaktní čočky ze skleněných materiálů nebo později z PMMA – polymethylmethakrylátu. Přesně před šedesáti lety se díky akademikovi Ottu Wichterlovi začal používat hydrofilní gel, což znamenalo obrovský průlom. Kontaktní čočky tak měly výrazně lepší snášenlivost, flexibilitu a odolnost. Postupem času vznikaly čočky silikonové, silikon-kaučukové, později RGP čočky – plynopropustné kontaktní čočky, až po silikonhydrogelové. Velikost čoček se postupně zmenšovala, až do průměru pouhých 8,5 až 12 milimetrů,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Nošení kontaktních čoček má svá pravidla

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou ke korigování dioptrické vady zejména pro lidi v aktivním věku. Při nedodržování zásad jejich nošení ale mohou způsobit závažné komplikace.
„Nejdůležitější je dodržovat předepsaný režim nošení a „nepřetahovat“ stanovenou délku, to znamená jednodenní nosit pouze jeden den, čtrnáctidenní skutečně jen 14 dnů a měsíční maximálně měsíc. Vyhnout se spaní s kontaktními čočkami, které k tomu nejsou uzpůsobeny. Péče o dnešní měkké vícedenní kontaktní čočky vyžaduje pouze jeden univerzální roztok. Ten používáme na čištění, oplachování i ukládání. Uchovávány jsou ve speciálním pouzdře. Jednodenní čočky nevyžadují péči ve smyslu čištění a uchovávání. Na konci dne je prostě vyhodíte. Velmi častým problémem je, že kontaktní čočky jejich majitelé ukládají několikrát po sobě do stejného roztoku nebo nevyměňují pouzdro. V závitech se pak dají mnohdy najít plísně. Důležité je také mít před každou manipulací s kontaktními čočkami důkladně umyté ruce,“upozornil Karel Liška, vedoucí optometrista oční kliniky Gemini.

Podstatné je správné nasazení kontaktní čočky

Při špatné aplikaci totiž může dojít k lehkým, ale i závažným poraněním oka.
„Může dojít k poškrábání rohovky nebo podráždění spojivky. Při nasazení čočky obráceně bude sice vidění dobré, ale nositel čočky bude pociťovat výrazný diskomfort v podobě řezání. V nejhorším případě si lze přivodit oční zánět, který může způsobit další komplikace,“ varoval Pavel Stodůlka.

Kontaktní čočky nejsou pro všechny

Tak jak stoupá počet lidí s dioptrickou vadou, roste i počet nositelů kontaktních čoček. Ne všichni ale mohou špatné vidění korigovat kontaktními čočkami.
„Jedná se o lidi trpící chronickými záněty spojivek nebo rohovky. Kontaktní čočky se nesmí používat po některých úrazech oka, při netypických rozměrech oční štěrbiny, při neprůchodnosti slzných kanálků, při poruchách slzného filmu nebo tvorby slz, nevhodné jsou rovněž pro pacienty trpící takzvaným syndromem suchého oka,“ vyjmenoval Karel Liška.

Čočka v oku musí dobře sedět

V současné době si ale mnoho lidí kupuje kontaktní čočky přes internet. Potíž je, že střídají různé typy kontaktních čoček, aniž by je předtím vyzkoušeli a konzultovali s odborníkem.
„Ne každá kontaktní čočka je vhodná pro každé oko. Pokud zvolí například těsnou kontaktní čočku, bude na oku příliš přilepená. Čočka bude mít nedostatečný pohyb, tudíž i špatnou výměnu slzného filmu, ve kterém se budou hromadit odumřelé buňky. Tím se startuje koloběh komplikací spojených s nošením kontaktních čoček. Některé čočky jsou v oku nepříjemné, oko dráždí a nadměrně vysušují nebo ho mohou i poškrábat. To už je signál pro jejich majitele, že něco není v pořádku. I když tento pocit čočky nevyvolají, může oko pod čočkou nedostatečně dýchat”. Je tedy důležité vybrat si čočky, které dobře propouštějí kyslík,“ řekl Pavel Stodůlka.

Nošení kontaktních čoček je doménou dospělých, ze dvou třetin se jedná o ženy, průměrný věk nositelů je kolem 30 let. Ve zvláštních případech je mohou ale nosit i děti.
„V podstatě neexistuje věková hranice. Jsou specifické situace, kdy se kontaktní čočky aplikují i malým dětem. Je však nutné, aby rodič uměl aplikaci správně provést, u větších dětí aplikaci zkontrolovat a následně s dítětem chodil na pravidelné kontroly k očnímu lékaři. Obecně platí časový milník kolem 15 let,“ uzavřel Karel Liška.

Co rozhodně nedělat

  1. Nepřenášet – kontaktní čočky nenoste delší dobu, než pro kterou jsou určeny.
  2. Nepůjčovat – použité kontaktní čočky nikdy nikomu nepůjčujte, mohlo by dojít k zanesení infekce do oka.
  3. Nezanedbávejte čištění – péči potřebují nejen kontaktní čočky, ale i pouzdro, ve kterém je uchováváte. Před každou manipulací si umyjte ruce. Pouzdro a ruce jsou nejčastějším zdrojem infekce.
  4. Nedolévejte – použitý roztok je nutné vylít a vyměnit, nikdy se nesmí „dolévat“.
  5. Nespat s čočkami – spaní v kontaktních čočkách podstatně zvyšuje riziko oční infekce.
  6. Nekoupejte se s nimi – při koupání v řekách a rybnících může dojít ke kontaminaci čočky mikroorganismy a tím k infekci.
  7. Nečistoty, prach a chemické látky – je třeba pamatovat na to, že prach, nečistoty nebo chemické látky včetně laků na vlasy mohou měnit a ovlivnit vlastnosti a životnost čoček.
  8. Nenosit při známkách potíží – kontaktní čočky je třeba přestat okamžitě nosit, pokud se oči zanítí, jsou hodně podrážděné nebo poraněné.
  9. Nezapomínejte na zvlhčování očí – pro suché oči používejte správné oční kapky nebo umělé slzy.
  10. Nebojte se zeptat – při jakýchkoli nejasnostech se obraťte na svého očního lékaře nebo optika.

Zraku velmi prospívá strava bohatá na antioxidanty a další fytochemické látky, které nacházíme v bobulovitém ovoci - nejvíce v borůvkách, brusinkách, malinách, černém rybízů nebo třešních. V jídelníčku se zaměřte na dostatek omega 3 mastných kyselin z mořských ryb, minerálů z mořských řas, celozrnných obilovin, luštěnin a dostatek kvalitní čisté vody.

Doplňky stravy na ochranu očí zakoupíte na Lékárna.cz.

Zdroj: gemini.cz

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz. Ochotně vám poradí a doporučí vhodné produkty. 

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce