Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Jak používat kontaktní čočky, abyste se vyhnuli potížím?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1196x )

Přestože obliba čoček vzrůstá, v současnosti je má zhruba každý desátý Čech s oční vadou, existují rizika, na něž by si jejich nositelé měli dávat pozor.

shutterstock.com

Vynález kontaktních čoček osvobodil lidi s oční vadou od nutnosti stálého břemene dioptrických brýlí na nose. S vývojem nových materiálů se jejich kvalita navíc zvyšuje a posouvá hranice komfortu – i přesto však mají stále své limity. Podle průzkumu Oční kliniky NeoVize Brno má potíže s očima více než 60 % uživatelů kontaktních čoček. Tyto problémy většinou souvisejí s nedodržováním pravidel jejich nošení. Jedná se nejčastěji o pocit řezání a pálení a červené oči, dojít ale může také na zánět spojivek, rohovky nebo i nebezpečný rohovkový vřed.

Čočky jedině pod „dozorem“ odborníka

Kdo se rozhodne nosit čočky, měl by tuto skutečnost vždy konzultovat s odborníkem – nejde totiž jen o stanovení počtu dioptrií.
„Je nutné znát zakřivení oka, jeho průměr a také ohniskovou vzdálenost, která je jiná než u brýlí,“
upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha. Z průzkumů přitom vyplývá, že Češi jsou evropskou jedničkou v on-line nakupování čoček. Zatímco v zahraničí se prodá po internetu mezi 10 a 20 % všech kontaktních čoček, u nás je to odhadem 40 až 50 %. Ve většině případů si pacient dojde na vstupní prohlídku a aplikaci čoček k optometristovi nebo kontaktologovi, který mu doporučí konkrétní typ čoček – a ty pak nakoupí prostřednictvím e-shopu. Alarmujícím faktem ovšem je, že přibližně čtvrtina Čechů před nákupem čoček odborníka nenavštívila! A to se může stát zdrojem potíží – od pálení a tlaku v očích až po bolesti hlavy.

Voda je pro čočky nepřítel

Ve vodě se vyskytují různé mikroorganismy – například bakterie, houby či paraziti. Ve chvíli, kdy se dostanou do očí, mohou kontaminovat kontaktní čočky a způsobit infekce očí. V bazénu je navíc dráždivý chlór, v mořské vodě zase sůl či písek... Navíc hrozí vyplavení čočky z očí. Vhodnější alternativou jsou proto dioptrické plavecké brýle. Ani čistá „kohoutková“ voda není bezpečná. Může se v ní vyskytovat prvok Acanthamoeba, vyvolávající infekce. Dostane-li se mezi čočku a oko, nadělá pěknou paseku – od svědění přes zánět rohovky až po slepotu, pokud zánět není včas léčen. Proto není vhodné se s čočkami koupat a sprchovat – a ani je pod obyčejnou vodou omývat nebo je v ní uskladňovat! Rovněž před vstupem do horké vířivky si kontaktní čočky vyjměte – vodu v nich mají rádi nejen milovníci relaxu, ale také bakterie Pseudomonády, které mohou nositelům čoček způsobit potíže. Pokud se rozhodnete přeci jen čočky ponechat, zvolte jednodenní a po návštěvě vířivky či bazénu je vyhoďte. Oproti jiným evropským zemím si však Češi jednodenní čočky zatím příliš neoblíbili – důvodem je pravděpodobně cena, protože jejich nošení vyjde dráž než u čoček dvoutýdenních či měsíčních.

Rizika nošení čoček při sportu

Ačkoliv si řada lidí bere čočky na sportování, protože jim brýle překážejí, i tady hrozí rizika – například můžete omylem čočku vyjmout při otírání potu nebo z oka při pohybu vypadne. Do této prekérní situace se dostali i někteří vrcholoví sportovci, včetně českého tenisty Radka Štěpánka, jemuž v roce 2008 vypadla kontaktní čočka během zápasu na Australian Open, a protože neměl náhradní, musel si vyndat i druhou. Dohrávalo se za šera a rozehrané utkání prohrál. Podobnou zkušenost má i Veronika Rodová, profesionální zápasnice MMA, která se už několikrát představila na zápasech česko-slovenské organizace Oktagon MMA.
Pravidelně se mi stávalo, že mi čočka vypadla během tréninku a zápasu. Déle mi pak trvalo, než se oči znova zaměřily na soupeře, reakční čas byl delší,“ přiznává vrcholová sportovkyně. Vždy proto mějte po ruce náhradní kus! Používání kontaktních čoček je třeba zvážit i při cyklistice. Během jízdy na kole se do nich může dostat prach nebo nečistoty ze silnice – a je proto vhodné používat ještě ochranné brýle, stejně jako v případě lyžování. Ostatně, prach je obecně dalším z rizikových faktorů pro nositele čoček. Prašné či zakouřené prostředí zvyšuje riziko infekce.

Spánek s čočkami zvyšuje riziko očních infekcí

Ačkoliv existují čočky pro nepřetržité měsíční nošení, odborníci vedou o této problematice diskuze a mnozí z nich trvalé nošení čoček nedoporučují.
„Výzkumy ukázaly, že i když spíte v kontaktních čočkách méně než jednou týdně, je riziko infekce 6,5x vyšší,“ varuje docentka Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky NeoVize. Vhodnější je proto čočky (a to i ty, které jsou určeny pro dlouhodobé nošení) na noc vyndávat a ukládat je do pouzdra s desinfekčním roztokem. Také pokud víte, že vás čeká dlouhý den, nechte v jeho průběhu oči od čoček „odpočinout“. Díky této přestávce jim dopřejete dostatečný přívod kyslíku a zabráníte nahromadění bakterií.

Problémy lze řešit laserem...

Obtíže s kontaktními čočkami jsou podle průzkumu druhým nejčastějším důvodem, proč lidé podstupují laserovou operaci očí – tuto motivaci uvedlo 16,42 % respondentů. Prvním důvodem je, že oční vada komplikuje sportování (24,63 %) a na třetím místě jsou ekonomické důvody. Balení kontaktních čoček, roztoku a pouzdra totiž stojí v průměru 500 Kč na měsíc (u jednorázových je to ještě více), k tomu je třeba připočíst náklady na brýle, protože i lidé nosící čočky se bez nutnosti vlastnit brýle neobejdou. Pro srovnání: kvalitní laserovou operaci obou očí s doživotní zárukou (například NeoLASIK HD) lze podstoupit za necelých 40 tisíc včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče. Při rozložení počátečních vysokých nákladů do deseti let vychází laserová operace na zhruba 330 Kč měsíčně. Není tedy divu, že právě „čočkaři“ jsou nejčastějšími pacienty, kteří se rozhodnou svou oční vadu vyřešit jednou provždy laserovou refrakční operací, jež dokáže odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Podstoupila ji i Veronika Rodová.
Těšila jsem se hlavně na to, že hned ráno nebudu muset hledat kontaktní čočky a být omezená při plavání, potápění či spaní v přírodě. Nejdůležitější je však pro mě zlepšení ve sportu,“ uvedla MMA zápasnice.

Na co by si nositelé kontaktních čoček měli dávat pozor

  • Hygiena: Dodržování správné hygieny je alfou a omegou! Riziko pro nositele kontaktních čoček představuje infekce ze znečištěných roztoků. Pouzdro je nutné měnit jednou měsíčně, dodržuje to však pouhá třetina lidí. Před nasazováním i vyndáváním je zapotřebí si umýt ruce.
  • Exspirace: Podle průzkumu přes 70 % lidí používá prošlé čočky. Pokud ale nositel nedodržuje exspiraci kontaktních čoček či roztoku a pouzdra na ukládání čoček, hrozí mu nejen infekce, ale také podráždění očí způsobené usazeninami v čočkách.
  • Léky: Snášenlivost kontaktních čoček mohou ovlivnit některé léky (a to včetně antikoncepce, která může způsobovat suchost očí). Proto pokud nějaké medikamenty pravidelně berete, poraďte se o vhodnosti nošení čoček s očním lékařem či kontaktologem.
  • Opatrnost: Při vyjímání i nandávání čoček lze oku způsobit drobounká traumata.
  • Alergie: Při alergiích, které se projevují zarudnutím a pálením očí (například během pylové sezóny), je vhodné vrátit se k brýlím. Platí to i při zánětech oka, ale také chřipce či infekčních onemocněních. Nikdy si kapky do očí nekapejte, když v nich máte kontaktní čočky.
  • Pravidelné prohlídky: Z průzkumu vyplynulo, že více než 80 % lidí, nosících čočky, nechodí na pravidelné oční prohlídky, přitom by měli odborníka navštívit alespoň jednou za půl roku.
    „Kontaktní čočky ovlivňují povrch oční rohovky, což není pouhým okem rozpoznatelné. Vyšetření na štěrbinové lampě, které případné změny odhalí, zabere 10 minut, lidé by je měli pro své zdraví obětovat,“ doporučuje MUDr. Lucie Valešová.
banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 55 lidí

Mohlo by vás zajímat

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce